7 zaskakujących zalet płaczu
Dla tych, którzy sądzą, iż płacz jest oznaką słabości, trudna do przyjęcia może być informacja, że ma on również dobroczynne właściwości. Wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Oto 7 najbardziej interesujących i znaczących powodów, dla których nie powinniśmy walczyć ze łzami, gdy ogarnia nas smutek.
Czołowy biochemik Centrum Medycznego St. Paul - Ramsey w Minnesocie przeprowadził fascynujące badanie wykazujące, że łzy płynące z oczu, gdy człowiek cierpi emocjonalnie, mają inny skład chemiczny od tych, które stanowią odruch fizjologiczny. Tak więc, łzy rozstania to zupełnie inne łzy od tych, które ronimy krojąc cebulę.
Przede wszystkim, gdy płaczemy ze smutku, pozbywamy się z organizmu substancji chemicznych związanych ze stresem, takich jak hormon adrenokortykotropina. Dzięki temu zmniejsza się nasze napięcie, a co za tym idzie, smutek. Wnioski te poparte są faktem, iż u badanych osób zanotowano zmniejszoną częstotliwość oddychania i wolniejsze tętno – oczywiste znaki redukcji stresu fizjologicznego.
Chociaż pokazanie drugiej osobie jak bardzo jesteśmy smutni może wydawać się bardzo trudne, mamy dzięki temu niezwykłą sposobność zacieśnienia naszych więzów. Badania pokazują, że większość ludzi będących świadkami czyjegoś płaczu doświadcza empatii i chęci pomocy w przezwyciężeniu smutku. Tak więc, jeśli zwykle okazujesz niewzruszoną i optymistyczną postawę wobec swojej przyjaciółki, jest prawie pewne, że zbliżysz się do niej (i wzbudzisz bardziej empatyczne zachowanie), jeśli pozwolisz sobie w jej obecności na płacz, gdy jest ci smutno.
Z kolei, pierwszy płacz w obecności partnera może okazać się punktem zwrotnym, który będzie zwiastował nadejście nowego poziomu emocjonalnej bliskości. Ponadto, jeśli zauważysz, że twoja przyjaciółka lub partner nie radzą sobie z twoim szczerym okazywaniem emocji, stanowi to ważny znak ostrzegawczy mówiący o tym, że na dłuższą metę nie będą umieli cię wspierać.
Jak wspomniano powyżej, twoje łzy wspomagają pozbycie się z organizmu hormonu adrenokortykotropiny. Okazuje się, że ma to wpływ nie tylko na poziom napięcia, jaki odczuwasz podczas płaczu. Nagromadzenie tego hormonu wywołuje nadmierną produkcję kortyzolu, co z kolei związane jest z powstawaniem wielu chorób, poczynając od chorób serca, przez nadwagę, aż do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja. Tak więc, jeśli pozwolisz sobie na płacz w obliczu trudności, możesz w ten sposób nawet przedłużyć swoją żywotność.
Prawdopodobnie znasz związek pomiędzy endorfinami a uprawianiem sportu i wiesz jak te “hormony szczęścia” wpływają na poprawienie humoru. Jednak, co zaskakujące, badania pokazują związek pomiędzy płaczem a zwiększoną produkcją endorfin.
Oprócz tego, że endorfiny polepszają twój nastrój, określane są także jako naturalne środki przeciwbólowe. Oznacza to, że płacz może łagodzić ból fizyczny towarzyszący smutkowi (sztywnienie ramion czy ból głowy). Endorfiny wykazują również łagodne działanie usypiające, co częściowo może tłumaczyć, dlaczego łatwiej o głęboki sen po płaczu.
Łzy zawierają białka o działaniu antyseptycznym zwane lizozymami, które wykazują właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwwirusowe. W rzeczywistości, białka te mogą zniszczyć do 95% bakterii w czasie krótszym niż 10 minut od ekspozycji. Tak więc, choć jest to mało prawdopodobne, byś myślała o zapaleniu spojówek, gdy płaczesz, to jednak faktem jest, że dzięki temu zmniejszasz potencjalne ryzyko infekcji oka.
Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś podrażnienia i dyskomfortu związanego z suchymi oczami, prawdopodobnie wiesz, jak ważne jest dla nich stałe nawilżenie. Długotrwały płacz może sprawić, że twoje oczy będą zwężone i opuchnięte, ale również w naturalny sposób oczyszczone i nawilżone.
Jeżeli zmagasz się z ciężką sytuacją i pozwalasz sobie na płacz, umożliwiasz sobie w ten sposób zmierzenie się z pełnią swoich trudnych emocji. Chociaż w danej chwili płacz może być nie do zniesienia, w dalszej perspektywie jest on lepszy dla twojego zdrowia psychicznego niż tłumienie uczuć.
Badacze z Uniwersytetu na Florydzie sugerują, iż płacz może być szczególnie pomocny w przypadku osób, którym trudno jest opisać swoje emocje słowami – jest to czysty wylew emocji, który nie wymaga imponującego słownictwa. Jednocześnie, zmierzenie się z nimi w taki sposób może ułatwić samopoznanie, co z kolei prowadzi do większej łatwości w okazywaniu innych ważnych uczuć w przyszłości.
Płacz bez wątpienia skutkuje lepszym samopoczuciem i korzyścią dla zdrowia fizycznego w większości przypadków. Inną kwestię stanowi sytuacja, w której osoba płacze bez przerwy. Jeśli płaczesz kilka razy dziennie, może to oznaczać zaburzenia nastroju. Ponadto, jeśli twoje łzy są wynikiem depresji lub zespołu stresu pourazowego, wymienione powyżej korzyści emocjonalne mogą się nie pojawić.
W takim przypadku rozsądnie będzie porozmawiać z lekarzem o możliwych rozwiązaniach. Poinformuj lekarza również o innych niepokojących objawach, jakich możesz doświadczać, takich jak marazm, apatia, lęk lub zmniejszenie zainteresowania życiem towarzyskim.