Reklama

10 uspokajających myśli, dzięki którym zapanujesz nad gniewem

Panowania nad gniewem można się nauczyć. To po prostu kwestia siły umysłu. To, o czym myślisz, ma znaczenie, ponieważ może zadecydować o tym, czy będziesz wściekły, czy też wręcz przeciwnie - bardzo spokojny. Oto dziesięć uspokajających myśli, które pomogą Ci skutecznie zapanować nad gniewem – wczoraj, dziś i jutro.

Nikt Cie nie rozzłości bez Twojego zaangażowania

Gdy ludzie mówią „jestem na nią/niego zły/a”, chcą zrzucić na kogoś odpowiedzialność za wywołanie u siebie emocji. Żadna sytuacja, osoba, czy zdarzenie nie ma nad Tobą takiej władzy, pamiętaj o tym. Różne zdarzenia mogą (i będą) dostarczać Ci okazji żeby się zezłościć, lecz nie musisz tego robić. Jeśli chcesz, jesteś w stanie zachować spokój.

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie

Prawdopodobnie znasz to przysłowie, jak i „Kto sieje wiatr zbiera burzę” – te przysłowia mają na celu przypomnieć, że każda akcja rodzi reakcję. W ludzkich emocjach istnieje pewna wzajemność. Innymi słowy, gniew rodzi gniew, strach rodzi strach, a za jednym dobrym uczynkiem często stoi drugi. Ludzie najczęściej odwzajemniają uczucia, jeśli będziesz miły, oni również będą dla Ciebie mili i odwrotnie. Uczucia są jak bumerang.

Reklama

To tylko pieniądze

Ludzie zbyt często denerwują się, gdy coś pójdzie nie po ich myśli i wiąże się to z konsekwencjami pieniężnymi. Jeśli jest to drobna opłata, irytują się. Jeśli to więcej niż to na co mogą sobie pozwolić, robią się wściekli. Czy przypomina ci to ciebie? Jeśli tak, to uświadom sobie, że to tylko pieniądze. To nie koniec świata, a twoje życie nie jest zrujnowane.

Inni ludzie nie są twoimi wrogami

Z ewolucyjnego punktu widzenia, gniew ma cel. To środek, który pomaga nam w przetrwaniu. Emocje są wbudowane w nasz system nerwowy, by pomóc nam przystosować się do życia i różnych sytuacji, byśmy mogli żyć długo i szczęśliwie.

Gniew motywuje do jednego – obrony przed wrogami i zagrożeniem. Lecz kim są ci wrogowie i jak wielu ich masz? Łatkę wroga zostaw dla ludzi, którzy naprawdę zagrażają Twojemu bezpieczeństwu. Reszta to nie wrogowie, a po prostu ludzie, którzy stają na twojej życiowej drodze.

Życie nie jest i nigdy nie będzie fair

Ludzie bywają śmieszni. Gdy wszystko idzie po twojej myśli, uważasz że tak jest fair. Gdy tak się nie dzieje, uważasz że to nie w porządku. To ty o tym decydujesz, innymi słowy, jesteś ostatecznym sędzią. Pamiętaj: to twój osąd decyduje o tym, jak bardzo coś na ciebie wpływa i jak bardzo się zezłościsz.

Czy za każdym razem, gdy myślisz że coś jest nie fair uciekasz się do gniewu? Przestań myśleć o tym, co jest a co nie jest fair i zacznij brać życie takim jakie jest. Bez zbędnego osądzania, ponieważ stąd bierze się gniew. Spróbuj. Pamiętaj także, by być wdzięcznym nawet jeśli jest kiepsko. Poprawi to twój nastrój.

Energia to zasób ograniczony

Żeby być złym, potrzebujesz energii. Potrzebujesz jej także by dalej być złym, a także ową złość wyrazić. Dużo gniewu może sprawić, że będziesz się czuł wyczerpany. Czy aby na pewno chcesz poświęcić tyle energii na jedną emocję – a właściwie na emocje w ogóle? Nie posiadasz nieskończonych zasobów energii, a to jak spędzasz swoje pokłady energii praktycznie definiuje twój dzień.

Jeśli poświęcisz jej większość na wykonywanie zadań, pod koniec dnia będziesz się czuł produktywnie. Jeśli większość energii poświęcisz na bycie złym, pod koniec dnia będziesz się czuł zły, wyczerpany i bezproduktywny.

Nie oszukuj się, wszyscy jesteśmy głupcami

Woody Allen miał racje mówiąc, że „Wszyscy jesteśmy głupcami”. Gdy tylko o tym zapomnisz, wpakujesz się w kłopoty. Uważanie siebie za lepszego od innych prowadzi do gniewu. Myślisz, że oni są gorsi, głupsi i mniej ważni od ciebie i jeśli cie rozzłoszczą, to w pełni zasługują na to co ich czeka. Gdy zrozumiesz, że też jesteś normalnym człowiekiem, będzie ci łatwiej.

Szkoda nerwów

Życie to walka i zupełnie jak w walce, musisz wiedzieć, co jest warte twojego zaangażowania, a co ma małe znaczenie. Im więcej coś dla ciebie znaczy, tym łatwiej się rozzłościć gdy sprawy nie pójdą po twojej myśli. Naukowcy z Duke University mówią nawet dobitnie, że gniew zabija. Sam powinieneś decydować w których sprawach i w jakim stopniu się zaangażujesz.

Wszystko co możesz osiągnąć w gniewie, możesz osiągnąć i bez niego

Na drodze ewolucji wykształciła się świadomość, że rozzłoszczenie się równa się osiągnięciu celu, co spowodowało, że gniew towarzyszy nam gdy tylko pojawia się jakiś problem, czy przeszkoda.

Psychologowie nazywają to myśleniem przesądnym – innymi słowy, ludzie sądzą, że gniew jest konieczny w ich codziennym życiu, gdy wcale tak nie jest. Prawdą jest, że w historii ludzkości były momenty gdy gniew był przydatny, pomagał nam przetrwać, lecz w dzisiejszych czasach często jest on zbędny.

Nie należy ci się specjalne traktowanie

Poczucie, że coś ci się należy ot tak, po prostu, jest często źródłem gniewu u niektórych ludzi. Na przestrzeni wieków, szlachta za swoją służbę dostawała wszelakie prawa, służących czy ziemie, lecz obecnie, wielu ludzi uważa, że wiele rzeczy zwyczajnie im się należy. W XXI wieku, jeśli czegoś chcesz, powinieneś to wypracować, nie ważne, czy chodzi o szacunek, miłość czy podwyżkę. Z tą świadomością wszystko będzie łatwiejsze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama