Wypadanie włosów. Przyczyny i leczenie

Jeśli codziennie tracimy od 100 do 200 włosów, nie dzieje się nic szczególnie niepokojącego. Gorzej, gdy zaczynają nam nagle wypadać garściami. Najczęściej problem ma podłoże hormonalne, ale może też świadczyć o ciężkim zatruciu organizmu i poważnych schorzeniach; m.in nadczynności bądź niedoczynności tarczycy. Na jakie symptomy zwrócić uwagę? W jaki sposób zmodyfikować codzienną dietę? Podpowiadamy.

Wypadanie włosów
Wypadanie włosów ©123RF/PICSEL
Domowe sposoby, by włosy szybciej rosłyInteria DIY

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów
©123RF/PICSEL

Nadmierne wypadanie włosów najczęściej ma podłoże hormonalne. W jego wyniku mieszki włosowe zmniejszają się oraz bezpowrotnie obumierają. Poza tym skraca się faza wzrostu włosów, a w konsekwencji nie wyrastają nowe. Łysienie hormonalne dotyczy mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia, przy czym z problemem coraz częściej borykają się panowie młodsi. U pań wypadanie włosów nasila się szczególnie w fazie menopauzy, ale również po urodzeniu dziecka oraz po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Pierwszy objaw chorej tarczycy

Na kondycję naszych włosów wpływa wiele czynników. Niekiedy, jeśli jakiś organ działa w ciele nieprawidłowo, wysyła sygnały, które nie zawsze są prawidłowo odczytywane. Dobrym przykładem jest tarczyca. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność organu niekorzystnie wpływają na włosy. W pierwszym przypadku może dojść do łysienia plackowatego, natomiast w drugim - włosy stają się cienkie, suche oraz łamliwe, co znacznie przyczynia się do ich wypadania. Jeśli nagle zauważysz, że włosy są w gorszej kondycji, należy udać się do specjalisty.

Ciężkie zatrucie organizmu

Dieta
©123RF/PICSEL

Osoby, które mają styczność z chemikaliami, są narażone na powikłania. Co więcej bywa, że zatrucie chorobotwórczymi substancjami ujawnia się dopiero po latach. Częściej niż inni cierpią z powodu chorób układu krążenia, zaburzeń neurologicznych, a nawet rozwijających się nowotworów. Skarżą się też na problemy z włosami. Zatrucie chemikaliami często prowadzi do ich wypadania, które może nastąpić kilkanaście dni po zatruciu.

Odchudzanie

Osoby z nadprogramowymi kilogramami często stosują diety i ćwiczenia fizyczne, by pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Aby odchudzanie było bezpieczne, proces należy rozłożyć w czasie. Lansowane przez niektórych błyskawiczne diety i głodówki mocno odbijają się na zdrowiu. Jeśli organizm nie otrzymuje kluczowych substancji odżywczych, które powinny być dostarczane wraz z pożywieniem, spada jego ogólna kondycja. Skóra staje się sucha i wiotka, a włosy masowo wypadają. Regeneracja wymaga czasu, cierpliwości i rozwagi.

Stres

Stres
©123RF/PICSEL

Stres wywołany atmosferą w szkole czy pracy wpływa negatywnie na cały organizm, zagraża m.in. naszemu sercu i źle odbija się na naszym wyglądzie. Specjaliści zwracają uwagę, że zwiększa się stężenie prolaktyny, substancji, która powoduje wypadanie włosów.

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały?

Zdrowe odżywianie jest kluczowe, aby utrzymać włosy w doskonałej kondycji. Należy dostarczać im odpowiednich substancji odżywczych. Najcenniejsze są witaminy z grupy B, a także witamina A, E. Ich źródłem są tłuste ryby morskie, marchew, morele, śliwki, brokuły, a także grzyby i orzechy. Nieocenione są również pierwiastki, jak cynk, fosfor, selen i chrom. Znaleźć je można przede wszystkim w drożdżach, w naparach sporządzonych z liści pokrzywy oraz w czarnej rzepie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas