6 objawów mogących świadczyć o raku odbytnicy
Jak wiadomo, nowotwór to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Z tego powodu media poruszają ten temat bardzo często i zwracają na niego szczególną uwagę. Wydaje się jednak, że istnieje jeden typ nowotworu, który jest pomijany przez media, ponieważ dotyczy intymnej części ciała. Niniejszy artykuł będzie dotyczył raka odbytnicy.
To jeden z najrzadziej występujących nowotworów, który pojawia się w odbycie. Wiele osób ignoruje pierwsze objawy i wstydzi się rozmawiać o nich, nawet z lekarzem. W niektórych środowiskach uważa się, że rak odbytnicy dotyka osób niedbających o higienę lub uprawiających często seks analny. Warto tu wspomnieć, że rak odbytnicy to nie to samo, co rak jelita grubego. Ten drugi typ raka atakuje zarówno odbyt, jak i jelito grube. Rak odbytnicy atakuje tylko wejście odbytu.
Dane statystyczne
Każdego roku ponad 8 000 Amerykanów dowiaduje się, że ma raka odbytnicy. Około 12% z nich prawdopodobnie umrze na tę chorobę. Około 25% osób dowiaduje się o swojej chorobie w momencie, gdy rak atakuje już węzły chłonne. Około 10% osób dowiaduje się o niej w chwili, gdy również inne otaczające organy zawierają w sobie komórki nowotworowe. Chociaż rak odbytnicy nie zdarza się tak często jak rak okrężnicy czy jelita grubego, to liczba chorujących na niego osób stale rośnie.
W chorobach nowotworowych liczy się jak najszybsze rozpoznanie choroby. W przypadku raka odbytnicy trudno jest zauważyć jakiekolwiek symptomy w jego wczesnym stadium. Zwykle objawy stają się wyraźne w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Mimo to warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się raku odbytnicy:
często powtarzający się świąd w okolicy odbytu,
wrażliwość lub ból w tej okolicy,
często pojawiająca się krew w kale,
stwardnienia lub guzy w okolicy odbytu,
wydzielina z odbytu,
nieprawidłowości w oddawaniu stolca.
Możliwe przyczyny nowotworu odbytnicy
W większości przypadków przyczyny tego typu nowotworu są nieznane. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększać zagrożenie pojawienia się tej choroby. Należą do nich palenie tytoniu, powracające podrażnienia odbytu oraz osłabiony system odpornościowy. Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka odbytnicy należą osoby po 60 roku życia; aż 8 na 10 osób dotkniętych tą chorobą należy do tej grupy. Choruje na nią także wielu mężczyzn poniżej 35 roku życia. Z kolei po 50 roku życia do grupy zwiększonego ryzyka należą kobiety.
Wczesne wykrycie raka odbytnicy zwiększa szanse na wyleczenie tej choroby. Istnieje kilka skutecznych badań, które mogą ją wykryć. Do najczęściej stosowanych, a jednocześnie skutecznych, należą:
Anoskopia polega na umieszczeniu małego urządzenia w kształcie rurki w odbycie. Badanie to przeprowadza się, jeśli lekarz zauważył coś niepokojącego w badaniu palpacyjnym.
Badanie palpacyjne – lekarz sprawdza ręką, przy użyciu rękawiczki i środka nawilżającego, czy w okolicy odbytu nie ma stwardniałych lub guzowatych zmian.
Ponadto, do badań diagnostycznych mogą być użyte takie urządzenia jak USG, RTG, PET i MRI. Niestety, wszystkie te badania mogą pogorszyć stan pacjenta, dlatego tym bardziej należy zwrócić uwagę na jakiekolwiek niepokojące objawy odczuwane w okolicach odbytu.