Reklama

Alergia na gluten: Jak się objawia i jak ją złagodzić?

Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej z alergią na gluten zmaga się przynajmniej jeden procent polskiego społeczeństwa. Co więcej, liczba cierpiących na tę nieprzyjemną przypadłość ciągle rośnie. Jak twierdzą specjaliści, jest to spowodowane coraz większym spożyciem glutenu. Alergia ta nadal należy jednak do mało znanych dolegliwości. Często samodzielnie nie jesteśmy w stanie jej rozpoznać. Odczuwamy charakterystyczne objawy, jednak nie mamy pojęcia, że sygnalizują one właśnie tę dolegliwość. Dopiero specjalistyczne badania pozwalają wykryć uczulenie na gluten. Po czym poznać ten rodzaj alergii pokarmowej? Jakie są jej przyczyny i jak można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, które powoduje? Podpowiadamy.

Przyczyny alergii na gluten

Za główną przyczynę rozwoju alergii na gluten uznaje się zazwyczaj zarażenie wirusem odpowiedzialnym za uczulenie na ten składnik. Na atak wirusa narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby zakażone adenowirusem 12E1A. Kiedyś alergia na gluten należała głównie do przypadłości, które dotykały wyłącznie dzieci. Dziś jest to problem również wielu dorosłych, z którym zmagają się do końca życia.

Diagnoza alergii

Alergia na gluten wykrywana jest poprzez badanie poziomu przeciwciał antygliadynowych i antyendomysjalnych w organizmie. Analizowana jest również kondycja jelita cienkiego. Testy powinny zostać wykonane jak najwcześniej, ponieważ

Reklama

wraz z wiekiem trudniej wykryć przeciwciała odpowiedzialne za rozwój choroby. Niestety, przeprowadzenie tego badania nie daje stu procentowej pewności, ale może stanowić poważną przesłankę świadczącą o możliwości rozwoju alergii.

Warto wiedzieć, że objawy uczulenia mogą pojawiać się zaraz po spożyciu pokarmu z glutenem, ale także ze znacznym opóźnieniem. Symptomy uczulenia na gluten mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta. Oto, jak alergia na gluten objawia się u dzieci, a jak u dorosłych.

Objawy alergii na gluten u dzieci

Alergia na gluten u dzieci objawia się zazwyczaj atopowym zapaleniem skóry. Znacznie rzadziej występują bóle brzucha czy problemy z oddychaniem. Plamki na skórze mogą pojawiać się u dzieci zaraz po zjedzeniu produktu, który zawiera gluten. Z alergii większość dzieci wyrasta.

Objawy alergii na gluten u dorosłych

Z kolei u dorosłych alergia objawia się w postaci pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, biegunki lub wstrząsu anafilaktycznego. Co ciekawe, charakterystyczne symptomy alergii na gluten u dorosłych mogą pojawić się również po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Objawy, które występują zaraz po zjedzeniu pokarmów z glutenem

Do tzw. objawów nagłych zalicza się:

* wymioty;

* biegunkę;

* pokrzywkę skórną;

* wodnisty katar (charakterystyczny dla alergii);

* zmiany skórne typu atopowe zapalenie skóry;

* wstrząs anafilaktyczny.

Jak złagodzić objawy alergii pokarmowej?

Istotną rolę w leczeniu alergii pokarmowych oraz łagodzeniu objawów takich przypadłości odgrywa prawidłowo zbilansowana dieta. Przede wszystkim musi być ona pozbawiona produktów zawierających gluten, czyli pszenicy, żyta, pszenżyta, orkiszu i jęczmienia. Zaleca się również, by jadłospis był bogaty w warzywa, które wykazują właściwości detoksykujące organizm. Warzywa usuwają toksyny i szkodliwe substancje przemiany materii. Nie można zapominać również o regularnym piciu wody - minimum osiem szklanek dziennie. Dokuczliwe objawy alergii na gluten złagodzą również probiotyki. Można stosować je w formie tabletek lub naturalnych produktów - jogurtów czy kiszonek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy