Reklama

Arcydzięgiel litwor: Właściwości i zastosowania

Arcydzięgiel litwor to roślina, którą już w średniowieczu uważano za sposób na nieśmiertelność. Dziś nie bez przyczyny nazywa się ją anielskim zielem. Ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, wspiera organizm w detoksykacji (także przy zatruciach alkoholem) i jest niezastąpiona w walce z bólem stawów. Obniża też ciśnienie tętnicze i jest pomocna przy niektórych chorobach skóry. Sprawdź, jak wygląda arcydzięgiel litwor, co zawiera jego korzeń i w jaki sposób stosować to wyjątkowe ziele.

Arcydzięgiel litwor – jak wygląda i co zawiera?

Arcydzięgiel litwor to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny selerowatych. Osiąga do 3 metrów wysokości i charakteryzuje się pierzastymi liśćmi i rozłożystymi łodygami, na których latem pojawiają się duże i ozdobne baldachy. W Polsce roślinę można spotkać nad potokami w Sudetach i Karpatach, jednak jest ona pod ochroną. Surowcem leczniczym jest korzeń arcydzięgla (pochodzącego z uprawy), który należy wykopać wczesną wiosną lub jesienią. Znajdują się w nim liczne substancje bioaktywne: olejki eteryczne, garbniki, pochodne kumaryny, flawonoidy, pektyny, kwasy organiczne i sitosterol. Wykazują one właściwości m.in. bakteriobójcze, grzybobójcze, moczopędne i wykrztuśne.

Reklama

Arcydzięgiel litwor na układ nerwowy

Arcydzięgiel pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Pomaga się zrelaksować, działa uspokajająco, łagodzi migreny, stany lękowe i ułatwia zasypianie.

Arcydzięgiel litwor na problemy z układem pokarmowym

Sproszkowany korzeń arcydzięgla ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy i trawienny. Stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i enzymów trawiennych, chroni przed wzdęciami i zaparciami, a jednocześnie poprawia apetyt. Działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego – zapobiega kolkom i bólom brzucha. Arcydzięgiel w połączeniu z piołunem i szałwią jest również polecany przy chorobie wrzodowej. Ziele wykazuje też silne właściwości moczopędne, dzięki czemu ułatwia usuwanie toksyn. Jest naturalnym sposobem na zatrucia alkoholem.

Arcydzięgiel litwor na bóle stawów

Olejek z arcydzięgla jest niezastąpiony przy bólach stawów, mięśni i korzonków. Łagodzi objawy chorób reumatycznych, nerwobóle, a nawet przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym (pomaga na zakwasy). Kilkanaście kropel olejku wystarczy wetrzeć w bolące stawy lub dodać do ciepłej kąpieli.

Arcydzięgiel litwor na skórę

Ziele warto też stosować na dolegliwości skórne. Olejek z arcydzięgla pomoże zwalczyć trądzik, złagodzi objawy łuszczycy, podrażnienia, świąd i stany zapalne. Jest też skuteczny przy bielactwie – zwiększa wydzielanie pigmentu melaniny. Należy go jednak wtedy stosować bardzo ostrożnie – może powodować poparzenia słoneczne.

Zastosowania arcydzięgla litwora

Korzeń arcydzięgla warto wykorzystać do przygotowania leczniczego naparu. 1 łyżkę proszku wystarczy zalać wrzątkiem (1,5 szklanki), a następnie zaparzać pod przykryciem przez 20 minut. Po przecedzeniu napar najlepiej pić trzy razy dziennie przed lub po posiłku. Korzeń rośliny jest także przydatny w kuchni – wytwarza się z niego aromatyzowane wódki, nalewki i likiery ziołowe. W aptekach dostępny jest także olejek z arcydzięgla, który należy wcierać w skórę lub bolące stawy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy