Reklama

5 naturalnych sposobów leczenia podagry

Podagra, nazywana także dną moczanową jest formą artretyzmu kojarzoną z ciężkim, nagłym bólem, zapaleniami oraz sztywnością w stawach. Zwykle objawia się w okolicy dużego palca u stopy, ale może także dotyczyć kostek, łokci, nadgarstków i palców u rąk. Zainfekowane stawy stają się wrażliwe na dotyk, ciepłe, a otaczająca je skóra jest zaczerwieniona. Podagra powstaje w wyniku odkładaniu się kryształków kwasu moczowego w stawach. Choroba ta zwykle jest dziedziczona, ale w grupie ryzyka są także osoby otyłe, z niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym oraz ci, którzy spożywają zbyt dużo alkoholu. Dnę mogą powodować także nieprawidłowa czynność nerek, dieta bogata w puryny, czyli składająca się głównie z owoców morza, mięsa i piwa. Rozpoznanie przyczyny choroby pomaga w naturalnym leczeniu, które nie wywołuje efektów ubocznych.

Pij dużo wody

Naturalną formą leczenia jest po prostu picie wody mineralnej. Ataki podagry są często powodowanie przez odwodnienie. Badania wykazują, że picie wody może pomóc w utrzymaniu dobrego nawodnienia organizmu, rozcieńczy także kwas moczowy i wypłucze jego nadmiar. Usprawnia funkcjonowanie nerek, chroniąc je przed infekcjami i tworzeniem się w nich kamieni. Woda wspomaga również stawy, wpływa na metabolizm, dzięki czemu szybciej traci się na wadze i odciąża układ ruchu. Pij 7-8 szklanek wody dziennie, aby uzyskać widoczne efekty.

Jedz jabłka i banany

Udowodniono, że jabłka mogą przeciwdziałać występowaniu ataków podagry, ponieważ są bogatym źródłem kwasu jabłkowego, który neutralizuje kwas moczowy i zapobiega jego krystalizacji w stawach. Dostarczają także witaminy C, która wzmacnia tkankę łączną wokół stawu i zmniejsza obrażenia zadawane przez ostre kryształki kwasu moczowego. Dobrze jest codziennie zjadać jabłko wraz z surową marchewką, na przykład w postaci surówki. Banany również są bardzo pomocne w leczeniu dny moczanowej. Okazuje się, że potasu występujący w bananach rozpuszcza kryształy kwasu moczowego, które są później wypłukiwane z organizmu. Jedz kilka bananów każdego dnia. Możesz zjeść je bez żadnych dodatków lub pokrojone i zalane jogurtem naturalnym

Reklama

Zioła rozpuszczą kwas moczowy

Wiele ziół ma działanie przeciwzapalne, dlatego działają jak naturalne środki przeciwbólowe. Indyjska roślina boswellia serrata jest doskonałym lekiem na podagrę, ponieważ zmniejsza stany zapalne i ból. Innymi ziołami, które spełniają podobne role są hakorośl rozesłana, nazywana także czarcim pazurem, mielony korzeń kurkumy, nasiona selera, ekstrakt z borówki oraz lucerna siewna. Nasiona selera mają dodatkową właściwość – działają jako środek moczopędny i neutralizują działanie kwasu moczowego w organizmie.

Jedz wiśnie

Zarówno wiśnie, jak i czereśnie są dobrym sposobem na walkę z podagrą, ponieważ mają właściwości antyoksydujące. Zawierają antocyjany i bioflawonoidy, które są pomocne w zmniejszeniu stanu zapalnego występującego przy dnie moczanowej. Zjadaj przynajmniej 15-20 świeżych owoców każdego dnia. Jeśli ze względu na porę roku nie masz do nich dostępu, pij rozcieńczony koncentrat wiśniowy, najlepiej z wyciśniętym ząbkiem czosnku.

Zmień nawyki żywieniowe

Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu podagry oraz zapobieganiu jej. Ponieważ przyczyną choroby jest nagromadzenie kwasu moczowego, unikaj pokarmów takich jak sardynki, zwierzęce ograny wewnętrzne i sardele. Unikaj także żywności o wysokiej zawartości puryn, czyli grzybów, soczewicy, grochu, szpinaku, fasoli i kalafiora. Pożegnaj się z kawą i innymi źródłami kofeiny. Zmniejszenie spożycia alkoholu, wyeliminuje podrażnia dróg moczowych. Alkohol może także zwiększyć poziom kwasu moczowego we krwi, który może wyzwolić atak dny moczanowej. Unikaj piwa, które jest bogatym źródłem puryn. Unikaj soków owocowych z dodatkiem fruktozy. Jedz dużo truskawek, nasion i orzechy, które neutralizują kwas moczowy. Jeżeli zmagasz się otyłością, najważniejszą rzeczą jest to, aby zmniejszyć dodatkowy ciężar.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy