Zauważyłaś zielone plamki na paznokciach? Lepiej nie wykonuj na nich kolejnego manicure

Choć wykonywanie na paznokciach manicure żelowego czy hybrydowego może wydawać się niczym niebezpiecznym, to jednak są z tym związane pewne zagrożenia. Jednym z nich jest ryzyko zakażenia pałeczką ropy błękitnej, znanej potocznie jako zielona bakteria. Przekonała się o tym niedawno pewna tiktokerka.

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej najczęściej nie jest groźne, ale czasem wymaga konsultacji z podologiem
Zakażenie pałeczką ropy błękitnej najczęściej nie jest groźne, ale czasem wymaga konsultacji z podologiem123RF/PICSEL

Zadbane dłonie są wizytówką każdego człowieka. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, czystych, schludnych paznokci. W przypadku kobiet często bywają one pomalowane, a w ostatnich latach rośnie popularność manicure hybrydowego, akrylowego czy żelowego. Jednak są z nimi związane także pewne zagrożenia.

Tiktokerka pokazała zieloną bakterię na paznokciach

Pewna tiktokerka opublikowała nagranie, na którym widać, że na jej naturalnych paznokciach pojawiły się zielone plamki, spowodowane rozwinięciem się bakterii. Kobieta o pseudonimie @clearcookfun była w szoku, kiedy odkryła je po zdjęciu akrylowego manicure. Teraz przestrzega przed tym inne internautki.

To znak, aby nie uzupełniać paznokci [żelem lub akrylem - red.] i dać im przerwę
napisała tiktokerka

Pod filmikiem nastąpiło spore poruszenie w komentarzach. Inne kobiety dzielą się własnymi doświadczeniami w zakresie manicure akrylowego czy żelowego. Część z nich pisze, że również miało podobny problem. Kolejne internautki natomiast wyjaśniły, skąd taka bakteria mogła wziąć się na paznokciach tiktokerki.

Dzieje się tak, gdy wilgoć dostaje się pod akryl
Używaj olejku z drzewa herbacianego! Działa cuda

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej

Choć plamki na paznokciach są koloru zielonego, to odpowiada za nie zakażenie pałeczką ropy błękitnej, czyli bakterią Pseudomonas aeruginosa. Rozwija się w wilgotnym środowisku i objawia najczęściej na paznokciach u rąk, zmieniając ich barwę.

Najczęstszymi powodami wystąpienia zakażenia pałeczką ropy błękitnej na paznokciach pokrytych żelem lub akrylem są:

  • używanie niesterylnych narzędzi do manicure,
  • nieprawidłowe nałożenie żelu w taki sposób, że odstaje od płytki paznokcia,
  • przenoszenie paznokci żelowych powodujące odrywanie się materiału.

W wielu przypadkach pojawienie się takiej bakterii nie jest niczym bardzo groźnym. Często wystarczy tylko dać paznokciom odpocząć i zrobić sobie przerwę w robieniu manicure. Warto także podążyć za radą jednej z internautek i wcierać w płytkę olejek herbaciany. Jednak jeśli zakażenie jest mniej powierzchowne, trzeba będzie udać się do podologa.

„Na zdrowie: Banany. Kaloryczne ale bardzo zdrowe Interia.tv