Wytańczyć zdrowie

Taniec od zawsze towarzyszył człowiekowi. Był i jest sposobem wyrażania emocji, uzewnętrzniania stanów psychicznych i wyrażania przeżyć duchowych.

Taniec znakomicie ćwiczy koordynację ruchową, poczucie rytmu i harmonii
Taniec znakomicie ćwiczy koordynację ruchową, poczucie rytmu i harmonii© Panthermedia

Taniec a sztuki walki

Wschodnie sztuki walki są w istocie zbliżone do tańca. W treningach karate istnieją formy ruchowe przypominające balet - tzw. "kata". Japończycy twierdzą, że jeśli na macie spotyka się dwóch równorzędnych przeciwników wygra ten który jest bardziej muzykalny.

Brazylijska capoeira to nic innego, jak sztuka walki ukryta w tańcu.

Gracja w zdrowym ciele

Taniec znakomicie ćwiczy koordynację ruchową, poczucie rytmu i harmonii. Ćwiczenia wykonywane w takt muzyki korygują wady postawy, wzmacniają słabsze części ciała. W tańcu pracują wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy. Ta forma aktywności pozwala na uzyskanie dobrej sylwetki (wspaniale rozwija górne i dolne partie mięśniowe człowieka), zwiększa wydolność płuc, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie krwi, elastyczność stawów (więzadeł i torebek stawowych), ukrwienie skóry, uwapnienie kośćca i odporność na urazy. Organizm spala kalorie, a ciało pocąc się wydala toksyny.

Taniec leczy psychikę

Jak rzadko która dyscyplina, angażuje całkowicie ciało, duszę i umysł. Dzięki temu rozwija inteligencję emocjonalną, poprawia zdolność rozpoznawania i wyrażania uczuć. W trakcie tańca dochodzi do synchronizacji pracy obu półkul mózgowych, co powoduje poprawę koncentracji i szybszego zapamiętywania informacji.

I - co najważniejsze - taniec pobudza wydzielanie endorfin zwanych hormonami szczęścia, co powoduje wyzwolenie drzemiącej w nas energii i szeregu pozytywnych doznań. Jest to znakomity sposób na wytworzenie dobrego nastroju, radości, zabawy. W tańcu znika poczucie nieśmiałości. Piękno i seksapil

Tańce pochodzenia latynoamerykańskiego: samba, salsa, mambo, nadając dynamiczny ruch całemu ciału, szczególnie bioder, działają kusząco i uruchamiają drzemiący w człowieku erotyzm. Walc angielski symbolizuje parę zakochanych w sobie ludzi. Walc wiedeński to kwintesencja liryzmu i romantyzmu.

(pd)