11 produktów powodujących wzdęcia
Tak jak dużo produktów jest w stanie zmniejszyć uczucie wzdęcia, tak kilka innych potrafi doprowadzić do jego powstania. Każdy z nich działa jednak w inny sposób. Niektóre zwiększają objętość gazów w brzuchu powodując, że wygląda on na rozdęty. Mimo, że efekt ten jest tylko chwilowy, to i tak powoduje on uczucie dyskomfortu i sprawia, że twoje spodnie wydają się trochę za ciasne. Z kolei inne produkty ze względu na swój skład powodują, że uczucie wzdęcia nie znika tak szybko. Spowodowane jest to odkładaniem się tłuszczu w jamie brzusznej.
Nie wszystkie bajgle powodują wzdęcia. Jeśli pójdziesz do piekarni lub innego sklepu, to prawie zawsze chwycisz dużego bajgla zrobionego z rafinowanej mąki. Mimo, że smakuje on dobrze to, właśnie ta rafinowana mąka powoduje wzrost cukru oraz insuliny, a także zwiększone odkładanie tłuszczu na brzuchu.
Jeśli jednak jesteś miłośnikiem bajgli to nie masz się co martwić, ponieważ istnieje zdrowy sposób na rozwiązanie problemu. Wybieraj mniejsze rozmiary tej przekąski (wielkości twojej dłoni) i upewnij się, że jest on zrobiony z mąki pełnoziarnistej.
Powoduje ona zwiększoną produkcję gazów w przewodzie pokarmowym podczas trawienia, przez co może dojść do uczucia wzdęcia. Warzywa, które powodują wzmożoną produkcję gazów trawią się łatwiej, jeśli zostaną dobrze ugotowane. Tak więc, jeśli masz ochotę na kapustę, lepiej wybierz tę ugotowaną niż surową, a w dniu w którym chcesz wyglądać jak najszczuplej, staraj unikać się dużych ilości tego warzywa.
Takie wzdęcia spowodowane są zawartością gazu zmieszanego z wodą. Mimo, że jest to tylko chwilowy efekt, to do 3 godzin po wypiciu gazowanej wody, możesz czuć się tak, jakby twój brzuch powiększył swoje rozmiary, a ciuchy w okolicach talii mogą wydawać się trochę za ciasne.
Jeśli jednak lubisz napoje gazowane, to najlepiej abyś nie przekraczał jednej szklanki dziennie. Należy ich również unikać kilka dni przed ważnym wydarzeniem lub wyjściem, aby twój brzuch wyglądał tak płasko jak to tylko możliwe.
Dodatek dwutlenku węgla powoduje natychmiastowe pojawienie się uczucia pełności w żołądku, jednak występujący w coli cukier może spowodować, że ten chwilowy efekt będzie o wiele bardziej długotrwały. Napoje typu cola mogą zawierać zwykły cukier, syrop kukurydziany lub inną płynną substancję słodzącą, których cechą wspólną jest to, że powodują zwiększone gromadzenie tłuszczu w okolicy brzucha.
Ponadto wysoka zawartość cukru, szczególnie w płynnej formie, powoduje natychmiastowy wzrost poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu insuliny. Podniesiony poziom insuliny sygnalizuję organizmowi, aby ten zaczął odkładać jego nadmiar w postaci tłuszczu, który będzie odkładał się w najdogodniejszym dla siebie miejscu jakim jest właśnie brzuch.
Z drugiej strony spożywanie dietetycznej coli nie stanowi rozwiązania problemu, ponieważ mimo iż nie zawiera ona cukru, to wciąż posiada zawartość dwutlenku węgla, który powoduje natychmiastowe uczucie wzdęcia. W swoim składzie zawiera ona mnóstwo innych sztucznych substancji słodzących, które organizm traktuje jak ciało obce, przez co spożywanie ich w nadmiarze i w dużych ilościach, może doprowadzić do problemów zdrowotnych spowodowanych stanami zapalnymi oraz otyłości brzusznej. Najlepszym rozwiązaniem jest gazowana woda smakowa lub szklanka zwykłej wody z cytryną lub sokiem z cytryny.
Głęboko smażone potrawy, takie jak frytki, mogą powodować, że czujesz się ciężko. Spowodowane jest to wysoką zawartością tłuszczu, który spowalnia proces trawienia. Frytki dostępne na rynku bardzo często zawierają jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów tłuszczu, czyli tłuszcze trans. Nawet w małych ilościach mogą one powodować negatywne skutki dla naszego zdrowia, takie jak choroby serca czy stany zapalne organizmu.
Jeśli kochasz smażone potrawy spróbuj przyrządzić je w trochę inny sposób. Obtocz je pełnoziarnistej mące, a następnie usmaż na patelni z odrobiną oliwy z oliwek lub upiecz w piekarniku. Danie będzie chrupiące i pyszne, a ponadto nie będzie zawierało szkodliwych tłuszczy.
Lody mogą powodować wzdęcia na kilka sposobów. Po pierwsze zawierają one dużą ilość cukru, który powoduje wzrost poziomu insuliny oraz cukru we krwi, przez co następuję odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha.
Lody zrobione są z mleka, przez co zawierają laktozę, która jest niczym innym jak cukrem znajdującym się w mleku. Wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy, która powoduje problemy z jej trawieniem. W konsekwencji prowadzi to, do zwiększonej produkcji gazów, wzdęcia, a nawet biegunki. Temperatura niektórych produktów, takich jak zimne lody, może obciążyć przewód pokarmowy i doprowadzić do powstania skurczy lub wzdęcia.
Kiełbasa to produkt, który przepełniony jest nasyconymi tłuszczami, które zatykają tętnice oraz prowadzą do powstawania stanów zapalnych, które mają bezpośredni związek z odkładaniem się tłuszczu. Kolejną rzeczą jest to, że kiełbasy prawie zawsze zawierają dużą ilość sodu, który zatrzymuje wodę w organizmie przez co czujemy się ociężali. W końcu nie możemy także zapomnieć o tym, że produkt ten jest wysokokaloryczny, przez co jego regularne spożywanie może doprowadzić do wzrostu wagi.
Kiełbasy zrobione z chudego mięsa, takiego jak mięso z indyka, kurczaka czy dziczyzny, zawierają mniej nasyconych tłuszczy oraz kalorii. Jednak nawet taki rodzaj kiełbasy posiada dużą zawartość sodu dlatego lepiej traktuj ją jako okazjonalną przekąskę niż główne danie.
Alkohole cukrowe, czyli zamienniki cukru występujące w słodyczach lub gumach bez dodatku cukru, mogą być tylko połowicznie strawione przez nasz organizm. W takich produktach oznaczone będą one jako ksylitol, sorbitol lub maltitol.
Ponieważ, nie są one w pełni trawione to inaczej niż w przypadku zwykłego cukru, nie zawierają one dużych ilości kalorii. Jednak powodują inne skutki uboczne takie jak wzdęcia, gazy lub biegunkę. Dlatego, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności, należy ograniczyć ilość tego typu produktów w swojej diecie.
Żucie gumy bez dodatku cukru może prowadzić do połykania powietrza, które skumulowane w przewodzie pokarmowym, powoduje wzdęcia, ucisk oraz pęcznienie brzucha. Jednakże cukry te mają swoje dobre strony. Zapobiegają powstawaniu ubytków w zębach, a także dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu nie podnoszą poziomu cukru i insuliny we krwi.
Biały ryż trawiony jest bardzo szybko, przez co zwiększa się poziom insuliny we krwi oraz odkładanie tłuszczu. Jest on również produktem przetworzonym co oznacza, że nie powoduje on uczucia sytości przez co zjadamy go więcej. Zataczamy więc koło, które prowadzi do spożywania większej ilości kalorii oraz wzrostu wagi.
Jeśli ryż odgrywa dużą rolę w twojej diecie to możesz zamienić go mniej przetworzony, na przykład ryż brązowy lub dziki, które są bardziej przyjazne dla twojej talii.