Zdrowe stopy dzięki domowym lekom

Zgrubienia na palcach i podeszwach potrafią uprzykrzyć życie. Nie dość, że są nieestetyczne, to jeszcze pieką i bolą. Można się ich pozbyć bez chemii, stosując naturalne specyfiki z kuchni i ogrodu. Oto najlepsze receptury.

O stopy możesz zadbać w domu
O stopy możesz zadbać w domu123RF/PICSEL

Niewiele z nas ma idealne, gładkie stopy. Zwykle skarżymy się na modzele, czyli twarde szaro-żółte miejsca na krawędziach palców i środku podeszwy, odciski - mniejsze od modzeli, za to z bolesnym rdzeniem, a także uporczywe kurzajki. Zgrubienia i nagniotki to cena za noszenie zgrabnych, ale uciskających butów, brodawki zaś to skutek zarażenia wirusem. Warto wypróbować domowe metody na te przypadłości. Choć wymagają sporo cierpliwości, to są bardzo skuteczne.

Cebula i czosnek usuną nagniotki

Te wyjątkowo zdrowe warzywa nie tylko wzmacniają odporność i pomagają leczyć przeziębienia. Są też skutecznym środkiem zmiękczającym skórę i pobudzającym ją do regeneracji. Właśnie dlatego nasze babcie wykorzystywały cebulę i czosnek jako leki na odciski i zgrubienia. Kuracje z ich użyciem są bardzo proste. Stosujemy je na noc - tak długo, aż odcisk stanie się miękki i będzie go można bez trudu oddzielić od zdrowej skóry. Zwykle jest to możliwe po 3-4 dniach.

  • Połówkę cebuli opiekamy tak jak do rosołu. Kiedy przestygnie, oddzielamy jeden płatek, zgniatamy w palcach, by puścił sok, przykładamy do nagniotka i bandażujemy. Zawsze przed nałożeniem okładu moczymy stopy w zmiękczającej kąpieli (poniżej).
  • Gruby plaster cebuli zalewamy 2 łyżkami octu winnego i podgrzewamy na małym ogniu. Kiedy cebula zrobi się miękka, odsączamy ją i rozgniatamy widelcem. Otrzymaną papką nasączamy gazik, nakładamy go na wymoczony, osuszony odcisk i owijamy bandażem. Zdrową skórę wokół nagniotka warto posmarować wazeliną, by się nie zmacerowała.
  • Świeży ząbek czosnku rozgniatamy, dodajemy 1/2 łyżeczki octu winnego i odrobinę mąki, tak by powstała gęsta papka. Przygotowujemy specjalny opatrunek. Wycinamy w plastrze otwór wielkości odcisku i przyklejamy na stopę tak, by nagniotek nie był przykryty. Bezpośrednio na odcisk nakładamy przygotowaną papkę czosnkowo- -octowo-pszenną, po czym zaklejamy innym plasterkiem. Z takim okładem możemy chodzić.
  • Uwaga! Osoby chore na cukrzycę nie powinny samodzielnie usuwać odcisków ze względu na ryzyko zakażenia. W tym wypadku trzeba udać się do specjalisty na leczniczy pedikiur. 

Wyciąg z nagietka zmiękczy zgrubienia

W dbaniu o skórę nagietek jest prawdziwym specjalistą - łagodzi podrażnienia, nawilża, wygładza i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Z dokuczliwymi zgrubieniami na stopach najlepiej poradzi sobie samodzielnie zrobiony olejowy macerat z kwiatów.

  • 5 dag suszonych koszyczków nagietka wsypujemy do słoika. Skrapiamy je 70 proc. alkoholem, by nieco zmiękły (wtedy łatwiej "oddadzą" olejowi cenne substancje). Po ok. 15 min zalewamy kwiaty olejem słonecznikowym, w takiej ilości, by całkowicie je pokrywał. Szczelnie zakręcamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce. Codziennie energicznie wstrząsamy naczyniem. Po 3 tygodniach przecedzamy całość przez gazę lub płótno, odciskając olej z suszu. Leczniczym maceratem codziennie masujemy całe stopy.
  • Praktyczna rada: Przed masażem powinnyśmy dobrze wymoczyć nogi i usunąć tarką zrogowaciały naskórek, szczególnie tam, gdzie powstały zgrubienia. Po dwóch tygodniach skóra powinna być znowu różowa i miękka.

Jaskółcze ziele wyleczy kurzajki

Wirusowe brodawki bywają mylone z nagniotkami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Takie kuracje nigdy nie kończą się powodzeniem. Również znane domowe metody, takie jak okłady z octu, rozgniecionego czosnku, skórki cytryny czy banana nie przynoszą rezultatów. Jedynym naprawdę godnym polecenia naturalnym specyfikiem na kurzajkami jest glistnik, zwany jaskółczym zielem, który zawiera m.in. odpowiednie składniki zwalczające wirusy.

  • Przełamujemy świeżą łodygę glistnika - żółtym sokiem, który z niej wycieknie, smarujemy wymoczoną i osuszoną kurzajkę. Zabieg powtarzamy codziennie przez co najmniej tydzień. Jaskółcze ziele jest bardzo łatwe do zdobycia - kwitnie od maja do września w parkach, na skraju ogrodów i lasów.
  • Ważne! Jaskółcze ziele należy stosować ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem może wywołać poważne dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Specjalna kąpiel zmiękczająca

Kuracje na modzele odciski i kurzajki będą znacznie skuteczniejsze, jeśli przed każdym zabiegiem wymoczymy stopy w wodzie ze składnikami, które ułatwiają usuwanie martwego naskórka i działają odkażająco.

Na dwa litry wody, ciepłej nie gorącej, dodajemy łyżkę sody oczyszczanej, 2 garście soli kuchennej, łyżeczkę octu winnego. Jeśli skóra piecze, mamy otarcia czy pęcherze, warto dodać jeszcze szklankę mocnego naparu z rumianku (z 2 torebek). Zioło podziała kojąco i dodatkowo zmiękczająco. W takiej kąpieli moczymy stopy 15 min. Następnie usuwamy pumeksem lub tarką na zrogowacenia i stosujemy odpowiedni okład lub masaż olejkiem.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas