Reklama

Reklama

Automasaż cię zrelaksuje

Uelastyczni też mięśnie, rozluźni stawy i ujędrni skórę. Warto nauczyć się go robić. To proste!

Dzięki niemu można w łatwy i przyjemny sposób sobie pomóc. Wystarczy kilka minut i spokojne miejsce, aby go wykonać. Jest bezpieczny: dotykając własnego ciała czujemy, jaki nacisk działa terapeutycznie, a jaki jest już za mocny. Własnoręcznie wymasować można całe ciało. Trudno wprawdzie dosięgnąć niektórych obszarów pleców, ale mamy do dyspozycji przyrządy, które to umożliwią.

Główne zasady

Pierwszy masaż wykonujemy delikatnie, przy kolejnych zwiększamy siłę nacisku, tak, by nie bolało. Masujemy gołą skórę, używając olejku (najlepiej, gdy jest ciepły) lub kremu. Rozluźnijmy mięśnie i masujmy w kierunku "do serca". Zaplanujmy go minimum na godzinę po posiłku (lepiej odczekajmy dwie godziny).

Reklama

Masowanie np. jednej nogi lub ręki powinno zająć 10 min.

Techniki automasażu

Zaczynamy i kończymy głaskaniem. Podczas właściwego masażu mamy do wyboru różne rodzaje nacisku, zależnie od naszych indywidualnych upodobań, odczuć i potrzeb: oklepywanie - dłonią, z której formujemy "daszek", brzegiem dłoni, palcami (miotełkując); rozcieranie - okrężne ruchy; ugniatanie - rytmiczne naciskanie palcami wzdłuż mięśni; wibracja - szybkie ruchy dłoni lub palców na boki; wałkowanie - dłonie poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Jak skutecznie masować?

Twarz: palcem środkowym wykonuj okrężne ruchy wokół oczu (delikatnie, by nie rozciągnąć skóry). Dłońmi gładź podbródek od dołu do góry. Kreśl palca- mi spiralki na czole od środka w kierunku skroni. Masuj nos z góry do dołu.

Dłonie: wytrzymują silny nacisk, najlepiej kciuka dłoni przeciwnej. Masaż zacznij od środka dłoni. Przesuwaj kciuk do góry i na boki. Jednocześnie uciskaj dłoń. Następnie wymasuj każdy palec z osobna.

Stopy: chwyć stopę obiema dłońmi. Uciskaj, przesuwając ręce od pięt w stronę palców. Kciukiem rozcieraj śródstopie i pięty. Wierzch stopy masuj głaszczącym ruchem ku górze.

Dla wygodnych

Masażery to drewniane lub plastikowe przedmioty zaopatrzone w okrągłe wypustki, które lepiej niż same ręce masują niektóre partie ciała (np. uda albo brzuch). Wibrującą głowicę mają urządzenia do masażu na baterie. Wystarczy je przyłożyć do skóry i nacisnąć guzik.

Więcej w serwisie:

Dzięki nim schudniesz. Na efekty nie trzeba długo czekać!

Ocet jabłkowy: Sekret idealnej cery gwiazd

Dieta za grosik: Ziemniaki przyspieszają przemianę materii

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje