Woda termalna: Właściwości i zastosowania

Woda termalna to naturalny i niezwykle cenny kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji cery. Zawiera mnóstwo wartościowych minerałów, które odżywiają, nawilżają i oczyszczają skórę. Woda z głębi ziemi jest szczególnie polecana osobom z alergią, skłonnościami do podrażnień oraz zmagającym się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Może ją jednak stosować każdy – jest szczególnie przydatna w upalne dni, ponieważ świetnie odświeża skórę, a także nawilża ją - na przykład gdy spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co zawiera woda termalna i jakie są jej zastosowania?

Czym jest woda termalna i jak działa?
Czym jest woda termalna i jak działa? ©123RF/PICSEL

Czym jest woda termalna i co zawiera?

Woda termalna
©123RF/PICSEL

Wodę termalną pozyskuje się z krystalicznie czystych wód podziemnych, znajdujących się pod ziemią na głębokości nawet 6 tysięcy metrów. Zachodzące tam reakcje (np. ruchy magmy), wysoka temperatura i kontakt z wieloma warstwami ziemi sprawiają, że woda ta jest wzbogacana o niemal wszystkie minerały. Jest więc niezastąpionym środkiem leczniczym w uzdrowiskach. Kiedy przedostaje się do basenów termalnych, nawet nie trzeba jej podgrzewać – przy ujściu osiąga temperaturę 20 stopni Celsjusza. Woda termalna wykazuje tak wiele cennych właściwości, że z powodzeniem wykorzystuje się ją w medycynie (np. w leczeniu trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry) oraz w przemyśle kosmetycznym.

Właściwości wody termalnej

Właściwości wody termalnej
©123RF/PICSEL

Woda termalna jest hipoalergiczna, dlatego mogą stosować ją wszyscy – łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza jej regenerację. Dzięki znajdującym się w niej solom mineralnym wykazuje też silne właściwości nawilżające i odżywiające. Z kolei zawartość siarki sprawia, że woda termalna intensywnie oczyszcza i wygładza skórę, a magnez stymuluje odnowę naskórka. Woda z głębi ziemi zawiera także wapń, który wykazuje właściwości antyalergiczne, i krzem, wspierający naturalne procesy regeneracyjne skóry. Woda termalna ma także działanie antyoksydacyjne – usuwa wolne rodniki, które uszkadzają komórki ciała. W ten sposób spowalnia procesy starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Znajdujące się w niej substancje zmniejszają również produkcję sebum, a co za tym idzie chronią przed trądzikiem i innymi niedoskonałościami skóry. Woda termalna wykazuje także właściwości przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran. Z tego względu z powodzeniem stosuje się ją w kosmetyce oraz do leczenia uciążliwych dolegliwości skórnych.

Zastosowania wody termalnej

Leczenie łuszczycy
©123RF/PICSEL

Woda termalna jest wykorzystywana do leczniczych zabiegów zwalczających choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik. Osoby zmagające się z tymi dolegliwościami powinny korzystać ze specjalnych basenów z wodą termalną, które znajdują się w wielu uzdrowiskach (oczywiście pod fachową opieką lekarzy i innych specjalistów). Wodę termalną można także znaleźć w wielu kosmetykach i środkach leczniczych, jednak przy poważnych schorzeniach zasady jej stosowania należy skonsultować z dermatologiem.

Wodę termalną możemy kupić jak standardowy kosmetyk – producenci umieszczają ją w wygodnych pojemnikach z atomizerem. Warto stosować ją w codziennej pielęgnacji skóry – złagodzi podrażnienia po depilacji, peelingu czy zabiegach kosmetycznych, a także poparzenia i zaczerwienienia po zbyt długim opalaniu się. Świetnie nawilża skórę, zwłaszcza gdy spędzamy czas w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Sprawdzi się także jako preparat do odświeżenia makijażu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas