Reklama

14 sygnałów, że nie pijesz wystarczającej ilości wody

Nie ma nic bardziej orzeźwiającego niż woda z zimnymi kostkami lodu. Wydaje mi się, że nie ma osoby, która chociaż raz nie przyznałaby, że czasami szklanka wody może być bardziej satysfakcjonująca niż kawa czy napój gazowany. Mimo to wielu z nas nie pije wystarczającej jej ilości. Pozbawiając się tego naturalnego źródła, niszczymy swoje ciało. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek z podanych poniżej objawów, to możesz spróbować je zniwelować, zaczynając od szklanki H2O.

Masz suche usta

Może wydawać się to oczywiste, jednak konsekwencje takiego stanu rzeczy wcale nie są. Oczywiste jest, że kiedy czujesz nieprzyjemną suchość w ustach, to sięgasz po jakiś napój. Jednak napoje słodzone są tylko tymczasowym rozwiązaniem problemu. Pijąc wodę nawilżasz błony śluzowe w ustach i gardło, które będzie je nawilżało długo po pierwszym łyku wody.

Masz suchą skórę

Skóra jest twoim największym organem, dlatego też musi być nawilżona. Suchość skóry jest jednym z wczesnych objawów odwodnienia, które może prowadzić do większych problemów. Brak wody oznacza brak potu, co może spowodować trudności w pozbywaniu się nadmiaru zanieczyszczeń i olejków nagromadzonych w ciągu dnia. Jeśli chcesz uniknąć wyprysków, to pierwszym krokiem jaki powinieneś zrobić jest picie większej ilości wody.

Reklama

Masz nadmierne pragnienie

Omówiliśmy już suchość ust, jednak zaraz za nią idzie pragnienie. Każdy kto kiedyś miał kaca powie, że po przebudzeniu nie możesz przestać pić wody. Alkohol odwadnia cały organizm, a picie wody daje sygnał do mózgu, aby poziom płynów w organizmie wrócił do normy. Słuchaj swojego ciała, ponieważ ono wie co mówi!

Masz suche oczy

Powinno być już wiadome, że picie wody ma wpływ nie tylko na usta i gardło. Jej niewystarczające spożycie prowadzi także do suchych, przekrwionych oczu. Jeśli w organizmie nie ma wody, to wysychają kanały łzowe, co może spowodować wiele szkód dla twoich oczu, szczególnie jeśli codziennie nosisz soczewki.

Masz bóle stawów

Nasze chrząstki i kręgosłup zbudowane są w 80% z wody. Jest ona absolutną koniecznością, aby nasze kości nie ocierały się o siebie z każdym naszym krokiem. Nawadniając organizm sprawiasz, że twoje stawy mogą przetrwać nagły ruch taki jak bieganie, skakanie czy upadanie.

Zmniejsza się twoja masa mięśniowa

Twoje mięśnie również składają się w dużej ilości z wody. A co za tym idzie, im mniej wody w ciele, tym mniejsza masa mięśniowa. Picie wody przed, w trakcie i po treningu nie tylko sprawia, że jesteś nawodniony, lecz także uzupełniają się płyny w odpowiednich miejscach w organizmie oraz zmniejsza się stan zapalny i ból związany z ćwiczeniami i podnoszeniem ciężarów.

Dłużej chorujesz

Picie wody pozwala twojemu organizmowi na regularne usuwanie z niego toksyn. Organy pracują tak jak maszyna, która filtruje złogi, a jeśli nie ma ona paliwa, którym w tym przypadku jest woda, to nie pracuje ona prawidłowo. Skutkiem tego jest to, że organy zaczynają korzystać z wody, która jest przechowywana w organizmie w takich miejscach jak krew, co prowadzi do kolejnych problemów.

Czujesz się zmęczony i ospały

Tak jak zostało już wspomniane, kiedy ciało jest odwodnione, to „pożycza” sobie wodę z krwi. A brak nawodnienia krwi prowadzi do braku tlenu w organizmie. Z kolei brak tlenu objawia się sennością i zmęczeniem. Brak energii powoduje, że zaczynasz czuć się zmęczony i coraz wcześniejszych porach dnia, a w tym wypadku kawa jest rozwiązaniem na krótką metę.

Masz napady głodu

Kiedy jesteś odwodniony, to twój organizm zaczyna myśleć, że potrzebujesz jedzenia. Dzieje się to zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednak jedzenie sprawia, że nakładasz na swój organizm jeszcze więcej pracy, a picie wody oczyszcza organy i dostarcza paliwa, które jest ci potrzebne, aby twój organizm funkcjonował prawidłowo.

Masz problemy z trawieniem

Wcześniej mówiliśmy o śluzie w ustach i gardle oraz o tym, że ich nawilżenie sprawia, że ich praca jest prawidłowa. Tyczy się to także całego układu trawiennego. Bez odpowiedniego nawodnienia, zmniejsza się siła śluzu w żołądku, przez co kwasy żołądkowe zaczynają go niszczyć. Prowadzi to do zgagi oraz niestrawności.

Cierpisz na zatwardzenia

Tak jak zostało już powiedziane nawodniony organizm pomaga w nawilżaniu układu trawiennego. Podczas odwodnienia jelita zużywają wodę, która zostałaby wykorzystana w następnym kroku trawienia. Nie będziemy wdawać się w szczegóły, ale możesz się domyślić co oznacza brak nawilżenia w jelitach.

Masz zmniejszone wydalanie moczu

Możesz wierzyć lub nie, ale jeśli nie chodzisz do toalety 4-7 razy dziennie, to najprawdopodobniej nie pijesz wystarczającej ilości wody. Kiedy oddajesz mocz, to powinien mieć on kolor żółty lub bezbarwny. Jeśli jest ciemnożółty, to twój organizm daje ci sygnał, że nie jest odpowiednio nawodniony. W ekstremalnych przypadkach, odwodnienie może prowadzić do infekcji dróg moczowych, która wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Szybciej się starzejesz

Naturalna ilość wody w naszym organizmie maleje wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy zwiększyć spożycie wody. Mimo że przedwczesne starzenie się jest bardziej widoczne na zewnątrz, to szkody wewnątrz naszego organizmu będą również odczuwalne. Aby temu zapobiec musisz pić odpowiednią ilość wody.

Czytasz to i dotarłeś tak daleko

Pije wodę codziennie. Prawie zawsze mam szklankę lub butelkę z wodą obok siebie. Nieważne czy jestem w pracy, na siłowni czy relaksuje się przed telewizorem. Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej klikając go pomyślałeś sobie, że pijesz za mało wody. Tak więc, nalej sobie teraz szklankę wody! Oczywiście pamiętaj, aby nie przesadzić, jednak jeśli nie dostarczasz sobie jej zalecanej ilości (która jest większa niż przypuszczasz), to spokojnie możesz pić jej więcej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy