Reklama

Astma, zapalenie płuc i oskrzeli: Jak leczyć

Niepokój budzi trudność nabrania powietrza, urywany oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej

Najczęstszą chorobą utrudniającą oddychanie jest zapalenie oskrzeli. Niedoleczone może przejść nawet w zapalenie płuc. Wywołują je wirusy, rzadko bakterie (wtedy pojawia się wysoka gorączka, a także ropna wydzielina przy odkrztuszaniu).

Objawy

Duszność, męczący kaszel suchy lub z odkrztuszaniem wydzieliny, ucisk w piersiach, podwyższona temperatura. Przy osłuchiwaniu stetoskopem lekarz słyszy charakterystyczne świsty i furczenia. Leczenie. Pomagają leki rozrzedzające wydzielinę, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, nawilżanie powietrza i inhalacje. Jeśli infekcja się przedłuża, lekarz może włączyć antybiotyk.

Reklama

Zapalenie płuc

Najczęściej jest wywołane przez bakterię zwaną dwoinką zapalenia płuc. Niespełna za jedną trzecią zachorowań odpowiadają wirusy (np. po grypie).

Objawy. Kaszel i uczucie duszności. Pojawia się gorączka, nawet do 40ºC, osłabienie, silne poty i bóle w klatce piersiowej, nasilające się podczas głębokich oddechów i kaszlu. U osób starszych pierwszym sygnałem może być pogorszenie kontaktu, a inne objawy są słabsze. Na zdjęciu RTG widać wtedy charakterystyczne zaciemnienie części płuc.

Leczenie. Polega głównie na przyjmowaniu antybiotyków. Jeśli zapalenie płuc spowodowane jest przez wirusy, do leczenia włącza się leki przeciwwirusowe.

Astma

To przewlekły stan zapalny dróg oddechowych, któremu towarzyszy nadwrażliwość oskrzeli np. na alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny, leki.

Objawy. Napadowa duszność i kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej. Człowiek z atakiem astmy czuje, jakby się dusił. Podstawą rozpoznania jest wywiad medyczny i badanie spirometryczne. Testy skórne pozwalają wykryć uczulający alergen. Leczenie. Najważniejsze są wziewne leki sterydowe, łagodzące proces zapalny czyli mieszanki sterydów i leków rozkurczających oskrzela.

Astmatyk powinien mieć zawsze pod ręką inhalator z szybko działającym lekiem rozkurczającym oskrzela.

POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to długotrwałe zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc.

W 90 proc. przypadków jest skutkiem uszkodzenia oskrzelików przez dym papierosowy. Bywa skutkiem astmy i zanieczyszczenia środowiska. Chorobę potwierdza badanie oceniające wydolności płuc (spirometria).

Objawy. Długo utrzymujący się poranny kaszel, wykrztuszanie dużych ilości wydzieliny, duszności. Z czasem chory zaczyna walczyć o każdy oddech.

Leczenie. Podstawą jest zaprzestanie palenia papierosów. Do końca życia trzeba brać leki poprawiające wydolność oddechową. Przy bardzo zaawansowanej chorobie podaje się tlen.

Drogi oddechowe

Górne drogi to jama nosowa, zatoki, gardło, krtań, tchawica. Nawilżają, ogrzewają i oczyszczają powietrze dostarczane do dolnych dróg oddechowych - oskrzeli, oskrzelików, pęcherzyków płucnych.

Kons.: dr Alicja Kuciej, lek. med.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: astma | zapalenie | zapalenie płuc | leczenie | drogi | choroby | rtg | POCHP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy