Reklama

Alergia - jak zmniejszyć jej objawy?

O tej porze roku schorzenie może mocniej niektórym dawać się we znaki. Kilka sprytnych „zabezpieczeń” zmniejszy ryzyko, że pojawią się dolegliwości!

Gdy masz uczulenie na kurz nie przegrzewaj pomieszczeń. Choć zimą często możesz odczuwać pokusę odkręcenia kaloryfera, staraj się tego nie robić. Aby się ogrzać, załóż dodatkowe ubranie. Dla twoich dróg oddechowych lepiej jest, gdy temperatura powietrza wynosi nie więcej, niż 18–22 st. C.

Nie używaj nawilżaczy powietrza ani kamionek z wodą na kaloryfer. Jeśli już stosujesz te pierwsze, pamiętaj o ich częstym czyszczeniu. Pilnuj, by wilgotność powietrza wynosiła poniżej 50 proc.

Nie susz prania na kaloryferach w salonie i sypialni – z przyczyn jak wyżej. Rozwieś je w łazience, na strychu lub w innym pomieszczeniu, w którym przebywasz krótko w ciągu dnia. Zadbaj, by było dobrze wentylowane, np. za pomocą czystych kratek odprowadzających powietrze.

Reklama

Codziennie uchylaj okna. Rób to nawet, gdy na zewnątrz mróz ściska! To dodatkowy sposób, by zachować korzystną dla zdrowia temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Wietrz pościel na zewnątrz. Niska temperatura zabija roztocze. Im zimniej, tym lepszy efekt wietrzenia i mniej szkodliwych żyjątek w poduszkach i kołdrze!

Do sprzątania zakładaj maseczkę przeciwko... wirusom grypy Iub osłaniaj nos i usta czystą, wilgotną gazą. To pomoże ochronić drogi oddechowe przed kurzem.

Zainwestuj w odkurzacz z filtrem wodnym. Zasysa kurz i nie wyrzuca go z powrotem w powietrze. Suche elementy są moczone, a przez to obciążane.

Zagrożeniem dla ciebie są pleśnie



Główne zasady ochrony są podobne, jak przy uczuleniu na kurz: nieużywanie nawilżaczy powietrza ani kamionek z wodą na kaloryfer, niesuszenie prania w salonie i sypialni, regularne wietrzenie pomieszczeń oraz dbałość o ich dobrą wentylację (szczególnie łazienki i kuchni). Grzyby (czyli pleśnie) bardzo lubią wilgoć!

Dodatkowo wyklucz z diety kilka zimowych przysmaków: kiszoną kapustę i ogórki, suszone owoce, sery pleśniowe, suszone grzyby. Są siedliskiem pleśni. Nigdy też nie jedz owoców i warzyw z oznakami psucia.

Unikaj także niewłaściwego przechowywania żywności. Zamiast foliowych woreczków używaj papierowych torebek. Pozbądź się z domu roślin doniczkowych. Chociaż budzą miłe skojarzenia z cieplejszą porą roku, to jednak nie służą twojemu zdrowiu. W ziemi rozwijają się grzyby pleśniowe.

Uczulenie na sierść zwierząt

Rozważ pomysł nietrzymania zwierzęcia w mieszkaniu. Jeśli masz taką możliwość, zrób mu ciepłe legowisko np. w sionce lub piwnicy albo postaraj się o odpowiednie miejsce na zewnątrz, np. solidną budę.

Zwierzak zostaje w domu? Stosuj się do rad z pierwszej ramki. Kurz jest nośnikiem dla zwierzęcych alergenów! Pozbywając się go, eliminujesz bezpośrednich sprawców swoich dolegliwości.

Przestrzegaj higieny jak przy... zapobieganiu grypie. Dokładnie myj ręce po kontakcie ze zwierzęciem. Brudnymi nie sięgaj do oczu, nosa, ust.

Nigdy nie pozwalaj zwierzakowi na przebywanie w sypialni i wchodzenie do łóżka. Nawet, jeśli to mały szczeniaczek, który właśnie wrócił zmarznięty z zimowego spaceru...

Dbaj o zdrowie pupila. Dobrze odżywiony, pozbawiony pcheł i infekcji skórnych jest mniej uczulający. A to dlatego, że wzrost i łuszczenie się naskórka nie są przyspieszone. Do twojego otoczenia trafia mniej alergenów.

Twoim problemem jest atopia

Stosuj specjalne preparaty na skórę, tzw. emolienty (z apteki). Mają działanie nawilżająco-natłuszczające i ochronne. Zmniejszą suchość i szorstkość skóry spowodowane wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach i niską temperaturą na zewnątrz.

Zrezygnuj z... gorących kąpieli mimo, że tak skutecznie rozgrzewają. Gwałtowne ocieplenie skóry, podobnie jak jej długie moczenie mogą nasilić dolegliwości (świąd, zaczerwienienie). Weź niegorący prysznic.

Dbaj o nawodnienie organizmu, bo na tym zyskuje też twoja skóra. Stanie się bardziej aksamitna, niepodrażniona, o wyrównanym kolorycie. Pij 1,5 litra wody niegazowanej dziennie.

Łagodzenie objawów alergii

Gdy występuje u ciebie alergiczny nieżyt nosa (wodnisty katar, uczucie zatkania, kichanie), płucz dziurki solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej, by wypłukać alergeny.

Sięgnij po tabletki z wapniem, cynkiem i kwercetyną lub cetyryzyną. Hamują reakcje zapalne. Zastosuj specjalny sprej do oprysku pościeli, dywanów i mebli, dzięki czemu osłabisz działanie roztoczy kurzu oraz alergenów zwierzęcych.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: uczulenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy