To szkodzi naszej urodzie
Nie służą jej ani zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne, ani ich zaniedbywanie. Piękny wygląd wymaga rozwagi.
Gorące kąpiele
Wysuszają skórę i sprzyjają pękaniu naczynek krwionośnych. Również zbyt długie (powyżej 15 minut) przesiadywanie w wannie odwadnia skórę. Pamiętajmy, aby ją nawilżać.
Codzienne mycie włosów
Nawet delikatne szampony stosowane codziennie wysuszają włosy. Zdrowsze jest dla nich mycie co drugi dzień lub rzadziej, ponieważ ochronna warstewka sebum uelastycznia i nawilża łodygę włosa. Łój potrzebny jest też do tworzenia lipidowego płaszcza ochronnego skóry głowy. Ale jeśli już musimy myć głowę codziennie, używajmy szamponów do częstego stosowania oraz odżywek głęboko nawilżających.
Sypianie w makijażu
W nocy nasza skóra intensywnie się odnawia. Między północą a 6 nad ranem komórki dzielą się nawet dziesięć razy szybciej niż w ciągu dnia. Cera jest wtedy lepiej ukrwiona, szybciej wydala toksyny i łatwiej przyswaja składniki odżywcze z kosmetyków. Oczywiście, jeśli porów nie blokują fluidy i pudry wymieszane z kurzem i innymi zanieczyszczeniami z powietrza...
Zbyt częste peelingi
Ścieranie martwego naskórka ułatwia odżywianie i regenerację skóry. Ale peeling należy stosować z umiarem, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Intensywnie peelingowana skóra staje się sucha i napięta.
Korzystanie z solarium
Opalona skóra wygląda zdrowo i ładnie, ale zbyt częste korzystanie z solarium bardzo ją niszczy, przyspiesza starzenie się komórek i może je uszkadzać. Zwiększa więc ryzyko powstawania nowotworów skóry.
Za mało wody
Stosowanie kosmetyków nie wystarczy, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Musimy pamiętać także o nawadnianiu jej od wewnątrz, czyli wypijaniu co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.