Zdrowe stopy dzięki domowym lekom

O stopy możesz zadbać w domu
O stopy możesz zadbać w domu123RF/PICSEL
  • Połówkę cebuli opiekamy tak jak do rosołu. Kiedy przestygnie, oddzielamy jeden płatek, zgniatamy w palcach, by puścił sok, przykładamy do nagniotka i bandażujemy. Zawsze przed nałożeniem okładu moczymy stopy w zmiękczającej kąpieli (poniżej).
  • Gruby plaster cebuli zalewamy 2 łyżkami octu winnego i podgrzewamy na małym ogniu. Kiedy cebula zrobi się miękka, odsączamy ją i rozgniatamy widelcem. Otrzymaną papką nasączamy gazik, nakładamy go na wymoczony, osuszony odcisk i owijamy bandażem. Zdrową skórę wokół nagniotka warto posmarować wazeliną, by się nie zmacerowała.
  • Świeży ząbek czosnku rozgniatamy, dodajemy 1/2 łyżeczki octu winnego i odrobinę mąki, tak by powstała gęsta papka. Przygotowujemy specjalny opatrunek. Wycinamy w plastrze otwór wielkości odcisku i przyklejamy na stopę tak, by nagniotek nie był przykryty. Bezpośrednio na odcisk nakładamy przygotowaną papkę czosnkowo- -octowo-pszenną, po czym zaklejamy innym plasterkiem. Z takim okładem możemy chodzić.
  • Uwaga! Osoby chore na cukrzycę nie powinny samodzielnie usuwać odcisków ze względu na ryzyko zakażenia. W tym wypadku trzeba udać się do specjalisty na leczniczy pedikiur. 
  • 5 dag suszonych koszyczków nagietka wsypujemy do słoika. Skrapiamy je 70 proc. alkoholem, by nieco zmiękły (wtedy łatwiej "oddadzą" olejowi cenne substancje). Po ok. 15 min zalewamy kwiaty olejem słonecznikowym, w takiej ilości, by całkowicie je pokrywał. Szczelnie zakręcamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce. Codziennie energicznie wstrząsamy naczyniem. Po 3 tygodniach przecedzamy całość przez gazę lub płótno, odciskając olej z suszu. Leczniczym maceratem codziennie masujemy całe stopy.
  • Praktyczna rada: Przed masażem powinnyśmy dobrze wymoczyć nogi i usunąć tarką zrogowaciały naskórek, szczególnie tam, gdzie powstały zgrubienia. Po dwóch tygodniach skóra powinna być znowu różowa i miękka.
  • Przełamujemy świeżą łodygę glistnika - żółtym sokiem, który z niej wycieknie, smarujemy wymoczoną i osuszoną kurzajkę. Zabieg powtarzamy codziennie przez co najmniej tydzień. Jaskółcze ziele jest bardzo łatwe do zdobycia - kwitnie od maja do września w parkach, na skraju ogrodów i lasów.
  • Ważne! Jaskółcze ziele należy stosować ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem może wywołać poważne dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?