Akacja – siła białych kwiatów

Akacja jest rośliną miododajną, niezwykle cenną odżywczo. Warto pokusić się o zebranie jej kwiatostanów, bo zupełnie za darmo zyskamy ważnego sprzymierzeńca w trosce o zdrowie. Napar z akacji to niezawodne antidotum na kłopoty z nerkami i układem moczowym.

Surowcem zielarskim są kwiaty akacji, które zbiera się ze stanowisk naturalnych, najlepiej w słoneczny poranek
Surowcem zielarskim są kwiaty akacji, które zbiera się ze stanowisk naturalnych, najlepiej w słoneczny poranek123RF/PICSEL

Robinia akacjowa, akacja biała lub grochodrzew to prawidłowe nazwy drzewa, które potocznie najczęściej nazywane jest po prostu akacją. Zostawmy jednak nomenklaturę, a przyjrzyjmy się właściwościom leczniczym, którymi pochwalić się może to pachnące drzewo.

Surowiec zielarski

Drzewa robinii akacjowej osiągają nawet do 25 metrów wysokości. Charakterystyczna nieregularna korona, wyróżnia akację wśród innych drzew w parkach, lasach i na bezdrożach. Akacja kwitnie w maju i czerwcu małymi, białymi, motylkowatymi kwiatami zebranymi w luźne, zwisające grona o długości do 20 centymetrów. Roślina  ma intensywny, przyjemny zapach.

Surowcem zielarskim są jej kwiaty, które zbiera się ze stanowisk naturalnych, najlepiej w słoneczny poranek. Zrywając rozkwitające kwiatostany trzeba uważać, by ich nie uszkodzić. Pogniecione będą ciemniały w trakcie suszenia i stracą wartości lecznicze.

Kwiaty rozkładamy cienka warstwą w przewiewnym miejscu, najlepiej zacienionym i suszymy w temperaturze otoczenia. Ważne, by nie wystawiać kwiatów na pełne słońce. Maja wyschnąć powoli, by zachowały wartości odżywcze.

Napar z akacji stosuje się przy problemach z nerkami i pęcherzem
Napar z akacji stosuje się przy problemach z nerkami i pęcherzem123RF/PICSEL

Działanie lecznicze

Ziele akacji obfituje w liczne flawonoidy, olejki eteryczne, sole mineralne, kwasy organiczne i związki cukrowe. Robinia działa moczopędnie, rozkurczowo, żółciopędnie i uspokajająco.

Napary stosuje się w stanach zapalnych nerek i dróg moczowych, przy skąpomoczu, obrzękach będących skutkiem niewydolności układu krążenia, chorobach reumatycznych, schorzeniach dróg żółciowych i problemach skórnych. Miód akacjowy jest rekomendowany dla borykających się z nadkwasotą żołądka, schorzeniami woreczka żółciowego, dolegliwościami ze strony jelit i nerek. Przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje olejek akacjowy do produkcji perfum.

Dodaj akację do sernika. Efekt cię zaskoczy!
Dodaj akację do sernika. Efekt cię zaskoczy!Marek Lasyk Reporter
Dla celów leczniczych polecany jest napar z kwiatów
Dla celów leczniczych polecany jest napar z kwiatów123RF/PICSEL

Akacja w kuchni

Kwiatostany można smażyć w cieście naleśnikowym, a miłośnikom wariacji sernikowych może przypaść do gustu sernik z nutą akacji. Wystarczy dodać kwiaty do sera w proporcji 1:4 - jedna część kwiatów na cztery części sera, by posmakować nowej wersji ulubionego ciasta.

Napar z akacji

Dla celów leczniczych polecany jest napar z kwiatów. Łyżkę ziela (można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone kwiaty) zalewamy szklanką wrzątku i parzymy kwadrans pod przykryciem. Po przestudzaniu jest gotowy do picia lub przemywania skóry. Akacja ma działanie antybakteryjne i odświeżające. Stosowana tak jak tonik do twarzy poprawi koloryt cery i spłyci zmarszczki.

Miód akacjowy ma prozdrowotne działanie
Miód akacjowy ma prozdrowotne działanie123RF/PICSEL

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?