Taniec zamiast sportu

Nie lubisz siłowni? Nudzą cię powtarzane wielokrotnie ćwiczenia? Nie chcesz zimą chodzić na basen, ale zależy ci, by zadbać o sylwetkę, ciało i kondycję? Pomyśl o tańcu.

Roznosi cię energia? Wybierz flamenco
Roznosi cię energia? Wybierz flamencoAFP

Ruch i rytm to podstawowe elementy tańca. Ruch w tańcu ma wiele wspólnego z naturalnymi ruchami człowieka, ale zwykle jest kierowany emocjami i skoordynowany z muzyką. To muzyka wyznacza rytm, według którego się poruszamy. W różnych kulturach taniec był bardzo ważną częścią rytuałów religijnych i obrzędów charakterystycznych dla danych społeczności. Dziś jest rozrywką, dla niektórych sposobem na życie. Może być także formą terapii (choreoterapia). Jego elementy występują w niektórych dyscyplinach sportu (łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna).

Z bogatej listy rodzajów tańca możesz wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada. Powinnaś dostosować go do swojego charakteru i temperamentu, do swojego muzycznego gustu i wszelkich upodobań. Taniec musi być przyjemnością.

Jeśli jesteś gorącą kobietą, masz sporo wigoru i roznosi cię energia, wybierz flamenco. Twój temperament zakocha się w tym tańcu. Flamenco uważane jest za taniec Cyganów andaluzyjskich, ale współcześnie to połączenie elementów kultury i muzyki arabskiej, żydowskiej, hinduskiej, mauretańskiej i hiszpańskiej. Flamenco jak żaden inny taniec wyraża uczucia i opowiada całe historie, nierzadko tragiczne. Ból, cierpienie i smutek, wyrażane mimiką, gestem, ruchem bioder, uderzaniem buta o podłogę bądź klaskaniem dłoni, mieszają się tutaj z ekstazą i pasją, zabawą i szaleństwem fiesty. By jednak móc wyrazić te emocje, najpierw trzeba perfekcyjnie opanować technikę, bo to ona tu jest najważniejsza. Flamenco to też muzyka, śpiew, odpowiedni strój i zachowanie. Ale przede wszystkim absolutnie wyjątkowy rytm.

Jeśli twoim marzeniem jest podróż na wschód, wybierz taniec brzucha. Kobiety wschodu charakteryzuje spokój, a w tym spokoju jest ich siła. Czerpią ją z natury, ze swojej kobiecej indywidualności i intuicji, nieznanej mężczyznom. Taniec brzucha jest tańcem odpowiednim dla każdej kobiety bez względu na wiek czy figurę. Ekspresyjny, ale łagodny polega na improwizowanych ruchach bioder i rąk w rytm muzyki. Tradycja mówi, że w tańcu brzucha przekazywane są głębokie wartości duchowe i własności uzdrawiające, które symbolizują i pobudzają siły płodności i seksualności. To harmonia ciała, umysłu i ducha. Dla kobiet zmysłowych i naturalnych.

Lubisz nowoczesność, jesteś fanką popowych teledysków, śledzisz ruchy świetnie tańczących członków zespołów, które towarzyszą największym gwiazdom muzyki? Wybierz funky jazz. To taniec nierozłącznie związany z kulturą pop. Silnie zrytmizowany, pozwala na spontaniczną ekspresję i radość tańczenia w grupie. Przy regularnym ćwiczeniu nabierzesz tej imponującej sprawności i lekkości, z jaką poruszają się najlepsi. W połączeniu z elementami modern jazzu taniec ten rozwija umiejętność koordynacji. Wprowadzając w swój taniec charakterystyczne elementy funky jazz z pewnością wyróżnisz się na dyskotece.

Lubisz musicale w stylu West Side Story? Latino opiera się na tańcu jazzowym z elementami tańców rozrywkowych i latynoamerykańskich. Ciekawe układy choreograficzne tworzone są przez połączenie latino jazz, funky i elementy tańców latynoamerykańskich. Także dla lubiących tańce zespołowe, gdzie energia i zapał udzielają się wzajemnie.

Śmiało można powiedzieć o modzie na salsę. To niezwykły taniec rodem z Karaibów. Każdy chciałby choć przez chwilę znaleźć się na tych pięknych wyspach, symbolu raju i wypoczynku. W salsie najważniejszy jest rytm, powstał przez połączenie afrykańskich instrumentów, hiszpańskiego języka i jazzu. Salsa czerpie z różnych tanecznych stylów, stąd wytworzyły się w jej obrębie odmiany, m. in.: kubańska, Los Angeles, nowojorska, portorykańska, kolumbijska. Różnią się krokiem podstawowym, geometrią tańca (po kole lub w linii), sposobem prowadzenia partnerki, ilością elementów akrobatycznych, elementami solowymi. Tańcząc salsę nie tylko odprężasz się, ale też czujesz się atrakcyjna i zrelaksowana. Dla wielu salsa to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, a nawet pomysł na spędzenie Sylwestra.

Cały świat tańczy

Fot. AFP
Fot. AFP
Fot. AFP
Fot. AFP
+44
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas