Zdrowy uśmiech
Jeśli masz krzywy zgryz nie musisz się już martwić. Są skuteczne metody by naprawić błąd matki natury.
Jak powstaje wada?
Nowoczesna technika pozwala na naprawę prawie każdej wady zgryzu. Noszenie aparatu może z łatwością skorygować wysuniętą żuchwę, nachodzenie zębów jeden na drugi, zmniejszyć lub zlikwidować szpary międzyzębowe, zlikwidować ścieranie się zębów.
Do najczęstszych wad zgryzu należą: tyłozgryz (przesuniecie dolnego zgryzu a co się z tym wiąże cofnięcie się zębów tylnych), przodozgryz (wysunięcie dolnej szczęki do przodu), nachodzenie łuków zębowych (np. górne zęby nachodzą na dolne).
Czasami zęby przesuwają się w momencie wyrzynania się ósemek, które nie mieszczą się w szczęce.
Źródło przyczyny
Skąd się pojawiają wady zgryzu? Najczęściej wady te powstają w wieku dziecięcym, w skutek złej pielęgnacji lub złych nawyków żywieniowych (np. jedzenie wyłącznie jedną stroną). Z tego rodzaju wadami najlepiej jest walczyć jak najwcześniej. Część wad ma podłoże genetyczne. Jeszcze inna przyczyna wad zgryzu to parodontoza.
Pierwsza wizyta
Do pierwszej wizyty u ortodonty nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Potraktujmy to jak wizytę u dentysty. Jednak przed założeniem stałego aparatu ortodonta poleci nam wyleczyć wszystkie ubytki, pozbyć się kamienia i osadu. W trakcie pierwszej wizyty ortodonta wykonuje zdjęcie rentgenowskie i przygotowuje specjalny odlew z gipsu. Dobór odpowiedniego aparatu uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady. Czasem przed nałożeniem aparatu konieczne jest usunięcie kilku zębów, najczęściej przedtrzonowców. Samo nałożenie aparatu trwa do półtorej godziny. Tuż po nałożeniu aparatu przez kilka, a nawet kilkanaście godzin możemy odczuwać ból. W pierwszych dniach noszenia aparatu towarzyszyć nam może uczucie drętwienia lub rozchwiania zębów. W trakcie noszenia aparatu niezbędna jest comiesięczna konsultacja u ortodonty. W trakcie każdej wizyty ortodonta sprawdza postępy i w razie konieczności reguluje siłę nacisku.
Aparat stały składa się z łuków (wymienianych kilka razy w trakcie noszenia aparatu), zamków (metalowe lub kosmetyczne) oraz gumek wymienianych przy każdej wizycie ( w zależności od upodobania mogą być kolorowe lub przezroczyste).
Należy pamiętać
Decydując się na noszenie aparatu pamiętajmy o tym, że leczenie wad zgryzu wymaga cierpliwości i niemałych nakładów finansowych. To proces długotrwały (trwa od kilku miesięcy nawet do kilku lat), który wymaga niesłychanej wytrwałości pacjenta. Niezbędne są regularne kontrole u ortodonty, który w trakcie wizyt może ocenić postępowanie procesu naprawy. Każda wizyta kontrolna to koszt od 50 zł. Zdjęcie stałego aparatu nie zawsze kończy leczenie. Czasami konieczne jest noszenie ruchomego aparatu retencyjnego (nawet do dwóch lat). Decydując się na założenie aparatu należy zdawać sobie sprawę, że noszenie go może sprawiać trudności w jedzeniu niektórych pokarmów np. twardych owoców i warzyw. Ale nie bójmy się, ze będziemy przez cały czas skazani na przyjmowanie pokarmów w postaci płynu lub papki.
Na co należy uważać
W trakcie noszenia aparatu żeby są bardziej podatne na rozwój próchnicy i chorób dlatego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Należy po każdym jedzeniu dokładnie czyścić zęby (szczoteczka i nicią dentystyczną) i kilkakrotnie w ciągu dnia płukać jamę ustną specjalnym płynem. Do czyszczenia aparatu musimy zakupić specjalne szczoteczki. Nawet zjedzenie banana obliguje nas do dokładnego pozbycia się kawałków jedzenia, które może zalegać w przestrzeniach międzyzębowych. Osoby noszące aparat powinny zrezygnować z jedzenia słodyczy, szczególnie tzw. ciągnących się (np. krówki, cukierki typu toffi), które mogą uszkodzić zamki aparatu. Należy unikać żucia gumy.
Ekspert radzi - dr n. med. Emma Kiworkowa- Rączkowska, Villa Nova Dental Clinic - Czego możemy spodziewać się po zabiegach ortodontycznych?
Ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Domeną ortodoncji jest kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów (mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy), a także poprawę jakości żucia (lepsza praca przewodu pokarmowego). Leczenie likwiduje dokuczliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Nowoczesna ortodoncja dysponuje prawdziwym arsenałem rozwiązań w batalii o piękno i zdrowie uśmiechu pacjentów, zależnie od ich wieku czy zgłaszanych problemów, przy czym wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Można je prowadzić w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Najistotniejszym aspektem umożliwiającym osiągnięcie efektu satysfakcjonującego, zarówno pacjenta jak i lekarza, jest indywidualne i serdeczne podejście do każdego pacjenta, uwzględniające jego potrzeby i oczekiwania.