Agrest dla zdrowych oczu
Agrest, a w zasadzie porzeczka agrest, należy do owoców, które nie cieszą się wielką popularnością. Owoc ten kryje mnóstwo cennych właściwości, z których najważniejszą powinni zainteresować się wszyscy, spędzający dużo czasu przed ekranem komputera.
Agrest nazywany był kiedyś winoroślą północy, z uwagi na to, że wytwarzano z niego wino, a także dlatego, że świetnie radzi sobie w chłodniejszym klimacie. Pod jego włochatą skórką znajdziemy mnóstwo witamin, głównie A, z grupy B oraz C, a także luteinę, pektyny i kwasy organiczne.
Zacznijmy od tego, że agrest jest świetnym naturalnym lekarstwem na kłopoty trawienne. Zjadając garść owoców dwa razy dziennie, koniecznie z pestkami i skórką, szybko pozbędziemy się zaparć. Wszystko za sprawą błonnika i kwasów jabłkowego i cytrynowego.
Owoce agrestu polecane są także osobom, które chcą wspomóc pracę serca i pozbyć się złego cholesterolu. Tutaj z pomocą przychodzą pektyny, które skutecznie obniżają jego poziom we krwi. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne, a potas zmniejsza ciśnienie tętnicze. Dzięki temu owoc ten ma dobre działanie przeciwmiażdżycowe.
Jedną z najczęściej podkreślanych zalet cierpkiego owocu jest jego kojąca moc dla stawów. Sok, czy nawet kompot, skutecznie zapobiegają stanom zapalnym i łagodzą zwyrodnienia stawów. Owoce te zalecane są m.in. podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zawarty w agreście magnez i witaminy z grupy B, to doskonały sposób na wspomożenie układu nerwowego. Dzięki temu łagodzi nerwy i stres, a także wspomaga koncentrację i pamięć.
Jednak najważniejszą zaletą agrestu jest jego wpływ na zdrowie oczu. Wszystko za sprawą luteiny, czyli silnego organicznego przeciwutleniacza i barwnika. Luteina zapobiega uszkodzeniom oczu i zwyrodnieniem plami żółtej. Najwięcej luteiny zawierają czerwone odmiany agrestu, a najmniej białe. Jedząc agrest podczas oglądania telewizji czy długiej pracy przed monitorem, zapewniamy właściwą ochronę wzroku.
W tych owocach znajdziemy też żelazo. Razem z witaminą C stanowią zgrany duet wspomagający produkcję czerwonych krwinek. Stąd jego uznane działanie lecznicze przy anemii.
Agrest jest owocem, który dość szybko się psuje, dlatego jeśli chcemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości powinniśmy go przetworzyć. Agres można kandyzować lub przerobić na kompot czy dżem. Można go włączyć do składników domowych galaretek. Niektórzy wyciskają z agrestu sok, a nawet przerabiają go na nalewki lub wino.
Jak każdy nowy pokarm, również agrest powinno wprowadzać się stopniowo, obserwując czy nie występuje reakcja alergiczna. Owoc ten powinien pojawić się w diecie malucha nie wcześniej, niż przed dziewiątym miesiącem życia. Ze względu na dużą zawartość błonnika, pomoże on dzieciom cierpiącym na zaparcia.