Ukojenie dla skóry podrażnionej słońcem
Im szybciej zaczniesz działać, tym łatwiej będzie ci pozbyć się śladów, że opalania było za dużo.
Nie czekaj, aż skutki zbyt intensywnego działania słońca znikną same. Lepiej działaj natychmiast, bo osłabiona nadmiarem promieni i upałem skóra nie jest w stanie dobrze się zregenerować. W efekcie mogą pozostać na niej niemiłe pamiątki po lecie - przebarwienia, krostki, zmarszczki. Oto sposoby, jak ich uniknąć.
Balsamy i okłady wzmacniające naskórek
Na słońce szczególnie źle reagują te partie ciała, które zwykle zakrywamy, np. plecy i ramiona. Dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji.
Siła regeneracji
Podrażnione ciało posmaruj balsamem po opalaniu lub pianką z pantenolem. Aplikację powtarzaj kilka razy dziennie i zawsze przed snem, bo wtedy skóra najszybciej się regeneruje.
Domowe sposoby
Zielona papka
Zmiksuj ogórek i kilka łyżek mleka. Schłódź. Nanieś na ciało i zmyj po ok. 20 min.
Olejek z pestek
Świeże pestki dyni utłucz w moździerzu i wyciśnij z nich olejek. Rozsmaruj na skórze.
Maść ze szpinaku
Liście szpinaku rozgotuj w oliwie. Już zimne połóż na skórę. Przykryj ją gazą i odpocznij ok. 30 min.
Maseczki łagodzące zaczerwienienia
Utrzymujący się rumień nie jest zapowiedzią wymarzonej mocnej opalenizny, ale... oparzenia słonecznego. Oto, jak szybko zmniejszyć jego skutki.
Kremowa ulga
Zmyj twarz (i dekolt) mleczkiem. Nałóż warstwę kojącego kremu lub maski. Zawierają one składniki nawadniające (np. hialuron) i łagodzące (np. pantenol).
Domowe sposoby
Maślanka dla ochłody
Nanieś na skórę zimną maślankę. Zmyj po ok. 15 min. Powtarzaj co 2-3 godz.
Dyniowa papka
Połącz łyżkę rozgniecionej dyni, trochę mleka w proszku, żółtko i kilkanaście kropli wit. A. Nałóż na ok. 15 min, a rumień szybko zblednie.
Wody w spreju nawilżające odwodnioną twarz i dekolt
Taką mgiełkę latem zawsze warto mieć pod ręką! Zniweluje uczucie spierzchnięcia naskórka oraz miło go odświeży.
SOS w plenerze
Woda mineralna w spreju zawiera mikroelementy, które działają nawilżająco i ochronnie. Sięgnij po nią natychmiast, gdy w czasie plażowania i wędrówki (lub po powrocie do domu) odczuwasz pieczenie. Zrób tak też po wyjściu z morza i basenu! Po zabiegu osusz skórę. Niektóre mgiełki (np. aloesowa) przeznaczone są do ciała. Przydadzą się zwłaszcza uprawiającym sporty.
Domowe sposoby
Możesz też sama przygotować orzeźwiający sprej.
Ożywczy płyn
Do butelki z atomizerem wlej wodę mineralną i trochę soku z ogórka. Stosuj jako mgiełkę do ciała i tonik do buzi. Przechowuj w lodówce.
Kompresy kojące powieki
Nadmiar ultrafioletu i temperatura sprawiają, że powieki są zaczerwienione i opuchnięte, a same spojówki suche i zmęczone. Jak temu zaradzić?
Odprężające płatki
Gotowy kosmetyk wystarczy na kilkanaście minut przyłożyć do powiek, by schłodzić naskórek, nawilżyć go, zredukować obrzęki.
Domowe sposoby
Herbatka na zimno
Wieczorem połóż na powieki waciki nasączone w lekkim naparze z czarnej (niearomatyzowanej!) herbaty. Koniecznie zimnej!
Prysznic i kąpiel relaksujące ciało
Nic tak nie ukoi rozgrzanej słońcem skóry jak odpoczynek w strumieniach wody. Efekt łagodzący prysznica lub kąpieli wzmocnią specjalne kosmetyki.
Delikatne oczyszczanie
Po powrocie do domu w upalny dzień weź letni prysznic. Pamiętaj, że woda nie może być lodowata, bo doznasz szoku termicznego. Użyj żelu pod prysznic o działaniu chłodzącym (np. z serii słonecznych) lub pielęgnującym dla skóry wrażliwej (np. z olejkami).
Domowe sposoby
Warto też odpocząć w kąpieli z dodatkiem kojących eliksirów.
Aloesowy miąższ
Przygotuj szklankę soku z aloesu (roślina co najmniej 2-letnia!). Wlej go do wanny z letnią wodą i zanurz się na kilkanaście minut. Nie spłukuj.
Owsiana odżywka
Szklankę płatków owsianych zalej 3 l wody. Rozgotuj, dodaj do wanny z letnią wodą. Odpocznij w kąpieli 10-20 min. Spłucz się pod letnim prysznicem.
Mleczne uspokojenie
Połącz dwa litry tłustego mleka, dwie łyżki oliwy i łyżkę miodu. Miksturę wlej do wanny z letnią wodą. Zanurz się na ok. 15 min. nie spłukuj ciała, tylko osusz ręcznikiem.