Reklama

Reklama

​12 sposobów na uniknięcie raka

Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć, wystarczy tylko stosować się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który obchodzimy 4 lutego, warto przypomnieć sobie te cenne wskazówki i zastosować je w praktyce.

Pierwszy z tych 12 punktów przeciwdziałania nowotworom dotyczy tytoniu. Nie powinniśmy go ani palić, ani używać w żadnej postaci. W Europie ponad dwie trzecie przypadków raka płuc to właśnie skutek palenia. A rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych.

Reklama

Punkt drugi przypomina o tym, że zagrożenie niesie ze sobą też wdychanie dymu tytoniowego przez osoby, które nie są palaczami. Bierne palenie też jest przyczyną przedwczesnych zgonów oraz raka płuca, choroby wieńcowej serca, chorób układu oddechowego. Eksperci apelują, by stworzyć w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Należy też zadbać o to, by miejsce pracy było wolne od tytoniu.

Kolejne zalecenie dotyczy utrzymywania prawidłowej masy ciała. Okazuje się bowiem, że otyłość to po paleniu najważniejszy czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Najprościej ocenić masę ciała za pomocą współczynnika BMI, który oblicza się dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Punkt czwarty to zachęta do ruchu. Bądźmy aktywni fizycznie w codziennym życiu, ograniczmy czas spędzany na siedząco. 

- Niech każdy uprawia taki sport, jak lubi, byle robić to codziennie. Rower, pływanie, siłownia, półgodzinny spacer szybkim krokiem, cokolwiek - mówi Prezes Polskiej Unii Onkologii, dr n. med. Janusz Meder.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje