7 nawyków, które dodają sił i energii
Nasz organizm jest tak skonstruowany, że możemy w zdrowiu dożyć nawet 120 lat! Nieważne, w którym miejscu globu mieszkamy, liczy się przede wszystkim nasz tryb życia. Oto, na co warto postawić co dnia.
1. Odżywcza dieta i umiar w jedzeniu
Najlepsze pokarmy dla każdego z nas to warzywa i owoce, tłuste ryby morskie, produkty pełnoziarniste, nasiona, pestki i orzechy, oliwa, olej rzepakowy. Są pełne składników odżywczych! Lekki niedosyt - z tym uczuciem najlepiej jest zakończyć posiłek. Udowodniono, że osoby, które się nie przejadają, są znacznie zdrowsze!
2. Antyrakowe przysmaki
Brokuły spożywane kilka razy w tygodniu to skuteczny sposób, by uchronić się przed rakiem jelita grubego. Warzywo dobrze jest gotować na parze (maks. 3-4 min). Dynia i marchew zabezpieczają przed czerniakiem skóry. Pomidory pomagają ustrzec się zachorowania na nowotwór piersi oraz układu pokarmowego.
3. Ruch jak druga natura
Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu - tak mówi popularne powiedzenie, pod którym podpisują się specjaliści. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim (ogólnie zdrowym) dorosłym w wieku 18-65 lat aktywność fizyczną przez min. 30 min 5 razy w tygodniu.
4. Sposoby na odreagowanie stresu
Ważne, by codzienne problemy, których przecież nie sposób uniknąć, nie pochłaniały nas całkowicie. W zachowaniu dobrej kondycji psychicznej bardzo pomaga aktywność fizyczna, ale także kontakt z naturą, uprawianie hobby, pogoda ducha, poczucie humoru. W razie silnego, długotrwałego stresu, warto poradzić się lekarza.
5. Pokrzepiający, zdrowy sen
Nocny odpoczynek wspomaga ważne procesy zachodzące w organizmie, w tym naprawę tkanek i ich wzrost, przyswajanie składników odżywczych, metabolizm glukozy. Zapotrzebowanie na sen może być różne. Zdaniem specjalistów, nie powinien on jednak trwać krócej, niż 7 godzin. Ważne jest, by kłaść się i wstawać mniej więcej o tych samych porach, np. godz. 23 w nocy i 6 rano.
6. Pielęgnacja... ochronnej mikroflory
Warto codziennie zjadać porcję tzw. dobrych bakterii, inaczej probiotyków. Dzięki nim będziesz odporna na ataki chorobotwórczych drobnoustrojów. Sięgaj po kiszone warzywa i fermentowane produkty mleczne. W szczególnych sytuacjach, np. gdy znajdujesz się pod wpływem silnych stresów, jesteś osłabiona po antybiotykoterapii, możesz wspomóc się preparatami z probiotykami.
7. Miłość i przyjaźń są bardzo ważne
Satysfakcjonujące relacje z innymi są dla nas źródłem pozytywnej samooceny. A ta, jak wiadomo, sprzyja pogodzie ducha i większej odporności na stres, ale także choroby, w tym tak poważne, jak nowotwory. Znasz mało osób (bo np. przeprowadziłaś się z innego miasta)? Zapisz się na zajęcia do osiedlowego domu kultury. Poznasz wiele osób i nawiążesz znajomości.