Znane od wieków remedia na problemy z cerą

Choć na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się innowacyjne preparaty mające zagwarantować nieskazitelną cerę, warto czasem wrócić do pielęgnacyjnych korzeni. I zaufać naturalnym, stosowanym od wieków, substancjom o magicznych właściwościach z zakresu odnowy skóry.

Płatki owsiane są wypełnione lipidami i białkiem, dzięki czemu pomagają skórze utrzymać wilgoć
Płatki owsiane są wypełnione lipidami i białkiem, dzięki czemu pomagają skórze utrzymać wilgoć123RF/PICSEL

Rynek kosmetyczny oferuje szereg "cudownych" produktów, które obiecują spektakularne korzyści. Nie jest łatwo jednak oddzielić ziarno od plew i odnaleźć prawdziwie skuteczne oraz, co równie ważne, naturalne, niezawierające drażniących składników, produkty do pielęgnacji skóry. Choć półki w wielu łazienkach uginają się pod rzędem buteleczek i słoiczków, wciąż poszukujemy magicznego remedium na problemy z cerą.

Wobec swoistego chaosu informacyjnego i nadmiaru możliwości warto wrócić do pielęgnacyjnych korzeni. Najskuteczniejsze w walce z niedoskonałościami cery zdają się być sprawdzone medycznie naturalne składniki, które są stosowane w pielęgnacji skóry od wieków.

Srebro

Dobroczynne właściwości srebra znane są od tysiącleci. Choć dziś kojarzy się głównie z metalem szlachetnym wykorzystywanym w produkcji biżuterii, dawniej służyło jako lekarstwo i środek antybakteryjny. W starożytnym Rzymie przechowywano wino w srebrnych urnach, aby zapobiec psuciu się trunku, do mleka zaś wrzucano srebrne monety, aby dzięki temu zachowało ono świeżość. W latach 30. XX wieku, zanim antybiotyki stały się łatwo dostępne, lekarze używali srebra ze względu na jego właściwości oczyszczające.

Dziś opatrunki na rany z dodatkiem srebra są nadal szeroko stosowane w leczeniu urazów skóry dzięki jego właściwościom przeciwbakteryjnym. Jest to zarazem doskonałe remedium na problemy z niedoskonałościami cery. Srebro koloidalne niweluje bowiem stan zapalny i zwalcza bakterie bez naruszania bariery ochronnej skóry, regeneruje i nawilża naskórek. Jest szczególnie skuteczne w zwalczaniu objawów stresu oksydacyjnego i leczeniu trądziku.

Płatki owsiane

Owies znakomicie nawilża, odbudowuje barierę skóry, zmniejsza swędzenie i uspokaja stany zapalne, od lat jest więc stosowany w leczeniu skóry. Płatki owsiane są używane w pielęgnacji od XVII wieku, w 1945 r. zaś wyprodukowano pierwszą koloidalną mąkę owsianą, która, jak wykazano, poprawia zdrowie skóry i zmniejsza swędzenie.

Płatki owsiane są wypełnione lipidami i białkiem, dzięki czemu pomagają skórze utrzymać wilgoć, tworząc swego rodzaju uszczelnienie na jej powierzchni. Koloidalny roztwór owsa jest bogaty w przeciwutleniacze, pomaga chronić skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, wykazuje działanie zmiękczające i oczyszczające oraz łagodzi podrażnienia.

Nazywany "królem ziół" żeń-szeń jest używany od wieków w medycynie chińskiej.
Nazywany "królem ziół" żeń-szeń jest używany od wieków w medycynie chińskiej. 123RF/PICSEL

Nagietek

W starożytnej Grecji i Rzymie nagietek, ze względu na swoje dobroczynne właściwości, był stosowany w leczeniu niemal wszystkich problemów skórnych i nie tylko: od użądlenia skorpiona po oparzenia i hemoroidy. W czasie wojen kwiaty i liście nagietka służyły jako naturalny środek do dezynfekcji otwartych ran w celu przyspieszenia ich gojenia.

Wyciąg z kwiatu nagietka zawiera flawonoidy i kwas linolowy, które pomagają zwalczać stany zapalne, wykazują także właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Przynosi suchej i uszkodzonej skórze ukojenie, będąc szczególnie polecanym lekarstwem dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Żeń-szeń

Nazywany "królem ziół" żeń-szeń jest używany od wieków w medycynie chińskiej. Ów prastary środek leczniczy potrafi uporać się z mnogością dolegliwości. Badania kliniczne wykazały, że stymuluje układ odpornościowy, zmniejsza zmęczenie, poprawia wytrzymałość i funkcje poznawcze, jednocześnie wspierając zdrowie nadnerczy.

Żeń-szeń, zapewniając skórze naturalny balans, może również pobudzać krążenie, poprawiając zdolność skóry do odbudowy na poziomie komórkowym. Jego właściwości antyoksydacyjne pomagają także zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki i zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększać możliwości regeneracyjne skóry.

Choć zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwiają powstawanie coraz bardziej innowacyjnych preparatów do pielęgnacji skóry, warto korzystać nie tylko z kosmetycznych nowinek, ale i znanych od wieków receptur. Naturalne substancje to wciąż najlepsza gwarancja uzyskania zdrowej i pełnej blasku cery.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas