Reklama

Reklama

​5 sposobów na przestrzeganie diety

Być na diecie a przestrzegać diety to dwie zupełnie różne rzeczy. Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pomogą trzymać się wytyczonych celów dietetycznych i utrzymać codzienny plan odżywiania pod kontrolą.


 1. Wrzucaj zdjęcia do internetu!

Zamiast zapisywać lub co gorsza zapominać, co dziś zjadłaś, rób zdjęcia wszystkiemu co zjesz! Badania wskazują na to, że osobom, które prowadzą dokumentację fotograficzną każdego swojego posiłku, łatwiej jest przestrzegać diety. Według dietetyka Joana Salge Blake’a, autora poradnika Nutrition & You, najlepiej zdjęcia wrzucać od razu na swój profil społecznościowy albo na bloga, bo w momencie publikowania zdjęcia dwa razy zastanowisz się, czy ten wybór przekąski był odpowiedni. Jeśli się wstydzisz wrzucić jakieś zdjęcie, to znaczy, że więcej nie sięgniesz po taką potrawę.

Reklama

  2. Zamów gotowe posiłki o określonej kaloryczności

Działanie cateringu dietetycznego jest proste - wybierasz rodzaj diety, np. odchudzanie lub zdrowe odżywianie, dietetyk ustala z tobą kaloryczność posiłków oraz szczegóły planu odżywiania i codziennie dostajesz zestaw posiłków na cały dzień. -To najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniej dziennej kaloryczności i regularności posiłków - mówi Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl. - Dzięki 5 gotowym posiłkom na cały dzień możemy wyeliminować zgubne buszowanie po lodówce, a nawet robienie dużych zakupów spożywczych, podczas których kupujemy niepotrzebne rzeczy, nie wpisujące się w dietę - dodaje Wojdat. Dr Brian Wansik, autor Beztroskiego jedzenia, wykazał, że posiłki przygotowane przez kogoś innego smakują nam bardziej i jemy je w mniejszych porcjach, niż posiłki przygotowane samodzielnie.

  3. Zostań dziewczyną z kalendarza!

Załóż kalendarz i zaznaczaj w nim każdy dzień, w którym przestrzegałaś diety, odmówiłaś podjadania, zamieniłaś batonik na jabłko, zrobiłaś dla siebie coś dobrego. Mierz się, waż i rób sobie zdjęcia! Wklejaj je do kalendarza, zauważaj dobre zmiany! Ciesz się z nich i doceń za to samą siebie. To najlepsza nagroda - ważniejsza niż nagradzanie się jedzeniem. Kalendarz najlepiej umieść na lodówce, będzie Cię przestrzegał przed każdym nieuzasadnionym sięganiem po przekąskę.

4. Opowiadaj wszystkim, że jesteś na diecie!

Niech otaczające cię osoby wiedzą, że pilnujesz kalorii. Nie będą cię wtedy namawiać na wypad na ciastko albo frytki, a ci najbardziej przyjaźnie nastawieni, będą cię dopingować. - Dzielenie się procesem odchudzania z przyjaciółmi jest bardzo dobrą motywacją - mówi Krzysztof Wojdat. - Warto dzielić się z nimi trudnościami z przestrzeganiem diety, ale też chwalić się i świętować z nimi każdy utracony kilogram - dodaje Wojdat.

  5. Graj w ulubione gry na telefonie, oglądaj filmy, idź na spacer

Oducz się nagradzania lub pocieszania jedzeniem. Lepiej zajmij się wtedy czymś, co lubisz. Naukowcy nazywają to "pozytywną rozrywką". Dietetyk Dawn Jackson Blatner, autor The Flexitarian Diet, stworzył "terapię kolorami", w ramach której zachęca osoby na diecie, do sięgnięcia po kredki i kolorowanki, żeby zająć czymś ręce i umysł, gdy chce się podjadać. Jeśli nie kręci Cię kolorowanie, po prostu pograj na telefonie, daj się wciągnąć w film lub pójdź na spacer.

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy