Więcej tlenu!

Zaopatrzenie naszego ciała w tlen spada dramatycznie w miarę lawinowego wzrostu zanieczyszczenia środowiska, na które nie mamy wpływu.

fot./ Tomek Piekarski
fot./ Tomek PiekarskiMWMedia

Poziom tlenu we krwi zmniejsza się dodatkowo wraz z wiekiem, już od 30. roku życia, ponieważ zmniejsza się wydolność płuc i serca. W wieku 40 lat stężenie tlenu w komórkach zmniejsza się już o 50 proc. Zmniejszające się zaopatrzenie w energię jest na skórze coraz bardziej widoczne.

Niedobór tlenu spowalnia możliwości transportowe krwi i wydajność przemian komórkowych. Pogorszenie zaopatrzenia komórek ciała w ten życiodajny pierwiastek przyspiesza proces starzenia organizmu, a jego pierwsze oznaki najszybciej widoczne są na skórze.

W obecnych czasach większość ludzi ma zdecydowanie za mało tlenu we krwi i tkankach. Wiek tlenowy mamy najczęściej dwa razy bardziej zaawansowany niż wiek biologiczny. Oznacza to, że przeciętnie w tkankach osoby 30-letniej jest tyle tlenu, ile powinno być u zdrowej osoby 60-letniej. Nie jesteśmy w stanie magazynować tego pierwiastka w komórkach, więc przez całe życie musimy uzupełniać niedobory, aby utrzymać jego optymalny poziom w komórkach ciała.

Dlatego - podobnie jak na Zachodzie - w Polsce karierę robią od kilku lat bary tlenowe, gdzie można zarówno wdychać czysty tlen, jak i poddać się zabiegom kosmetyki tlenowej, czyli natryskiwaniu skóry skoncentrowanym tlenem. Tlenoterapia jest uznana za niezastąpioną metodę "kosmetyki od wewnątrz", która powoduje, że skóra odzyskuje jędrność i zdrowy blask, nie widać na niej zmęczenia i nie tworzą się zmarszczki.

Niezwykle modne w ostatnich czasach joga i tai chi - formy ćwiczeń wywodzące się z tradycji Wschodu - swoją potwierdzoną skuteczność w poprawie zdrowia i ogólnego samopoczucia opierają w dużej mierze na technikach prawidłowego oddychania, dzięki któremu zwiększa się dotlenienie krwi.

Objawy niedotlenienia

Oprócz widocznego pogorszenia kondycji skóry, odczuwalnymi objawami niedotlenienia są także ospałość i zniechęcenie, poczucie braku sił oraz spadek sprawności i koncentracji, psychiczne wyczerpanie. Wystąpić również mogą bezsenność i wzmożona wrażliwość ma zmiany pogody. Wskutek niedoborów tlenu wzrasta podatność na infekcje i może dochodzić do napadów bólowych np. przy zaburzeniach ukrwienia serca. Deficyt tlenowy i energetyczny jest przyczyną licznych zachorowań.

Tlenoterapia

Twórcą terapii tlenowej jest profesor Manfred von Ardenne (1907-1997), który opisał w 1977 roku tzw. kapilarną cyrkulację krwi i jej mechanizmy. Wykazał on, że dzięki inhalacjom stężonym tlenem czerwone krwinki znacznie lepiej przemieszczają się we krwi, poprawiając zaopatrzenie tkanek w tlen. Efekt ten osiąga się poprzez sterowanie dopływem tlenu do naczyń włosowatych (kapilarów). Przy jego niedoborze dochodzi do obrzęku śródbłonka wyściełającego ściany kapilarów, a przez to do ograniczenia przepływu krwi. Działanie stężonego tlenu powoduje zmniejszanie się obrzęku naczyń, a co za tym idzie, efektywniejsze dotlenienie komórek. Takie czynniki jak zanieczyszczenia środowiskowe czy dym papierosowy prowadzą do zwyrodnienia śluzowego pęcherzyków płucnych, co z kolei powoduje spadek zdolności przenikania tlenu do krwi. W wyniku tych zmian dochodzi do zamknięcia światła pęcherzyków i naczyń włosowatych odżywiających je, co może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia płucnego. Podawanie podczas tlenoterapii specjalnie dobranych witamin oraz mikroelementów (witaminy A, C, E, beta-karoten i magnez, wyciąg z jemioły oraz korzenia żeń-szeń) zwiększa pochłanianie tlenu i jego przemianę. Terapie opracowane przez prof. von Ardenne'a mają obecnie zastosowanie w regularnej profilaktyce zdrowotnej oraz wspomagają leczenie wielu schorzeń.

Kosmetyka tlenowa

Metoda ta polega na masażu strumieniem tlenu. W trakcie tego masażu tlen - wraz z rozpylanymi dodatkowo substancjami biologicznie aktywnymi - wtłaczany jest głęboko w warstwy skórne. W efekcie regeneruje, poprawia elastyczność, koloryt i strukturę skóry. W normalnych warunkach skóra przyjmuje z otoczenia w stosunku do powierzchni ciała mniej niż 1 proc. tlenu przyswajanego przez płuca. Dla kosmetyki tlenowej istotne znaczenie ma fakt, że w atmosferze czystego tlenu przenika go do skóry wielokrotnie więcej. Podczas kosmetyki tlenowej natryskiwany tlen wędruje do głębszych warstw skóry. Poprawia to stan energetyczny komórek, intensyfikuje przemianę materii oraz przyśpiesza procesy regeneracji. Likwidacja deficytu prowadzi do natychmiastowej i utrzymującej się przez dłuższy czas poprawy funkcjonowania skóry, ponieważ nowopowstałe, zdrowe komórki charakteryzują się wyższym potencjałem energetycznym i żyją dłużej. Dzięki zwiększonej ilości energii powstającej przy zabiegach tlenowych, skóra całkowicie się oczyszcza. Na powierzchni pozostają zdrowe komórki nadające skórze lekki połysk. Zaróżowienie skóry świadczy o lepszym jej dotlenieniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas