Reklama

10 zamienników soli oraz cukru

Coraz to nowe badania naukowe dowodzą, że nadmiar soli oraz cukru w diecie ma zgubny wpływ na nasze samopoczucie i urodę. Warto zastąpić je innymi, zdrowymi produktami.

Gałka muszkatołowa

Ma orzechowy, lekko pikantny smak. Dodaje wyrazistości daniom. Zalety: zmniejsza wzdęcia, ułatwia trawienie, zapobiega niestrawości. Zastosowanie: świetnie komponuje się z serami i sosami (beszamelowym). Dopełnia smak potraw z jajek i warzyw, np. z bakłażanów.

Tymianek

Charakteryzuje się pikantnym, ale przyjemnym aromatem. Dodaje potrawom ostrości. Zalety: ułatwia trawienie pokarmów o dużej zawartości tłuszczu. Zastosowanie: doskonały do ziemniaków, cielęciny, drobiu, zup, bulionów, do zapiekanek z fasoli i soczewicy.

Imbir

Ognisty i cierpki, ale w niewielkiej ilości nadaje lekką ostrość potrawom. Zalety: pomaga usunąć toksyny z organizmu, oczyszcza jelita i nerki, odświeża skórę. Zastosowanie: świeży korzeń to przy- prawa np. do sałatek i... zielonej herbaty.

Reklama

Bazylia

Jej delikatne zielone listki mają korzenny, pikantny smak i zapach. Zalety: poprawia trawienie, działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. I poprawia nastrój. Zastosowanie: najlepiej dodawać ją do sałatek i zup, duszonych warzyw oraz twarożku. Niezastąpiona do wszystkich włoskich dań, zwłaszcza makaronów.

Czosnek

Jego ostry posmak (który zawdzięcza zawartości siarki) sprawia, że z powodzeniem zastępuje sól. Zalety: jadany regularnie wzmacnia odporność, obniża za wysokie ciśnienie i poziom glukozy we krwi. Zastosowanie: idealny do dań mięsnych. Wzmacnia smak sosów do sałatek.

Wskazówka dietetyczna

Jak stosować zdrowe zamienniki, by zachowały właściwości? Czosnek najlepiej na surowo (smażony gorzknieje). Miód: jeśli się skrystalizuje – można podgrzać, ale tylko do temp. 40 st.C. Imbir najostrzejszy jest świeży. Bazylię i tymianek dodajemy do dania tuż przed podaniem.

Stewia

Te niepozorne listki są 300–400 razy słodsze od cukru! Zalety: jest bezkaloryczna, nie wywołuje wahań glukozy we krwi. Zastosowanie: świeże liście można dodawać do sałatek, napojów, sproszkowane – do słodzenia, gotowania i pieczenia.

Syrop z agawy

Otrzymuje się go z kaktusów, jest naturalną substancją. Zalety: jest źródłem inuliny i błonnika; ma niski indeks glikemiczny, zawiera sporo fruktozy (ważne dla tych, którzy jej nie tolerują). Zastosowanie: do napojów, sałatek owocowych.

Miód naturalny

Ma wprawdzie sporo kalorii (40 kcal w łyżeczce), ale zawiera mnóstwo minerałów, witamin i enzymów. Zalety: wykazuje działanie przeciwzapalne (zapobiega infekcjom), zawiera cenne probiotyki. Zastosowanie: do napojów, deserów (nugatów), mięs.

Melasa

Może być buraczana lub trzcinowa – to ciemnobrązowy, gęsty i słodki syrop. Zalety: ma tylko 20 kcal w 1 łyżeczce, zawiera żelazo, magnez, potas, wapń (w łyżeczce tyle co w szklance mleka). Zastosowanie: do słodzenia, jako dodatek do deserów.

Ksylitol

Wygląda jak tradycyjny cukier, ale to cukier brzozowy, ma o połowę mniej kalorii. Zalety: jest zalecany dla diabetyków, wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit. Zastosowanie: do słodzenia wszystkich napojów i dań.

Ukryta sól, ukryty cukier!

Najwięcej ukrytej soli zawierają: sery topione i twarde żółte, wędliny na wagę i paczkowane, parówki, pasztety, produkty konserwowe (ogórki, oliwki, kapary itp.). Pamiętaj! Producenci nie zawsze podają zawartość soli na opakowaniu. Zamiast niej podają zawartość sodu. Warto wiedzieć, że 1 g sodu (Na) odpowiada 2,5 g soli (NaCl).

Najwięcej cukru jest w następujących produktach: batonach, ciastkach, cukierkach, lodach, białym pieczywie, makaronach, keczupie, gotowych sosach, owocach w puszce, jogurtach i serkach owocowych, słodkich napojach gazowanych. Pamiętaj! W jednej puszce napoju może być nawet... 10 łyżeczek cukru (czyli 6 dag), w litrowej butelce podobnego napoju – 30 łyżeczek!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy