Reklama

Reklama

Zmarszczki są bez szans

Nawet najtrudniejsze bruzdy, kurze łapki i linie na czole zmniejszą się dzięki masażom i skoncentrowanym kosmetykom. Oto najskuteczniejsze kuracje.

Dobra wiadomość jest taka: tempo, w jakim zmienia się nasza skóra, aż w 70 proc. zależy od czynników zewnętrznych, a tylko w 30 od wieku. A to oznacza, że dzięki ochronie skóry oraz pielęgnacji ukierunkowanej na odmładzanie możemy oszukać czas i zatrzymać młody wygląd na lata. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby walki ze zmarszczkami.

1. Kurze łapki

Na cienkiej skórze wokół oczu pojawiają się zwykle około trzydziestki. Jednak dzięki pielęgnacji mogą pozostać prawie niewidoczne nawet po pięćdziesiątce.

Pielęgnacja w domu

Od 30. roku życia zaczynamy codziennie używać kremu pod oczy z filtrem SPF 15 i aktywnymi składnikami anti-aging. Do najskuteczniejszych należą: retinol, koenzym Q, escyna. Aby wzmocnić działanie kosmetyku (nawet o 20 proc.), przy porannej aplikacji przez dwie minuty robimy drenujący masaż, który pobudza krążenie. Jeśli zmarszczki pogłębią się, warto włączyć do pielęgnacji kurację nocną, opartą na serum lub na kremie-koncentracie z nową generacją odmładzających peptydów. Dobrze ją stosować co drugi miesiąc przez 30 dni, do uzyskania poprawy.

Reklama

W gabinecie

Nową metodą wygładzania kurzych łapek jest mezobotoks, czyli toksyna botulinowa w mikrodawkach. Lekarz dobiera właściwą dawkę toksyny i ostrzykuje miejsca wokół oczu, częściowo ograniczając naszą mimikę. Efekt zabiegu utrzymuje się do pół roku.

Drenujący masaż

Nakładając krem, lekko opukujemy opuszkami miejsca pod dolną powieką w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Potem oklepujemy górny kontur od nasady brwi do wewnętrznego kącika oka.

2. Zmarszczki marionetki

Pojawiają się, gdy siateczka kolagenowa naszej skóry rzednie. Możemy im zapobiegać, dostarczając cerze składników dodających sprężystości.

Pielęgnacja w domu

Skupiamy się na stymulowaniu skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Dlatego na dzień i na noc stosujemy kremy wzmacniające włókna podporowe skóry, np. z retinolem. Najnowsze z nich zawierają także kompleksy peptydowe, aktywujące tzw. geny młodości. Pod krem stosujemy miejscowo liftingujące serum, pamiętając o minutowym masażu na owal. Istotą intensywnej kuracji przywracającej sprężystość skóry są maski hydrożelowe, nasączone aktywnymi składnikami. Aplikujemy je dwa razy w tygodniu na okolicę ust.

W gabinecie

Mocno opadające kąciki ust uniosą się po zabiegu tzw. nici liftingujących. Powinien je wprowadzać doświadczony lekarz. Koszt zależy od ilości zużytych nici.

Lifting na owal

Kąciki ust nie będą opadać, jeśli wzmocnimy dolny kontur twarzy. Pomoże w tym zabieg: po aplikacji serum modelującego (od środka twarzy na boki i ku górze) podpieramy owal dłońmi i przytrzymujemy przez minutę.

3. Bruzdy smiechu

Skłonność do nich można odziedziczyć po mamie. Dodają twarzy charakteru, dopóki się nie pogłębiają. Spłycimy je, pobudzając odnowę skóry.

Pielęgnacja w domu

Dopóki bruzdy są niewielkie, oprócz rutynowej pielęgnacji kremem wystarczy peeling raz na dwa tygodnie oraz stosowanie wygładzających maseczek. Godne polecenia są wysoko skoncentrowane nowoczesne preparaty na noc z retinolem, kwasem hialuronowym i witaminami. Przez wiele godzin, stopniowo, uwalniają one ujędrniające substancje, podczas gdy rysy twarzy są spokojne. Jeśli w zagłębieniu bruzdy pojawi się zmarszczka, dwa razy w tygodniu wklepujemy w nią enzymatyczny peeling wzbogacony złuszczającymi kwasami. Potem aplikujemy miejscowo koncentrat kosmetyczny, który ją zmniejszy.

W gabinecie

Głębokie bruzdy spłyci zabieg modelowania tzw. wypełniaczami u lekarza medycyny estetycznej. Do wyboru są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego lub wypełniacz wapniowy. Preparat wprowadzany jest cienką igłą. Po zabiegu bruzdy znikają na kilka miesięcy do roku. Skóra odzyskuje sprężystość, bo jest głęboko nawilżona.

4. Marsowa na czole

Zmarszczki między brwiami to oznaka ożywionej mimiki. Najłatwiej je zmniejszyć, zanim się mocno utrwalą. Pomogą w tym skoncentrowane kosmetyki aplikowane miejscowo.

Pielęgnacja w domu

Rano wprost na zmarszczkę nakładamy punktowo wypełniacz w kremie, który wypełni ją od wewnątrz. Oprócz tego chronimy czoło przed fotostarzeniem, wklepując krem przeciwzmarszczkowy na dzień z filtrem SPF 15 lub wyższym. Dla dojrzałej skóry idealny jest taki z peptydami i retinolem. Co drugi wieczór, na zmianę z kremem na noc, stosujemy na całe czoło olejkową kurację wygładzającą.

W gabinecie

Utrwalona zmarszczka zniknie mniej więcej na pół roku po ostrzyknięciu botoksem. Lekarz wprowadza go cienką jak włos igłą, by osłabić mięśnie mimiczne.

Jolanta Markowska-Grodecka

Olivia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy