10 objawów niedoboru żelaza
Nasz organizm potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny, która jest bardzo ważnym składnikiem czerwonych komórek krwi. To dzięki niej dostarczany jest tlen do wszystkich życiowych organów. Niedobór żelaza może wystąpić, kiedy nie ma go zbyt dużo w naszej diecie, organizm ma problemy z wchłanianiem tego składnika lub wtedy gdy występuje częsta utrata krwi. Jeśli zauważysz u siebie któryś z 10 wymienionych poniżej objawów, poproś swojego lekarza o zbadanie poziomu żelaza w krwi, aby mógł on ustalić przyczynę jego niedoboru.
Jeśli masz naturalnie jasną karnację, to twój lekarz na pewno przebadał cię i zastanawiał się czy przypadkiem nie masz anemii. Jednak jeśli zazwyczaj masz bardziej rumiane policzki, a ostatnio zauważyłaś, że stałaś się blada, to może być to symptom niedoboru żelaza. Hemoglobina sprawia, że krew jest czerwona i nadaje twojej skórze różowy kolor, który znika wtedy, kiedy jej poziom spada. Szczególną uwagę zwróć na kolor dziąseł, ust i wnętrza powiek.
Pica
Jednym z najbardziej zaskakujących symptomów niedoboru żelaza jest pica, czyli silna chęć spożywania rzeczy, które nie są jedzeniem. Najczęściej pożądaną rzeczą jest lód. Oprócz niego niektóre osoby mają ochotę na kredę, papier, a nawet ziemię. Objaw ten czasami występuje także podczas ciąży lub jako symptom zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Bóle głowy podczas niedoboru żelaza występują, ponieważ do mózgu nie dociera odpowiednia ilość tlenu (mimo to dostaje on go więcej niż reszta organizmu). Może dojść do opuchnięcia tętnic, co powoduje uporczywy ból. Dodatkowo niedostateczna ilość tlenu sprawia, że mogą pojawiać się łagodne zawroty głowy, które mogą spowodować lekkie zaburzenia równowagi lub uczucie oszołomienia.
Duszności
Brak wystarczającej ilości tlenu w organizmie może objawiać się także dusznościami, które występują nie tylko podczas aktywności fizycznej, lecz także wtedy, kiedy na przykład wchodzisz po schodach lub dźwigasz torby z zakupami. Jeśli czynności, które kiedyś nie sprawiały ci problemu stały się dla ciebie wyzwaniem i podczas ich wykonywania tracisz oddech, to sprawdź poziom żelaza we krwi.
Czy twoje serce bije szybciej, trzepocze lub masz uczucie, że bije nieregularnie? Kiedy masz niedobór żelaza, to twoje serce musi pracować ciężej, dlatego częstym objawem są palpitacje. Jeśli niedobór nie zostanie wyrównany, to może dojść do nieregularnego bicia serca, a także zgrubienia lub rozciągnięcia się mięśnia sercowego (kardiomiopatie). Dodatkowo, jeśli cierpisz na jakieś choroby serca lub niedomykalność zastawek, to twój stan może się pogorszyć.
Zmiany psychiczne i emocjonalne
Niektóre osoby z niedoborem żelaza mają zmniejszoną koncentrację i ciężko jest się im skupić. Z kolei inni odczuwają niepokój, który jest spowodowany zwiększoną aktywnością współczulnego układu nerwowego. Wspomniane wcześniej palpitacje również mogą dawać podobny objaw, ponieważ nasza podświadomość wiąże szybsze bicie serca z niebezpieczeństwem lub zdenerwowaniem.
Obfite miesiączki nie są objawem niedoboru żelaza, jednak mogą świadczyć o tym, że jesteś w grupie ryzyka. Miesiączkę zazwyczaj określa się jako obfitą wtedy, kiedy musisz zmieniać tampon lub podpaskę co 2-3 godziny, skrzepy krwi są duże i obawiasz się lub doświadczyłaś przeciekania.
Zespół niespokojnych nóg
Co ciekawe według przeprowadzonych badań około 15% osób z zespołem niespokojnych nóg (RLS) cierpi również na niedobory żelaza, a ich objawy pogarszają się, gdy niedobory te są większe. Zespół niespokojnych nóg objawia się potrzebą ciągłego poruszania ramionami i nogami, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.
Niedobory żelaza mogą powodować także utratę włosów lub spowolnienie ich wzrostu, szczególnie wtedy, kiedy niedobory te są duże i utrzymują się przez długi czas. Objaw ten spowodowany jest po raz kolejny niedoborem tlenu, który dostarczany jest w pierwszej kolejności do najważniejszych partii organizmu, a cebulki włosów niestety nie znajdują się na szczycie tej listy. Możesz zauważyć duże kępy włosów na szczotce lub to, że twoje włosy nie są tak grube jak dawniej.
Zmęczenie
Niewystarczająca ilość tlenu, która wynika z niedoboru żelaza, może powodować brak energii. Oczywiście taki objaw może być spowodowany również innymi dolegliwościami, jednak jeśli odczuwasz zmęczenie wraz z kilkoma innymi symptomami wspomnianymi na tej liście, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz niedobór żelaza.