Zabiegi pomocne w odchudzaniu
Od jakiegoś czasu jesteś na diecie, masz za sobą pierwsze efekty - wskaźnik wagi sygnalizuje, że ubyło ci kilka zbędnych kilogramów, jednak wygląd twojego ciała pozostawia wiele do życzenia?
Zmień skórę
Peeling jest zabiegiem, który możesz wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, wykorzystując gotowe preparaty kosmetyczne (na przykład z dodatkiem kofeiny, wyciągiem z guarany, bluszczu czy gorzkiej pomarańczy) bądź przygotowując własną miksturę (np. z ziarenek kawy i oleju). Usunięcie zrogowaciałego naskórka powoduje, że substancje aktywne z preparatów wyszczuplających czy antycellulitowych będą wchłaniać się efektywniej. Peeling przyczynia się także do pobudzenia krążenia.
Pod prysznicem
Stan skóry poprawią też codzienne ciepło-zimne prysznice. Jeśli dodatkowo wykorzystamy specjalne rękawice do masażu, nasze ciało odwdzięczy się pięknym i jędrnym wyglądem. Rękawic nie powinny jednak używać osoby ze skłonnością do podrażnień skóry i pojawiania się pękających naczynek.
Endermologia
Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się specjalną głowicę wyposażoną w dwie rolki masujące ciało. Metoda opiera się na wytworzeniu podciśnienia pozwalającego na zassanie fałdu, który ma być masowany. Wśród efektów zabiegu wymienia się poprawę ukrwienia skóry, stymulowanie usuwania toksyn, usuwanie nadmiaru wody gromadzącej się w organizmie.
Endermologia redukuje cellulit i wspomaga odchudzanie. Polepsza wygląd skóry.
Mezoterapia
W ramach zabiegu ciało ostrzykuje się specjalnie dobranymi substancjami, które znane są ze stymulowania metabolizmu tłuszczów, m.on.: L-karnityną, wyciągiem z karczocha. Stosuje się także preparaty zawierające w składzie krzemionkę organiczną, która bierze udział w regeneracji tkanki łącznej i kolagenu odpowiadającego za wygląd skóry. Wstrzykiwanie kofeiny powoduje poprawę krążenia.
Liposukcja
Liposukcja jest metodą leczenia chirurgicznego, polegającą na odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Usuwany jest nie tylko nagromadzony tłuszcz, lecz także część komórek tłuszczowych - adipocytów. Efekty są natychmiastowe, jest to jednak zabieg inwazyjny.
By poddać się liposukcji, niezbędne jest wykonanie wielu badań, takich jak np.: morfologia krwi, prześwietlenie klatki piersiowej czy EKG. Istnieje także wiele chorób stanowiących przeciwwskazanie do wykonania liposukcji, jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, układu oddechowego czy problemy z krzepliwością krwi.
Liposukcja powoduje zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej, nie wpływa jednak na jędrność skóry. Po zabiegu konieczne jest spędzenie ok. doby w szpitalu. Po wypisaniu do domu zalecany jest odpoczynek przez okres ok. 7-14 dni. Rekonwalescencja trwa przez blisko miesiąc i w tym czasie należy unikać działań wiążących się ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
Wśród negatywnych konsekwencji zabiegu wymienia się: zapalenia miejsc, z których odessano tłuszcz, czy pojawienie się obwisłej, nieestetycznie wyglądającej skóry. U niektórych osób nadwrażliwość na środki stosowane w trakcie zabiegu może doprowadzić do wstrząsu i ostatecznie do zgonu. Przypadki te są rzadkie, ale możliwe. Po zabiegu powinno się także stosować dietę, która uniemożliwi przyrost masy ciała. Należy też zrezygnować z palenia tytoniu, picia alkoholu oraz opalania, gdyż mogą one pogorszyć efekt zabiegu.
Elektrostymulacja
Zabieg powoduje pobudzenie mięśni do pracy, dzięki czemu tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej. Im lepiej wytrenowane stają się mięśnie, tym efektywniejsza przemiana materii. Sylwetka staje się jędrna i smukła.
Lipolaser
Do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalny laser, którego zadaniem jest rozbijanie komórek tłuszczowych. Komórki tłuszczowe pękają i uwalniają nagromadzone "zapasy", co skutkuje powstaniem oleistej cieczy, którą usuwa się poprzez wykonanie drobnych nacięć na skórze (zabieg ten przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego chirurga).
Sama operacja trwa około 60 minut. W czasie jednej sesji można usunąć do 3,5 l tłuszczu. Lipolaser należy do metod średnio inwazyjnych. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (czasem ogólnym). Podobnie jak po zabiegu liposukcji, może wystąpić obrzęk, który ustaje zazwyczaj po ok.
7 dniach. Pacjent wraca do formy po 24-48 godzinach, jednak przez okres kilku tygodni (zazwyczaj 1-2 tygodni) konieczne jest noszenie bandaży.
Do normalnej aktywności fizycznej można wrócić po okresie 0,5-1,5 miesiąca (wszystko zależy od indywidualnej reakcji i procesu przystosowania się organizmu). Najlepsze efekty widać po okresie ok. 2 miesięcy. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: cukrzyca, choroby nerek, wątroby, serca i skóry czy naczyń krwionośnych.
Biodermogeneza
Biodermogeneza może okazać się przydatna dla osób, których dotyczy problem rozstępów skórnych. Zabieg ten przyśpiesza regenerację tkanki, stymuluje rozwój nowych komórek. Dzięki biodermogenezie rozstępy stają się mniej widoczne, płytsze i gładsze. Poprawia się także koloryt skóry. Metoda nie jest inwazyjna, a rezultaty są trwałe - można cieszyć się piękną i zdrowo wyglądającą skórą.
Katarzyna Mazowska