Reklama

Reklama

Wsiadamy na rower

Coraz dłuższe i cieplejsze dni to chyba wystarczająca zachęta do tego, aby wybrać się na rowerową przejażdżkę. Wystarczy zrobić przegląd techniczny, sprawdzić hamulce, dopompować opony, założyć odpowiednie ubranie i można ruszyć na rodzinną wycieczkę za miasto czy do lasu. Będzie i przyjemnie, i zdrowo.

Coraz dłuższe i cieplejsze dni to chyba wystarczająca zachęta do tego, aby wybrać się na rowerową przejażdżkę. Wystarczy zrobić przegląd techniczny, sprawdzić hamulce, dopompować opony, założyć odpowiednie ubranie i można ruszyć na rodzinną wycieczkę za miasto czy do lasu. Będzie i przyjemnie, i zdrowo.

Rower to odpowiedni sport dla tych, którzy nie lubią ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach i nad zorganizowaną rekreację przedkładają ruch "przy okazji". Ideałem byłoby codzienne dojeżdżanie rowerem do pracy, ale na to nie każdy i nie wszędzie może sobie pozwolić. Warto więc choć w czasie weekendu poświęcić trochę czasu na taki ruch na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze to rodzaj aerobiku w otwartej przestrzeni, na wolności. Dzięki niemu poprawia się zdolność przyswajania tlenu przez organizm, zwiększa sprawność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Chłodne powietrze hartuje ciało.

Reklama

Tempo jazdy powinno być uzależnione od naszych możliwości. Dla organizmu najwłaściwsze jest tempo, przy którym nasz puls bije na minutę z częstotliwością 180, minus nasz wiek (np. 30-latek może pozwolić sobie na tempo, przy którym serce bije 150 razy na minutę). Jazdę zaczynamy i kończymy spokojniej, a po drodze robimy odpoczynki. Zmęczonym mięśniom pomoże lekki masaż. O znużeniu łatwiej zapomina się na urozmaiconej trasie.

Co sprawdzamy

Podczas przeglądu technicznego sprawdzamy hamulce, światła, i opony oraz oczyszczamy z kurzu i oliwimy łańcuch. Wymieniamy uszkodzone światełka odblaskowe. Ustawiamy w odpowiedniej wysokości siodełko i kierownicę. Siedząc na rowerze, powinniśmy mieć wyprostowane nogi i dotykać stopami ziemi.

Jak się ubrać

Buty powinny być miękkie i lekkie, ale z utwardzoną podeszwą (mogą być adidasy). Na stopy najlepiej założyć skarpety dobrze wchłaniające pot. Odpowiednia na rower koszulka jest długa (ochrania nerki) i ma zewnętrzne kieszenie. Spodnie nie mogą krępować ruchu. Najlepiej wybrać niezbyt szerokie, elastyczne, z wstawką w kroku zapobiegającą odparzeniom. Ponieważ po drodze może dopaść nas deszcz, koniecznie zabierzmy ze sobą wodoszczelną, ale też przewiewną pelerynę. Przyda się też czapeczka i okulary chroniące przed słońcem. Choć nie ma takiego obowiązku, dla bezpieczeństwa załóżmy na głowę kask, który ochroni nas przed skutkami ewentualnego upadku. Powinien on być idealnie dopasowany rozmiarem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubranie | przegląd | opony | hamulce | rower

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy