Zabiegi piękna i młodości

Jeśli nie musisz decydować się na skomplikowaną operację plastyczną, to zrezygnuj z tego pomysłu. Wystarczy, że chirurg wstrzyknie odpowiedni preparat, abyś wyglądała młodziej i szczuplej.

Botox jest używany do wygładzenia zmarszczek mimicznych
Botox jest używany do wygładzenia zmarszczek mimicznych123RF/PICSEL

Mezoterapia

Mezoterapia jest to metoda wykorzystywana w medycynie od lat. Szczególnie popularna stała się w latach 70. Dzisiaj stosowana jest w medycynie estetycznej jako jedna z wielu metod , która służy poprawie jakości skóry i tkanki podskórnej. Najczęściej wykorzystują ją dermatolodzy i lekarze tzw. medycyny estetycznej, którzy leczą m.in. cellulit na udach, brzuchu, pośladkach, rozstępy. Używają oni do zabiegów różnorodnych preparatów, jak kwas hialuronowy, czy koktajle witaminowe. Metody dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Podaje się je strzykawką z bardzo cienką igłą bezpośrednio do tkanek.

- Ja np. wykonując lipolizę, wstrzykuję preparat wprost do tłuszczu. Dzięki temu tłuszcz się rozpuszcza, organizm go rozkłada i wydala pozostałości. Jest to mniej inwazyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej, traktowana czasami jako alternatywa do odsysania tkanki tłuszczowej. Metoda zdaje egzamin w przypadkach niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej okolicy podbródka, brzucha, kolan i ud. Lipolizę iniekcyjną można wykonywać nawet co miesiąc - mówi dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyk.

Modelowanie brwi botoxem

Botox (toksyna botulinowa) jest najpopularniejszym preparatem używanym do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy. Najczęściej zmarszczek okolicy czoła i oczu. W innych okolicach preparat ten podaje się rzadziej.

- Ustawienie brwi w dużym stopniu informuje o nastroju człowieka. Kiedy zewnętrzne końce brwi są ustawione niżej niż przyśrodkowe, pacjent może być postrzegany jako osoba smutna, niezadowolona z życia. W rzeczywistości stan psychiczny takiej osoby może być dalece odmienny - opowiada dr Osuch.

Stosując botulinę można wymodelować wybrane obszary. Najczęściej stosuje się tę metodę właśnie do modelowania linii brwi, wygładzenia zmarszczek okolicy oczu (tzw. "kurzych łapek"), a także okolicy brody i szyi.

Po takim zabiegu twarz wygląda zupełnie inaczej. Co prawda botox działa mniej więcej około 4-5 miesięcy, jednak później można powtórzyć zabieg - dodaje.

Modelowanie niedoskonałości własnym tłuszczem

- Zdarza się, że przychodzą do mnie pacjenci, którzy boją się sztucznych, gotowych wypełniaczy. Wtedy proponuję użycie jako materiału wypełniającego ich własnego tłuszczu. Mamy pewność, że ten materiał nie będzie odrzucony przez organizm, bo nie można być uczulonym na własną tkankę - opisuje Piotr Osuch, chirurg plastyczny.

Przeszczep tkanki tłuszczowej (lipofiling) najczęściej wykorzystuje się do modelowania twarzy, piersi i pośladków. Tłuszcz może przywrócić młodszy wygląd i nadać ładny kształt.

Najpierw pobiera się pewną objętość tkanki tłuszczowej z fałdu brzusznego lub z ud pacjenta. Pobrany materiał zostaje zagęszczony. Uzyskany czysty i gęsty tłuszcz wstrzykuje się wprost do tkanki podskórnej. Najczęściej tkankę tłuszczową aplikuje się na twarz, m.in. aby powiększyć usta, wypełnić zmarszczki, wymodelować policzki. Zaletami zabiegu są odmładzający efekt i brak widocznych blizn. Kobieta pozbędzie się też w pewnym stopniu niechcianego nadmiaru tłuszczu. Po zabiegu zwykle gojenie przebiega sprawnie i efekt utrzymuje się przez kilka lat.

- Od niedawna tą metodą zacząłem modelować piersi i efekty są bardzo dobre. Na przykład przychodzi do mnie dziewczyna i mówi, że przy wzroście 180 cm waży 70 kilogramów chciałaby mieć większe piersi, ale nie chce implantów silikonowych. Ma też problem związany z nadmiarem tłuszczu, który nagromadził się w okolicy bioder. Wtedy można delikatnie odessać tłuszcz i wstrzyknąć w okolice piersi. Pacjentka ma podwójną korzyść z jednego zabiegu - dodaje lekarz.

Jak zmienić zbyt płaską twarz?

- Można powiększyć policzki. Jednym ze sposobów jest podanie drogą zastrzyku własnego tłuszczu. Zaś drugi polega na wstrzyknięciu innego materiału np. kwasu hialuronowego. Chodzi o to, żeby zaznaczyć kości policzkowe i dodać objętości samym policzkom - mówi dr n. med. Piotr Osuch.

Po takim zabiegu uzyskamy pożądany efekt. Pytanie tylko jakim kosztem i czy długo trwa etap gojenia.

- Obrzęk trwa kilka dni. Zaś siniaki, które mogą pojawić się szczególnie w okolicach powiek schodzą od 7 do 14 dni. Zazwyczaj dwa tygodnie po zabiegu nie ma już śladów na ciele. Nie zostają blizny, ponieważ preparaty podawane są bardzo cienkimi igłami - dodaje chirurg.

Nadmiar skóry po zrzuceniu kilogramów

Chirurgia ogólna dalece się posunęła w technice leczenia otyłości. Poprzez tzw balonikowanie lub operacje resekcyjne można doprowadzić do znacznej redukcji masy ciała pacjenta. Redukcji tej towarzyszy powstanie znacznego nadmiaru luźnej skóry w różnych obszarach ciała. To jeden z powodów modelowania i usuwania nadmiaru skóry w okolicy brzucha, ramion, ud czy piersi. Takich operacji korygujących chirurg zwykle musi wykonać kilka. Pozostawione na ciele blizny nie są dla pacjenta problemem, gdyż uzyskana z operacji ogromna korzyść przesłania wszelkie efekty uboczne takiego leczenia. Pacjenci lepiej się czują i mogą w końcu sprawnie funkcjonować - komentuje lekarz.

Anna Kamińska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas