Tania maść na piękną cerę. Kosztuje grosze!

Niepozorna maść z apteki to pielęgnacyjny hit dla oszczędnych, ale i wymagających. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a jej działanie na skórę jest wręcz zbawienne. Nawilża, odżywia i niweluje niedoskonałości. Czym tak właściwie jest palmitynian retinolu?

Witamina A ma bardzo wszechstronne działanie
Witamina A ma bardzo wszechstronne działanie123RF/PICSEL

Skuteczna pielęgnacja skóry wymaga odpowiednich środków. Dla wielu z nas oznacza to kupowanie drogich kosmetyków, które obiecują nawilżenie, odżywienie, wypełnienie zmarszczek i przeciwdziałanie niedoskonałościom. Wierzymy, że w tym przypadku cena jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o jakości oraz skuteczności aplikowanego na twarz specyfiku.

Bardzo często coś w tym jest, ale to nie powód, by rezygnować z o wiele tańszych zamienników. Najlepszym przykładem są niepozorne produkty z apteki, które nie przyciągają nas modnym opakowaniem czy znaną marką, ale powinny swoim działaniem. Jednym z nich jest bez wątpienia maść z witaminą A.

Kosztuje zaledwie kilka złotych i ma nam do zaoferowania znacznie więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Na kłopoty retinol

Preparat w formie maści zamknięty jest w wyciskanej tubie. Ma zazwyczaj bogatą, raczej tłustą konsystencję i dość krótki skład: palmitynian retinolu (czynna postać witaminy A), wazelina, woda, lanolina. Wskazania producenta to oparzenia, odmrożenia czy rogowacenie naskórka. Nie brzmi jak lekki krem, który możemy stosować na co dzień. A powinno!

Witamina A nie od dziś stosowana jest z powodzeniem w produktach przeciwzmarszczkowych. Świetnie złuszcza, wzmacnia włókna kolagenowe, odbudowuje skórę, a nawet redukuje przebarwienia. Stosowana jest również wspomagająco przy leczeniu trądziku i stanów zapalnych.

Działa na istniejące problemy cery i zapobiega powstawaniu nowych.

Olej rycynowy był kiedyś obowiązkowym elementem domowych apteczek, ale również kosmetyczek. Jest lekarstwem na problemy gastryczne oraz uniwersalnym kosmetykiem do twarzy i włosów. Sprawdzi się u osób młodych borykających się z trądzikiem, ale też u kobiet dojrzałych, jako remedium na zmarszczki. Ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Wystarczy wmasować go w skórę lub dodać do ulubionego produktu do oczyszczania twarzy. Dzięki zawartości protein i kwasu omega-9, olejek rycynowy świetnie działa na włosy, rzęsy i brwi - regeneruje i domyka łuski. Wystarczy nałożyć olej na włosy 15-20 minut przed umyciem lub wmasować w rzęsy czy brwi – sprawdzi się równie dobrze, jak popularne odżywki.
Kultowym produktem spożywczym używanym do pielęgnacji były kiedyś również drożdże. Maseczki na ich bazie stosowano jako niezawodny środek na wypryski i trądzik. Przygotowanie takiego kosmetyku zajmie tylko kilka chwil  – wystarczy połączyć ćwiartkę kostki drożdży z ciepłym mlekiem i nałożyć na twarz. Po 10 minutach dokładnie zmyć. Regularne stosowanie na pewno przyniesie efekty.
Nasze babcie potrafiły też stworzyć naturalne kosmetyki, na bazie produktów z kuchennej szafki. Miód służył jako pomadka na wysuszone, spękane usta, z jajek zaś przygotowywały maseczkę wzmacniającą włosy. Przepis jest dziecinnie prosty – 2-3 jajka wystarczy roztrzepać w misce, a następnie nałożyć na włosy kilka minut przed myciem.
Szare mydło było przed laty najbardziej popularnym kosmetykiem i nie mogło go zabraknąć w żadnym domu. Używano go do mycia ciała, włosów, do prania i leczenia ran. Działa przeciwbakteryjnie, nie zawiera substancji zapachowych i barwiących, dzięki czemu jest hipoalergiczne. Nadaje się też do codziennej pielęgnacji skóry atopowej i trądzikowej. W gąszczu różnorodnych żeli, płynów myjących i kolorowych mydełek często zapominamy o szarym mydle, a szkoda. Kosztuje grosze, a sprawdzi się świetnie.
+1

Apteczny bestseller

Z uwagi na dość tłustą konsystencję, maść z witaminą A stosuje się najczęściej wieczorem po dokładnym oczyszczeniu skóry. Punktowo lub jako odżywczy krem. Jest bezpieczna dla alergików, ale w przypadku podrażnienia należy zaprzestać jej używania.

Produkt ten występuje także w wersji przeznaczonej do pielęgnacji i nawilżenia śluzówki w czasie nieżytu nosa, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Skoro można go używać w tak wrażliwym miejscu, niektórzy z powodzeniem aplikują maść zamiast tradycyjnego kremu pod oczy.

Kosmetyki apteczne z witaminą A stosowane są również wspomagająco przy łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry. Znajdziesz je w każdej aptece, a na dodatek w bardzo atrakcyjnej cenie – nawet poniżej pięciu złotych.

***
Zobacz także:

Domowe maseczki z witaminą C - jak je zrobić?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas