Reklama

Reklama

Zmora tłustych włosów

Przetłuszczające się włosy to nie lada problem dla ich właścicielki. Już kilka godzin po umyciu tracą puszystość, wyglądają na zaniedbane i brudne.

Problem przetłuszczających się włosów nierzadko dotyczy osób, które mają krótką fryzurkę. Związane jest to z faktem, że takie włosy częściej czeszemy, poprawiamy i ich dotykamy, rozprowadzając w ten sposób wydzielinę łojową.

Reklama

Częściej też używamy do ich stylizacji pianek i żeli. Charakterystyczne dla włosów tłustych jest również to, że są cienkie i wiotkie - na skutek gromadzenia się wody pod zbyt grubą powierzchnią sebum.

Przetłuszczanie się włosów najczęściej jest jednak skutkiem zwiększonej produkcji tłuszczu przez gruczoły łojowe skóry głowy. Ta nadczynność gruczołów łojowych może być uwarunkowana genetycznie, ale wiadomo, że dodatkowo ich pracę pobudza stres, pocenie się, zła dieta czy kuracje hormonalne.

Włosy ze skłonnością do przetłuszczania się należy od czasu do czasu "przetrzymać" bez mycia, gdyż wtedy tendencja skóry do łojotoku zmniejsza się - to bodaj jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących włosów i jeden z najbardziej nieprawdziwych. Według dermatologów "przetrzymywanie" przetłuszczonych włosów i skóry głowy może doprowadzić do nasilenia objawów i pojawienia się żółtawych nawarstwień wydzieliny łojowej, zwanych przez pacjentów "strupami". Medycznie stan ten nazywa się łupieżem tłustym owłosionej skóry głowy. Łupież tłusty często wymaga intensywniejszego leczenia farmakologicznego. Objawem niepożądanym w tej sytuacji jest także zdrapywanie "strupków" razem ze sklejonymi włosami, przez co - przy nasilonej postaci łupieżu tłustego - obserwujemy ogniska wyłysienia, które jednak po usunięciu przyczyny ulegają powolnemu odrostowi.

Regularne korzystanie z płukanek ziołowych z tataraku, chmielu lub brzozy może skutecznie ograniczyć zwiększone wydzielanie sebum. Włosom z tendencją do przetłuszczania się nie służy gorąca woda (wysoka temperatura przyspiesza przetłuszczanie włosów) oraz stylizacja na gorąco (np. lokówka przesusza końcówki włosów, jednocześnie pobudzając do pracy gruczoły łojowe). Preparaty z cebuli wcierane w skórę głowy ograniczają nadmierne przetłuszczanie się włosów, powstawanie łupieżu i poprawiają ukrwienie skóry głowy.

Wypróbuj:
- Szampon zapobiegający przetłuszczaniu się włosów NIVEA Hair Care
- Szampon z wyciągiem z bursztynu z linii Jantar, Farmona
- Szampon do włosów zbyt szybko przetłuszczających się Sunsilk
- Szampon czarna rzepa z linii Plantica V, Ziaja
- Szampon Palmolive Naturals Citrus & Vitamins
- Szampon do włosów przetłuszczających się Dove

Dowiedz się więcej na temat: problem | włosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje