Trwała ondulacja będzie jedną z najmodniejszych fryzur 2021 roku

Jednym kojarzy się z weselami z lat 80., innym z gwiazdami tamtego okresu, które przyczyniły się do jej popularności. Trwałą ondulację robiły sobie wtedy Madonna, Sandra, Mariah Carey, Beata Kozidrak czy gwiazda "Dirty dancing" Jennifer Grey.

Aby sobie pozwolić na trwałą ondulację, musisz mieć zdrowe i mocne włosy
Aby sobie pozwolić na trwałą ondulację, musisz mieć zdrowe i mocne włosy123RF/PICSEL

Potem ta fryzura popadła w niełaskę, bo była uważana za obciachową, a do tego bardzo niszczącą dla włosów. Teraz jednak wraca i zdaniem ekspertów z USA będzie jednym z najsilniejszych trendów we fryzjerstwie w 2021 roku.

Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że dzisiejsza trwała ondulacja nie wygląda tak jak ta z lat 80. Zyskuje współczesny sznyt, który pozwala na odkrycie różnorodnych jej odsłon - od drobnych loczków, po delikatne, bardziej naturalne fale.

Gwiazdy pokochały kręcone włosy! Jedną z ich największych fanek jest Natalia Kukulska, która od lat "nosi" subtelne fale i sprężynki na głowie
Gwiazdy pokochały kręcone włosy! Jedną z ich największych fanek jest Natalia Kukulska, która od lat "nosi" subtelne fale i sprężynki na głowieKamil Piklikiewicz/DDTVNEast News


Nie zmienia się jednak to, że trwała to zabieg polegający na zmianie struktury włosów przy użyciu silnych środków chemicznych i nadaniu im nowego kształtu za pomocą wałków. Dlatego kobiety, które zdecydują się na tę fryzurę, nie powinny jej robić samodzielnie, bo może się to skończyć katastrofą.

Podkreślają to eksperci, którzy wskazują na wzrost popularności trwałej ondulacji. Choć internet pełen jest porad i tutoriali, które często okazywały się przydatne w trakcie lockdownu, to jednak zdaniem specjalistów wykonanie tej fryzury lepiej powierzyć fachowcom. Samodzielne używanie silnych chemikaliów potrzebnych do zrobienia trwałej może skończyć się powstaniem na głowie kiczowatego "baranka", a nawet całkowitym zniszczeniem włosów.

Hitem tego roku jest tzw. collarbone bob, czyli nieco dłuższa wersja z włosami sięgającymi do obojczyków.
Świetnym - i bardzo odmładzającym - pomysłem są też wszelkie asymetryczne cięcia, fale czy odważne stylizacje. Na przykład uniesiona grzywka.
Odsłonięcie twarzy optycznie odejmuje lat i sprawia, że robimy znacznie mniej poważne wrażenie.
Dobrym pomysłem na fryzurę z charakterem jest też cięcie "na pazia".  Dla niezorientowanych - to cięcie z obowiązkową grzywką, która płynnie łączy się z linią pozostałych włosów. Paź bywa też żartobliwie nazywany "cięciem od garnka".
+8

Jednak jak podkreśla w rozmowie z "Cosmopolitan" fryzjerka Kiley Fitzgerald, która specjalizuje się w robieniu trwałych, na tę fryzurę można sobie pozwolić po spełnieniu pewnych warunków.

"Jeśli spróbujesz trwałej ondulacji na już zniszczonych włosach, po prostu je bardziej je uszkodzisz" - mówi Fitzgerald. Fryzjerka zaznacza też, że pomysł zrobienia sobie trwałej warto wcześniej przedyskutować z profesjonalistą, który podpowie, jaki splot będzie nam najbardziej pasował, efekt można osiągnąć, a przede wszystkim odwiedzie nas od tego pomysłu, jeśli nasze włosy się do tego typy fryzury nie nadają.

Trwała ondulacja to niekwestionowany hit z lat 70. i 80. Każda elegantka marzyła wtedy o burzy niesfornych loków
Trwała ondulacja to niekwestionowany hit z lat 70. i 80. Każda elegantka marzyła wtedy o burzy niesfornych loków Zenon ZyburtowiczEast News

Jeśli zaprzyjaźniony fryzjer uzna, że możemy sobie pozwolić na trwałą ondulację, to warto przed tym zabiegiem pomyśleć o wzmożonej pielęgnacji włosów. Tak samo należy postępować także po zrobieniu trwałej. Proste metody tu nie wystarczą, potrzebna jest zaawansowana pielęgnacja - stosowanie dobrych odżywek i innych produktów wzmacniających. No i oczywiście regularne układanie włosów, żeby zachowywały skręt, co sprawią, że efekty trwała ondulacja będzie naprawdę trwała.

Zobacz również:

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas