10 łatwych sposobów na lepsze poranne wstawanie

Chcesz dobrze zacząć dzień. Wiesz, że rano masz więcej energii i znasz powiedzenie o porannym ptaszku już od dzieciństwa. Jednak nie możesz pokonać przepaści między pomysłem wczesnego wstawania, a rzeczywistym zrobieniem tego. Co może cię zmotywować do wstania i wczesnego zaczęcia dnia? Oto 10 sposobów na wczesne wstawanie!

Jak wcześnie wstawać
© Photogenica

Kładź się wcześniej

Jak kłaść się wcześniej spać
© Photogenica

Brzmi prosto, jednak aby odpowiednio wypocząć musisz położyć się wcześniej, aby twój organizm miał odpowiednią ilość snu. Pomyśl jaka byłaby najlepsza pora snu dla ciebie. Nie wszyscy potrzebują jego 8 godzin. Niektórym wystarcza 6.

Pomyśl ile godzin snu jest ci potrzebne, a następnie stosuj się do planu.

Zasłony na dół

Zasłoń zasłony
© Photogenica

Zgaś światło, zapal świeczki i włóż na siebie wygodne ciuchy. Stwórz ze swojego domu przystań do odpoczynku przed snem. Możesz wziąć gorący prysznic lub napić się ziołowej herbaty, która cię zrelaksuje i uspokoi.

Noś maskę do snu

Opaska do snu
© Photogenica

Nawet jeśli masz zgaszone światła, to światła zewnętrzne i te bijące z urządzeń elektrycznych mogą zaburzać twój cykl snu. Udowodniono, że aby organizm mógł wprowadzić się w fazę snu REM i zacząć wytwarzać melatoninę (hormon odpowiedzialny za dobry sen), to noszenie maski może w tym pomóc.

Unikaj drzemek

Drzemki w ciągu dnia
© Photogenica

Będzie ci łatwiej zasnąć, jeśli będziesz senny. Proste.

Jeśli jesteś zmęczony po południu, to nie kładź się spać. Zamiast tego zjedz jabłko lub pójdź na spacer. Drzemka jest w porządku jeśli trwa do 20 minut. Jeśli jest ona dłuższa, to możesz czuć się roztargniony i będzie ci trudno zasnąć wieczorem.

Unikaj stresujących rozmów przed snem

Unikaj stresujących rozmów przed snem
© Photogenica

Nawet oglądanie filmów, które trzymają cię w napięciu mogą sprawić, że będzie ci trudno zasnąć. Mówi się „nigdy nie idź do łóżka zły”. Dzisiaj wielu ekspertów rekomenduje tą zasadę, ponieważ dzięki temu obudzisz się wypoczęty.

Nawet, jeśli sytuacja wydaje się pilna, to zazwyczaj może poczekać do rana.

Nie jedz po godzinie 20

Nie jedź na noc
© Photogenica

Późne jedzenie bardzo często jest przyczyną bezsenności. Jeśli zjesz coś przed snem, to wtedy, kiedy twój organizm powinien odpoczywać, twój żołądek ciężko pracuje, aby strawić posiłek. Powoduje to również niestrawność oraz zgagę.

Nie pij alkoholu przed snem

Alkohol przed snem
© Photogenica

Może ci się wydawać, że alkohol cię zrelaksuje, jednaj jest to prawdą tylko do pewnego stopnia. Picie alkoholu przed snem zaburza jego cykl, przez co trudniej jest ci się obudzić i czujesz się niewyspany.

Jeśli obudzisz się z kacem, to będziesz miał także ochotę na drzemkę.

Zmień nastawienie co do poranków

Pozytywny poranek
© Photogenica

Jako dziecko miałam piżamę, na której było napisane „wydaje mi się, że mam alergię na poranki”. Nasza kultura nauczyła nas, że poranki są złe. Przestań mówić, że ich nienawidzisz i że jesteś nie do życia dopóki nie napijesz się kawy.

Zacznij dzień idąc na spacer

Poranny spacer
© Photogenica

Jeśli obudzisz się i pójdziesz na spacer w piękny poranek, tym lepiej. Zaczynaj dzień o wschodzie słońca, ponieważ jest to naturalny cykl dobowy naszego organizmu.

Unikaj drzemek

Nie ustawiaj drzemki
© Photogenica

Łatwo jest nabrać nawyku robienia sobie co chwilę drzemki. Zacznij ćwiczyć to, jak wstawać wcześniej niezależnie od przyczyny.

Stosuj się do powyższych rad, a wstawanie wczesnym rankiem stanie się nawykiem. Jest to świetne doświadczenie, które sprawi, że poczujesz się jakbyś znalazł stracony czas.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?