Reklama

7 rodzajów wysypek, których nigdy nie należy ignorować

Co mają ze sobą wspólnego ugryzienia pluskiew, kleszczy i ukąszenia komarów? Często pozostawiają po sobie wysypki, które nie powinny być ignorowane. Częstość występowania boreliozy oraz podobnych jej chorób sprawia, że ludzie (zwłaszcza rodzice) powinni zwracać szczególną uwagę na te objawy. W poniższym artykule zajmiemy się jednak siedmioma najbardziej powszechnymi wysypkami, które łatwo zaobserwować i zdecydowanie nie wolno ignorować. Jeśli towarzyszące im dolegliwości nie są zakaźne, to można bez obawy leczyć je za pomocą naturalnych środków.

Grzybica skóry

Występuje w wyniku działania specyficznej odmiany grzyba, żywiącego się martwą skórą, włosami i tkanką otaczającą paznokcie. Dotknięta nim skóra staje się czerwona i łuskowata. Często temu schorzeniu towarzyszy uciążliwe swędzenie oraz pęcherze. Grzybicę najlepiej leczyć przy pomocy specjalnego kremu przeciwgrzybiczego.

Rumień zakaźny

Charakteryzuje się czerwonymi wypiekami na twarzy i objawami przypominającymi lekko grypę. jest to łagodna choroba zakaźna, która mija zazwyczaj po kilku tygodniach. Można ją jednak łatwo rozprzestrzenić, poprzez kaszel i kichanie. Chory powinien leżeć w łóżku, przyjmować dużo płynów oraz leki przeciwbólowe.

Reklama

Ospa wietrzna

Współcześnie nie występuje ona szczególnie często, dzięki systematycznym szczepieniom. Nadal pozostaje jednak dość poważną chorobą zakaźną. Objawia się etapami - najpierw na całym ciele pojawiają się pęcherze, które następnie pękają i przekształcają się w strupy. Wszystkiemu towarzyszy ciągłe uczucie swędzenia.

Liszajec

Choroba ta wywoływana jest przez bakterie, które prowadzą do powstania czerwonych wrzodów lub pęcherzy. Na kolejnym etapie choroby przekształcają się one w żółto-brązową skórkę. Mogą pojawić się na dowolnym fragmencie ciała, występują jednak najczęściej wokół ust i nosa. Choroba rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zarażonego lub dotknięcie używanego przez niego ręcznika, zabawki lub sprzętu sportowego. Leczenie liszajca wymaga zastosowania specjalnej maści z antybiotykiem.

Potówka

Dolegliwość ta dotknęła prawdopodobnie każdego z nas na jakimś etapie naszego życia. Rozwija się w wyniku zablokowania kanałów potowych. Zazwyczaj wysypka objawia się w postaci drobnych czerwonych lub różowych krostek w okolicach głowy, szyi i ramion. Leczyć ją należy poprzez pozbycie się nadmiaru ubrań i miejscowe stosowanie zimnych okładów.

Kontaktowe zapalenie skóry

Jest wynikiem kontaktu skóry z pewnymi roślinami, pokarmami, mydłem lub detergentami. Wysypka pojawia się zazwyczaj do 48 godzin od pierwszego kontaktu. Jej częstymi objawami są łagodne zaczerwienienie i małe czerwone wypryski. Znika po około dwóch tygodniach. Można ją leczyć przy pomocy specjalnych kremów przeciwzapalnych oraz maści zawierających hydrocortyzon.

Półpasiec

Jest on spowodowany przez reaktywację uśpionego w dzieciństwie wirusa ospy wietrznej. Często towarzyszą mu takie objawy, jak ból, swędzenie, pieczenie, mrowienie, często przed pojawieniem się samej wysypki. Na skórze pojawiają się brzydkie pęcherze, które następnie przekształcają się w czerwone strupy.

Wysypka pojawia się najczęściej wokół tułowia, jednak czasami dotyka również innych rejonów ciała. Choroba ta jest dość ciężka do wyleczenia - często wymaga szczepionek i specjalnych leków. Przy pomocy środków naturalnych można leczyć jedynie jej łagodne formy.

Czy na twoim ciele pojawiła się ostatnio jakaś wysypka. Jeśli przypomina którąś z opisanych powyżej najlepiej udaj się do lekarza. Nie obawiaj się wyjść na hipochondryka - w końcu zdrowie jest najważniejsze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rumień | choroby skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy