Reklama

7 powodów dlaczego puchną palce

Wychodzisz z domu w upalny letni dzień i nagle czujesz, że palce twoich dłoni przypominają tłuste serdelki. Czy powinno cię to zaniepokoić? Najprawdopodobniej nie. Palce puchną z wielu różnych powodów – najczęściej niegroźnych. Zdarza się jednak, że opuchlizna, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ból, jest objawem poważnych dolegliwości. Oto niektóre z powodów opuchlizny dłoni, oraz przypadki, kiedy należy skonsultować ją z lekarzem.

Upalny letni dzień

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu organizm może się schłodzić uwalniając ciepło przez skórę. Wraz z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, część znajdującego się w nich płynu może wyciec do tkanek miękkich, co powoduje obrzęk.

Ten typ obrzmienia zazwyczaj znika na skutek pracy dłoni podczas codziennych aktywności. Jeśli jednak zdarzy się, że opuchlizna wystąpi tylko w palcach dłoni, a nie stóp i towarzyszyć jej będzie ból lub delikatne ściśnięcie, może to być spowodowane czymś więcej niż tylko wysoką temperaturą i oznacza, że powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Nadmiar soli

Kotlet schabowy z frytkami lub jakiekolwiek inne smażone danie może być przyczyną tego, że twoje palce wyglądają jak tłuste serdelki. Twój organizm lubi, gdy pomiędzy ilością znajdującej się w nim wody i soli utrzymuje się równowaga. Przyjmowanie większej ilości soli skutkuje zatrzymywaniem odpowiednio większej ilości wody w organizmie, a to prowadzi do opuchnięć.

Normalnie łagodna opuchlizna spowodowana spożyciem słonych pokarmów po krótkim czasie ustępuje. Może się jednak zdarzyć, że utrzyma się dłużej, jeśli w twoim organizmie znajdował się już wcześniej skumulowany nadmiar soli. Jeśli ograniczysz spożycie soli, a opuchlizna nie ustąpi – skontaktuj się z lekarzem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jeśli to stawy dłoni są powiększone (czyli nie możesz zdjąć z palców pierścionków) możliwe, że winą za to należy obarczyć chorobę zwyrodnieniową stawów. Ta związana z wiekiem forma artretyzmu jest spowodowana ścieraniem się tkanek na brzegach stawów. Chorobie zwyrodnieniowej stawów często, ale nie zawsze, towarzyszy ból i zesztywnienie. Wiele innych rodzajów artretyzmu może się objawiać zgrubiałymi, obolałymi palcami.

Zespół cieśni nadgarstka

Kiedy nerw przebiegający od przedramienia do dłoni jest uciskany w okolicy nadgarstka, mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Będąca skutkiem tego schorzenia opuchlizna najczęściej występuje wraz z dolegliwościami bólowymi, pieczeniem, mrowieniem lub drętwieniem odczuwanymi w dłoni i palcach. Objawy te zwykle rozwijają się powoli i narastają stopniowo. Badania pokazują, że na zespół cieśni nadgarstka cierpi trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Obrzęk limfatyczny

To schorzenie pojawia się, kiedy limfa (która usuwa z organizmu elementy zbędne, bakterie i wirusy) nie spływa z kończyn we właściwy sposób. Wtedy mogą puchnąć palce u rąk i stóp, a także całe ręce i nogi. Skóra może się wydawać bardziej napięta lub grubsza niż zwykle. Zauważono, że obrzęk limfatyczny występuje jako skutek operacyjnego i radiologicznego leczenia raka piersi. W rzadkich przypadkach obrzęk limfatyczny jest powodowany nieprawidłowym rozrostem układu limfatycznego.

Objaw Raynauda

Objawem Raynauda nazywamy zwężenie tętnic, często wywołane zimnem lub stresem. Zwężenie to ogranicza krążenie krwi – tak wynika z raportu opublikowanego w New England Journal of Medicine.

Opuchlizna, a często także uczucie kłucia i ból pojawiają się, kiedy krążenie powraca (na skutek wzrostu temperatury lub zaniku stresu). Przypadłość ta częściej daje się we znaki kobietom niż mężczyznom. Jeśli zauważysz, że twoje palce lub całe dłonie sinieją, lub bledną, a zaraz potem puchną, może to być objaw Raynauda.

Stan przedrzucawkowy

Opuchlizna nie jest niczym nietypowym dla kobiet w stanie błogosławionym. Jeśli jednak mamy do czynienia z opuchlizną rąk i twarzy, zwłaszcza taką, której uciśnięcie pozostawia na skórze widoczny ślad wgniecenia, może to oznaczać stan przedrzucawkowy. Charakteryzuje się on wysokim ciśnieniem krwi i jeśli nie jest odpowiednio leczony może się skończyć poważnymi komplikacjami zarówno dla przyszłej mamy jak i jej dziecka.

Czynnikami ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego jest wiek ciężarnej powyżej czterdziestu lat, ciąża bliźniacza lub trojacza, otyłość.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy