Antybiotyki nie działają na grypę
Antybiotyki w Polsce są nadużywane: choć służą do zwalczania infekcji bakteryjnych, często niepotrzebnie stosuje się je także w leczeniu wywoływanej przez wirusy grypy i przeziębień. Jednak antybiotyki nie są skutecznym lekiem na grypę.
"Pod względem ilości zużywanych antybiotyków Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Często są one zażywane niezgodnie z zaleceniami lekarzy, co prowadzi do powstawania coraz większej liczby opornych na nie bakterii. Efektem może być ich nieskuteczność w przyszłych pokoleniach" - uważa Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach, Grzegorz Hudzik.
Antybiotyk - cudowny lak na wszystko
Przez ostatnie 20 lat powstały tylko dwa nowe antybiotyki. Powodem jest brak zainteresowania firm farmaceutycznych ich produkcją, ponieważ wiąże się to z ogromnymi kosztami. W 2003 r. koszt wyprodukowania i wprowadzenia na rynek nowego antybiotyku szacowano na ponad 800 mln dolarów. "Musimy odpowiedzialnie gospodarować tym co posiadamy, by przyszłe pokolenia miały czym się leczyć" - dodał Hudzik.
Dr Andrzej Madej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że to pacjenci często wymuszają na lekarzach wypisanie antybiotyku, bo bez tego nie są zadowoleni z wizyty.
"Chorzy traktują antybiotyki jak cudowny lek. Uważa się, że ich wynalezienie było największym zwrotem w historii medycyny. Dlatego przez lata ugruntowało się przekonanie, że jest to panaceum na wszystkie dolegliwości" - wyjaśnia Madej. Potwierdzają to statystyki, które pokazują, że Polacy najwięcej antybiotyków zażywają w zimie, gdy dominują infekcje wirusowe, a nie bakteryjne.
Jak działa antybiotyk
Wielu z nas w domowych apteczkach posiada antybiotyki, których nie wykorzystaliśmy podczas leczenia, ponieważ zażywaliśmy je za krótko lub za rzadko.
"Większość antybiotyków zabija bakterie, gdy są obecne we krwi w wysokim stężeniu. Przerwy w przyjmowaniu specyfiku powodują spadek jego skuteczności. Zdarza się, że niewykorzystane leki są stosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, powodując u pacjentów antybiotykooporność" - wyjaśnia lekarz.
Antybiotyki to naturalne, wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. W wyniku ich działania komórki bakteryjne umierają lub mają ograniczone możliwości rozmnażania się. Pierwszym antybiotykiem była penicylina, którą wynalazł w 1928 r. Alexander Fleming.