Reklama

10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o odwodnieniu

Ludzkie ciało składa się niemal w 70% z wody, a więc nie dziwi fakt, że brak wody w organizmie może prowadzić do poważnych problemów. Tracimy wodę przez cały dzień poprzez pocenie się, oddawanie moczu, utratę wilgoci przez nos i usta podczas oddychania i mówienia. Odwodnienie pojawia się, kiedy tracimy więcej wody niż pobieramy i stan ten może objawiać się brakiem koncentracji i energii. Jeśli dostarczanie zbyt małej ilości wody trwa przez dłuższy czas, stan ten rozwinie się w przewlekłe odwodnienie, czego skutkiem może być nawet śmierć.

Jakie są oznaki i objawy odwodnienia?

Wczesne oznaki odwodnienia to oczywiście zwiększone pragnienie i suche usta. Kiedy nie dostarczymy w tym momencie wystarczającej ilości wody organizmowi, kolejnymi objawami mogą być zawroty głowy i uczucie osłabienia, kołatanie serca, przyspieszony oddech, uczucie splątania i omdlenie.

Co należy robić, jeśli ktoś jest odwodniony?

Im wcześniej zauważymy, że dana osoba jest odwodniona, tym lepiej. Jeśli jesteś w drodze, na przykład na wycieczce, i podejrzewasz, że ktoś jest odwodniony, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zapewnienie tej osobie schronienia przed słońcem tak szybko jak to możliwe. Trzeba poluzować też ubrania i podawać napój małymi łykami. Nie należy takiej osobie robić okładów z lodu, gdyż będzie to powodowało drżenie, co z kolei może prowadzić do jeszcze większego ogrzewania organizmu.

Reklama

Odwodnienie może powodować ból

Jeśli jesteś odwodniona, możesz odczuwać ból w stawach, silne bóle głowy i skurcze żołądka. Dzieje się tak, ponieważ organizm potrzebuje wody do usunięcia pozostałości w postaci kwasów, a niedobór wody sprawia, że nerwy będą zaatakowane przez pozostały kwas, co powoduje ból.

Zmęczenie może być objawem odwodnienia

Nawet niewielki niedobór wody w naszym organizmie może wywołać zmęczenie i wpłynąć na twoje możliwości umysłowe. Badacze odkryli, iż 5% niedobór wody w organizmie może prowadzić do 30% spadku uważności. Spadek o 1,5% może prowadzić do zmniejszenia funkcji poznawczych.

Odwodnienie może zaostrzyć alergię

Kiedy poziom wody w organizmie spada, poziom histaminy wzrasta, co prowadzi do zaostrzenia alergii. W przypadku chronicznego odwodnienia, wzrost poziomu histaminy może spowodować stan zapalny i skurcz oskrzeli u osób chorujących na astmę.

Około 53% wody pobieramy z pożywienia

To zaskakujące, ale 53% wody jakiej dostarczamy naszemu organizmowi pochodzi z pożywienia, które przyjmujemy w ciągu całego dnia, nie z napojów, jakie pijemy.

Można się odwodnić zimą

Nie daj się zwieść pozorom i nie sądź, że odwodnienie może nastąpić tylko podczas ciepłej, słonecznej pogody, ponieważ może nas ono spotkać również zimą. Narciarze i snowboardziści często jej doświadczają ze względu na utratę wody poprzez pocenie się i oddech.

Nie można magazynować wody w organizmie

Regularne picie jest ważne, gdyż nasz organizm nie może magazynować wody, by móc jej później użyć. Większość napoi, które pijemy, wydalana jest z ciała w różny sposób w ciągu 30 minut do godziny, a czas ten skraca się podczas upałów i w trakcie ćwiczeń.

Woda z kranu jest równie dobra jak woda butelkowana

Ponieważ woda z kranu w większości krajów zachodniej Europy nadaje się do picia, prawdopodobnie tracisz pieniądze, kupując wodę butelkowaną. Dla celów nawadniania organizmu woda z kranu jest równie dobra co woda kupiona w butelce i nie wyrządza ona żadnej szkody.

Można być również nadmiernie nawodnionym

Można mieć również zbyt wiele wody w organizmie, co prowadzi do hiponatremii (nadmiernego nawodnienia). Objawy tego stanu przypominają odwodnienie i mogą to być uczucie osłabienia, dezorientacja i mdłości. Niektóre osoby opisują te objawy jako podobne do tych, które występują po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odwodnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama