Reklama

7 sprawdzonych sposobów na obrzęki

Obrzęki pojawiają się w wyniku gromadzenia się płynu pod skórą, wysokiej temperatury, niewłaściwej diety lub krótkotrwałego zaburzenia krążenia krwi i limfy, które może być spowodowane zbyt długim przebywaniem w pozycji stojącej. Opuchlizna może pojawić się na rękach, nogach, w okolicy kostek, na twarzy. Jak szybko pozbyć się obrzęków? Oto 7 najlepszych domowych sposobów:

Codzienne ćwiczenia

Jedną z przyczyn powstawania obrzęków jest brak ruchu. Nawet jeśli wykonujemy pracę, która wymaga spędzania długich godzin w jednej pozycji, powinniśmy znaleźć czas na kilka minut ćwiczeń (skłonów, przysiadów, ćwiczeń rozciągających). Ćwiczenia wspomagają przepływ krwi i limfy z żył do serca, dlatego w wolnych chwilach warto zdecydować się na uprawianie sportu. Zadziwiające efekty dają też ćwiczenia w basenie.

Olej gorczycowy

Olej z gorczycy może być wykorzystywany w celach leczniczych, np. do masowania opuchniętych mięśni i stawów. Ulgę przynosi też moczenie nóg w gorącej wodzie z dodatkiem ziaren gorczycy.

Reklama

Herbaty ziołowe

Herbata ziołowa ma właściwości moczopędne, dzięki czemu z organizmu wydalana jest zalegająca woda, która może powodować obrzęki. Zaleca się picie 3 filiżanek herbaty dziennie. Najlepiej sięgnąć po herbatę z pokrzywy, imbiru, liści pietruszki.

Siemię lniane

Siemię lniane jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wzmacniają ściany żył. Siemię lniane warto wprowadzić do codziennej diety, można też przygotować okład z nasion lnu i stosować bezpośrednio na opuchnięte miejsca.

Mniszek lekarski

Zaleca się picie herbaty z mniszka przez miesiąc lub dwa, by rozwiązać problem obrzęków. Mniszek lekarski pomaga bowiem usunąć nadmiar wody z organizmu i oczyszcza krew z toksyn.

Ogórek

Świeży ogórek posiada właściwości pozwalające usunąć toksyny z organizmu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ogórek w niemal 90% składa się z wody. Przy obrzękach zaleca się spożywanie jednego świeżego ogórka dziennie.

Nasiona kolendry

Kolendra, bardzo popularna przyprawa, w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej od tysięcy lat ceniona jest ze względu na swe właściwości lecznicze. Jest źródłem witamin i minerałów takich jak wapń, fosfor, żelazo, mangan, magnez, kwas foliowy, witaminy B, C, A i K. W przypadku obrzęków zaleca się picie herbaty z nasion kolendry. Wystarczy łyżkę nasion gotować kilka minut w ½ l wody.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy