Reklama

Reklama

Wytańczyć zdrowie

Taniec od zawsze towarzyszył człowiekowi. Był i jest sposobem wyrażania emocji, uzewnętrzniania stanów psychicznych i wyrażania przeżyć duchowych.

Nasi przodkowie wierzyli w uzdrawiającą moc tańca. Chyba najtrafniejsza definicja tańca określa go jako sztukę wyrażania uczuć rytmicznymi ruchami ciała. Plemienne tańce dawały poczucie bezpieczeństwa. Do najważniejszych tańców prymitywnych należą tańce myśliwskie, wojenne, pogrzebowe. Taniec stał się metodą grupowej psychoterapii, podczas której dochodziło do rozładowania napięć psychicznych.

Taniec a sztuki walki

Wschodnie sztuki walki są w istocie zbliżone do tańca. W treningach karate istnieją formy ruchowe przypominające balet - tzw. "kata". Japończycy twierdzą, że jeśli na macie spotyka się dwóch równorzędnych przeciwników wygra ten który jest bardziej muzykalny.

Reklama

Brazylijska capoeira to nic innego, jak sztuka walki ukryta w tańcu.

Gracja w zdrowym ciele

Taniec znakomicie ćwiczy koordynację ruchową, poczucie rytmu i harmonii. Ćwiczenia wykonywane w takt muzyki korygują wady postawy, wzmacniają słabsze części ciała. W tańcu pracują wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy. Ta forma aktywności pozwala na uzyskanie dobrej sylwetki (wspaniale rozwija górne i dolne partie mięśniowe człowieka), zwiększa wydolność płuc, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie krwi, elastyczność stawów (więzadeł i torebek stawowych), ukrwienie skóry, uwapnienie kośćca i odporność na urazy. Organizm spala kalorie, a ciało pocąc się wydala toksyny.

Taniec leczy psychikę

Jak rzadko która dyscyplina, angażuje całkowicie ciało, duszę i umysł. Dzięki temu rozwija inteligencję emocjonalną, poprawia zdolność rozpoznawania i wyrażania uczuć. W trakcie tańca dochodzi do synchronizacji pracy obu półkul mózgowych, co powoduje poprawę koncentracji i szybszego zapamiętywania informacji.

I - co najważniejsze - taniec pobudza wydzielanie endorfin zwanych hormonami szczęścia, co powoduje wyzwolenie drzemiącej w nas energii i szeregu pozytywnych doznań. Jest to znakomity sposób na wytworzenie dobrego nastroju, radości, zabawy. W tańcu znika poczucie nieśmiałości.

Piękno i seksapil

Tańce pochodzenia latynoamerykańskiego: samba, salsa, mambo, nadając dynamiczny ruch całemu ciału, szczególnie bioder, działają kusząco i uruchamiają drzemiący w człowieku erotyzm. Walc angielski symbolizuje parę zakochanych w sobie ludzi. Walc wiedeński to kwintesencja liryzmu i romantyzmu.

(pd)

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: taniec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy