Reklama

10 produktów, które wyostrzą twój umysł

Dobra pamięć zależy od zdrowia oraz witalności twojego mózgu. Nie ważne czy jesteś studentem przygotowującym się do zdania egzaminów końcowych, specjalistą, który chce zachować bystrość umysłu czy starszą osobą chcącą poprawić stan swoich szarych komórek, wiedz, że istnieje wiele sposobów na to, aby poprawić pamięć oraz sprawność umysłową. Jeśli w każdym miejscu masz pozapisywane przypomnienia, możesz to zmienić, wprowadzając do swojej diety parę zmian. Bardzo często zaniki pamięci uznawane są za skutek starzenia się organizmu, jednak mogą być one zniwelowane poprzez dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. Bystrość umysłu zależy od ilości komórek mózgowych, komunikacji pomiędzy nimi oraz ich zdrowia. Ostatnio bardzo dużo mówi się o związku między dietą, a zdrowiem mózgu oraz tym czy może ona poprawić pamięć lub uchronić nas przed chorobą Alzheimer'a. Jeśli w twojej diecie znajdują się produkty nieprzetworzone, to dbasz o swoje ciało, jednak istnieją także produkty, które mogą pomóc zadbać o mózg. Dzięki nim będziesz mieć więcej energii, poprawisz swoją pamięć, a także funkcjonowanie mózgu.

Jedz warzywa

Badania pokazują, że osoby, które spożywają produkty bogate w witaminę C, posiadają lepsze wyniki testów pamięciowych oraz nie mają problemu ze skupieniem uwagi. Każdy wie, że musimy jeść 5 porcji warzyw i/lub owoców dziennie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w tym przypadku liczy się różnorodność. Wybierając owoce lub warzywa, staraj wybierać się te w kolorach tęczy. Nie tylko dobrze wyglądają, ale również posiadają wiele wartościowych składników.

Ryby dobre dla mózgu

Tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki czy świeży tuńczyk zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, które usprawniają komunikację komórek w mózgu. Staraj się spożywać co najmniej 1 porcję ryb tygodniowo. Pamiętaj jednak, że tylko świeży tuńczyk zawiera kwasy omega 3, więc jeśli masz ochotę na rybę z puszki, wybierz łososia.

Reklama

Jagody

Jagody są dobre w każdej postaci. Mogą być świeże, mrożone lub w formie soku (uważaj jednak na spożywaną ilość soków, ponieważ mogą one być wysokokaloryczne). W twojej diecie powinna się znaleźć każda odmiana jagód, czyli borówki, żurawina, truskawki czy maliny, ponieważ zawierają one duże ilości antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko nowotworu, infekcji oraz chronią pamięć. Owoce te możesz dodać do sałatki, jogurtu, płatków śniadaniowych lub koktajlu.

Orzechy

Orzechy, jedzone z umiarem, zawierają jednonienasycone tłuszcze, które są dobre dla naszego serca. Oprócz tego bogate są również w witaminę E, która spowalnia powstawanie zaburzeń funkcji poznawczych i utrzymuje twój mózg w dobrej kondycji. Jedna porcja orzechów to około 42 g. Możesz dodać je do sałatki lub zjeść jako zdrową przekąskę.

Chude białko poprawia funkcję poznawcze

Kurczak, pierś z indyka, jajka oraz mleko z niską zawartością tłuszczu są doskonałym źródłem witaminy B12, która usprawnia funkcje poznawcze naszego mózgu. Badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że dorośli mający niedobory tej witaminy, posiadali większe ryzyko zaniku funkcji poznawczych.

Nasiona słonecznika

Nasiona, takie jak nasiona słonecznika, są doskonałym źródłem witaminy E. W 28 g prażonego słonecznika znajdziemy 30% rekomendowanej dawki tej witaminy. Słonecznik świetnie się sprawdzi jako dodatek do sałatki.

Soczewica

Soczewica bogata jest w witaminę B, która pomaga zachować bystrość umysłu, tiaminę, witaminę B6 odpowiedzialną za koncentrację i poziom energii, żelazo ważne szczególnie dla kobiet w wieku rozrodczym, a także cynk, który wzmacnia pamięć.

Migdały

Migdały mogą pomóc w walce ze stanami zapalnymi, poprawić humor oraz opóźnić demencję starczą. Pomagają także podnieść poziom serotoniny, która polepsza nasze samopoczucie i zmniejsza ryzyko depresji.

Nawodnij swój mózg

Jeśli do twojego mózgu dociera zbyt mała ilość płynów, to możesz odczuwać zmęczenie oraz bóle głowy. Powinnaś pić od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Oczywiście woda jest najzdrowszą opcją, jednak możesz również pić soki oraz koktajle owocowe, a także mleko. Pamiętaj tylko, aby zawsze sprawdzić zawartość cukru.

Jogurt

Jogurty oraz inne produkty mleczne bogate są w białko oraz witaminę B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych oraz komunikacji między nimi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy