8 powodów dlaczego pojawiają się siniaki
Wszystkie mocne urazy mogą spowodować siniaki, czyli czarne i niebieskie zasinienia na jasnej skórze lub purpurowo-czerwone u ludzi o ciemniejszej karnacji. Dlaczego powstają? Dzieje się tak ponieważ gdy upadniesz, wpadniesz na coś, lub zostaniesz uderzony przez coś twardego i ciężkiego, to małe naczynka krwionośne pękają, a krwinki czerwone dosłownie wyciekają w kierunku powierzchni skóry. Kiedy ciało zaczyna się leczyć, siniaki zwykle stopniowo zanikają, a ich kolor zmienia się na brudny żółty lub brązowy i utrzymuje do momentu powrotu do normy. Dlaczego jednak niektórzy ludzie są bardziej podatni na powstawanie siniaków niż inni?
Ludzie z bladą skórą wydają się bardziej podatni na tworzenie siniaków niż osoby o ciemnej karnacji. W rzeczywistości tak nie jest, po prostu siniaki są bardziej widoczne na bladej skórze.
Nawet ludzie z ciemniejszą karnacją cierpią z powodu widocznych przebarwień skóry, gdy pojawią się u nich siniaki. Bez względu na kolor skóry, każdemu zalecany jest zimny kompres na posiniaczone miejsca, pomaga to zmniejszyć ból i obrzęk. Im szybciej zastosowany jest po kontuzji, tym skuteczniejsze będzie jego działanie i tym mniej widoczne będą obrzęki i zasinienia.
Wszyscy potrzebujemy witaminy D, a najlepszym źródłem są promienie słoneczne. Jednak nadmierne przebywanie na słońcu może spowodować poważne szkody. Długie przebywanie na słońcu sprawia, że skóra jest mniej giętka i elastyczna.
Jeśli jesteś opalony w momencie powstania siniaka, może on być wbrew pozorom też bardzo widoczny i dłużej się goić. Dlaczego? To proste, ciepło powoduje pęcznienie tkanki ciała, co może z kolei prowadzić do większych krwawień wewnętrznych, a co za tym idzie - większych i bardziej widocznych siniaków.
U większości ludzi z wiekiem zwiększa się skłonność do pojawiania się siniaków, zauważają oni, że zasinienia tworzą się o wiele łatwiej niż gdy byli młodsi. Faktem jest, że wraz z wiekiem nasza skóra traci część warstwy tłuszczowej pod powierzchnią, która wcześniej dostarczała pewnej amortyzacji w przypadku upadków i uderzeń.
Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zwalnia, powoduje to również, że skóra staje się cieńsza. Ostatecznie oznacza to, że potrzeba o wiele mniej siły niż w młodszym wieku, by spowodować siniaki. Dobrym sposobem, aby odbudować i zwiększyć produkcję kolagenu jest regularne stosowanie witaminy C, balsamów i specjalnych kremów do skóry.
Nie ma wątpliwości, że niektórzy ludzie łatwiej mogą się potłuc niż inni. W tym przypadku możliwe, że łatwe powstawanie siniaków związane jest z genami odziedziczonymi po przodkach. Jeśli i ty obserwujesz u siebie tendencję do powstawania siniaków, staraj się być po prostu bardziej ostrożny.
Dodatkowo ci, którzy wydają się mieć skłonność genetyczną do powstawania siniaków mogą być bardziej ostrożni w doborze diety, ponieważ to od niej zależy czy naczynia włosowate będą tak mocne i elastyczne, jak to tylko możliwe. Jedz dużo warzyw i owoców w tym czosnek, cebulę, warzywa liściaste takie jak szpinak, botwina i kapusta, a także jagody, czyli produkty, które zawierają bioflawonoidy.
Większość ćwiczeń jest z natury dobra dla ciebie, jednak jeśli z nimi przesadzisz może to doprowadzić do pęknięć naczyń krwionośnych, a to nieuchronnie doprowadzi do siniaków. Tak często dzieje się u ludzi, którzy przesadzą z podnoszeniem ciężarów.
Jednak inne formy ćwiczeń mogą również doprowadzić do mikroskopijnych rozerwań w włóknach mięśniowych, zwłaszcza gdy ćwiczymy zbyt intensywnie. Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą również doprowadzić do niezauważonych stłuczeń, a one do powstawania siniaków.
Czasami choroby krwi powodują siniaki, ponieważ krew nie krzepnie w taki sposób, w jaki powinna. Ale ten brak krzepnięcia może być również spowodowane przez niektóre rodzaje leków, w tym kwas acetylosalicylowy - aspirynę. Wiele osób w podeszłym wieku sięga po ten lek, aby zapobiec powstawaniu szkodliwych skrzepów krwi.
Inne leki, które mają identyczny efekt są to leki przeciwzakrzepowe. One również mogą wpływać na podatność na siniaki. Prednizon, prednizolon i niektóre doustne środki antykoncepcyjne, również mogą przyczynić się do osłabienia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zwiększenia łatwości w pojawianiu się siniaków.
Osoby cierpiące na cukrzycę też nie obejdą się bez siniaków i przebarwień na skórze. Cukrzyca może zakłócić przepływ krwi, a co za tym idzie, łatwiej o zasinienia. Wiele ludzi cierpiących na tą chorobę jest podatna na pojawienie się zasinień, co jest spowodowane przez wykształconą odporność na insulinę.
Często również może dosięgnąć ich "hiper-pigmentacja" (która wygląda jak siniaki), w miejscach wstrzyknięcia insuliny. U niektórych ludzi cierpiących na cukrzycę pojawiają się czarno-brązowe plamy, które są efektem pocierania skóry o skórę, pojawiają się na zgięciach skóry.
Problem krwi z prawidłowym krzepnięciem również powoduje siniaki, nawet gdy nie ma żadnego urazu prowadzącego do ich powstawania. Jeśli tak się dzieje często i nie ma innego wytłumaczenia, to możliwe, że występują poważne zaburzenia krwi takie jak białaczka czy hemofilia.
Każdy, kto często znajduje u siebie siniaki, bez wyraźnej przyczyny, jak najszybciej powinien skontaktować się z lekarzem.