3 witaminy pomocne w leczeniu syndromu suchego oka
Zespół suchego oka jest częstym schorzeniem. Dotyka je zwłaszcza osób, które wiele godzin spędzają patrząc w monitory, telewizory czy telefony. Jeśli dieta danej osoby jest odpowiednio zbilansowana, powinna ona wystarczająco nawilżać oko. Brak pewnych witamin może objawiać się właśnie syndromem suchego oka. Jak temu zaradzić? Dostarczyć organizmowi witaminy o których dowiesz się z dalszych punktów artykułu.
Niedobór witaminy A jest związany z zespołem suchego oka. Brak witaminy w diecie objawia się właśnie poprzez zespół suchego oka oraz innymi problemami z wizją. Odpowiednia suplementacja witaminą A powinna w szybkim czasie przynieść oczekiwane rezultaty. U niektórych osób, które posiadają pewne genetyczne predyspozycje, witamina A może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Może potencjalnie przyspieszyć utratę wzroku i zwyrodnienie siatkówki. Natomiast nadmierne spożycie witaminy A może wywołać niepożądane efekty żołądkowe i nerwowe. Takie jak ból głowy, nudności i drażliwość.
Wstępne badania wykazały, że witamina D może być związana z syndromem suchego oka. Zespół suchego oka oraz zaburzenia filmu łzowego zostały zauważone u osób z niedoborem witaminy D. Witamina poprawia pracę czynników, odpowiedzialnych za wytwarzanie łez. Pomaga ona również w zmniejszeniu zapalenia powierzchni oka. Suplementacja pomaga zmniejszyć objawy zespołu suchego oka, takich jak dyskomfort, zmęczenie oczy, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie czy nadwrażliwość na światło.
Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą być korzystne w leczeniu zespołu suchego oka, zmniejszają podrażnienie. Kwasy omega3 DHA i EPA można znaleźć w anchois, śledziach, makreli, łososiu, sardynkach i tuńczyku.