Toniki domowej roboty. Przepisy
Odpowiednio dobrany do rodzaju skóry tonik jest niezastąpiony w pielęgnacji cery. Starannie oczyszcza ją z zanieczyszczeń, przywraca naturalne pH, rewitalizuje i sprawia, że jest doskonale nawilżona i aksamitna w dotyku. Kosmetyk możesz śmiało przygotować w domowym zaciszu. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.
Tonik rewitalizująco-rozjaśniający
Aloes jest znany ze swoich przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, ściągających i przeciwbólowych właściwości. Doskonale regeneruje skórę i wspomaga leczenie rozmaitych infekcji. Tonik sporządzony na jego bazie pomoże ci zachować młodość - świetnie rewitalizuje i rozjaśnia skórę. Przeznaczony jest dla cery suchej lub mieszanej oraz ze skłonnością do przebarwień.
Potrzebne składniki:
- Pół szklanki soku z aloesu
- Pół szklanki soku z ogórka
- Sok wyciśnięty z połowy cytryny
Sposób przygotowania:
Sok z aloesu zmieszaj z sokiem z ogórka oraz z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Tonik przechowuj w lodówce i wstrząśnij przed każdym użyciem. Pamiętaj jednak, aby zużyć go jak najszybciej. Aloes zachowuje swoje właściwości tylko jak jest świeży.
Tonik łagodząco-nawilżająco
Doskonały do każdego rodzaju ceru, nawet tej ze skłonnością do trądziku. Nawilży skórę i złagodzi podrażnienia powstałe po zabiegach kosmetycznych, zwłaszcza po mikrodermabrazji czy peelingach chemicznych.
Potrzebne składniki:
- Szklanka wody destylowanej,
- Torebka herbaty rumiankowej,
- 1/2 szklanki soku z aloesu,
- Plastikowa butelka z rozpylaczem
Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę destylowaną i zalej nią herbatkę rumiankową. Dodaj do niej sok z aloesu i starannie połącz składniki. Gotowy tonik wstaw do lodówki na około 20-30 minut. Po schłodzeniu przelej go do plastikowej butelki. Regularnie przemywaj kosmetykiem twarz czy dekolt. Tonik możesz przechowywać w lodówce do siedmiu dni.
Tonik lawendowy
Jest doskonały do cery tłustej, ale można stosować go również do innych typów skóry. Usuwa nadmiar sebum i starannie oczyszcza pory. Nie zaburza naturalnego pH.
Potrzebne składniki:
- szklanka suszonych liści lawendy
- 2 szklanki wody
- 1 łyżka octu jabłkowego
Sposób przygotowania:
Zagotuj dwie szklanki wody. Liście lawendy włóż do miski i zalej gorącą wodą. Odstaw je na kilkanaście minut, aby namokły.
Odcedź miksturę przez sitko. Otrzymany napar wlej do słoiczka lub butelki. Dodaj łyżkę octu jabłkowego, zamknij butelkę/słoik i delikatnie wstrząśnij. Tonik przechowuj w lodówce. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość.
Przemywaj twarz tonikiem przy użyciu płatka kosmetycznego lub wacika. Po naniesieniu kosmetyku na twarz poczekaj, aż wsiąknie w skórę.
Tonik różany
Można go z powodzeniem stosować do każdego rodzaju skóry, nawet tej nadmiernie przesuszonej i ze skłonnością do wyprysków. Przyrządzisz go w kilka minut.
Potrzebne składniki:
- Świeże, ciemne płatki róży
- Woda
Sposób przygotowania:
Wsyp płatki róży do garnka i wlej tyle wody, żeby je pokryły. Gotuj zawartość garnka przez około 45 minut. Następnie odcedź płatki. Pozostaw płyn do wystygnięcia. Następnie przelej go do sterylnej buteleczki. Gotowy tonik przechowuj w lodówce. Nałóż tonik na płatek kosmetyczny i przemywaj nim twarz i szyję.
Tonik szałwiowy:
Znana ze ściągających właściwości szałwia jest niezastąpiona w pielęgnacji cery tłustej. Przywróci jej niemal nieskazitelną gładkość i delikatność.
Potrzebne składniki:
- 27 gramów suszonej szałwii lub 80 gram świeżych liści
- 450 ml gotującej wody
- Ocet jabłkowy
- Szklana miska
- Folia aluminiowa
- Butelka z nakrętką lub korkiem
- Płatki kosmetyczne
Sposób przygotowania:
Liście szałwii włóż do miseczki i zalej wrzątkiem. Przykryj miskę folią aluminiową i odstaw na 15 minut. Odcedź napar, aby otrzymać klarowny płyn. Dolej taką ilość octu jabłkowego, która będzie równa objętości naparu z szałwii. Wymieszaj mieszankę delikatnie, przelej do butelki, zakręć szczelnie i przechowuj w lodówce.
Używaj toniku, aby odświeżyć skórę po wieczornej i porannej toalecie. Zamocz płatek kosmetyczny w toniku i przecieraj nim twarz kolistymi ruchami.