Reklama

Babka zwyczajna a rzucanie palenia: Jak może pomóc?

Rzucenie palenia wielu osobom jawi się jako ogromne wyzwanie. Walka z nałogiem nie jest łatwa, ale zwycięstwo jest jak najbardziej możliwe! Choć podstawą osiągnięcia celu jest silna wola i samodyscyplina, istnieją triki, dzięki którym zadanie można sobie ułatwić. Czas spojrzeć przychylniejszym okiem na babkę zwyczajną. Nie należy kojarzyć jej wyłącznie z pospolitym chwastem. Dzięki pozytywnemu wpływowi na układ oddechowy babka stanie się sprzymierzeńcem każdego palacza, który chce uwolnić się ze szponów nałogu.

Czym charakteryzuje się babka zwyczajna?

Bylinę można bez większych problemów spotkać w strefie umiarkowanej. Występuje na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, nawet w rowach. Jej łodyga zazwyczaj osiąga wysokość do 40 do 60 centymetrów. Najcenniejszym surowcem zielarskim są jednak ciemnozielone, szeroko jajowate liście.

Babka zwyczajna: Właściwości

W medycynie ludowej liście babki przykładano do zadrapań, ran i owrzodzeń, by uśmierzyć ból i przyspieszyć proces gojenia. Okazuje się, że mają one bardzo dobry wpływ również na przewód pokarmowy oraz układ oddechowy, co dla palaczy i osób, które starają się porzucić zgubny nałóg, powinno być kluczowe.

Reklama

Zielone liście cechują się bogatym składem. Obecne są w nich witaminy C oraz K, potas, a także flawonoidy. Naturalne preparaty na bazie babki zwyczajnej oczyszczają drogi oddechowe, wspierają leczenie zapalenia oskrzeli i stany zapalne gardła. Są w stanie przynosić ulgę podczas napadów duszącego kaszlu oraz hamować nadmierne wydzielanie śluzu. Babkę zwyczajną warto uwzględnić w kuracjach pomocniczych w przypadku problemów z zatokami, katarem siennym i alergią.

Rzucanie palenia a babka zwyczajna

Substancje znajdujące się w babce zwyczajnej pozytywnie wpływają na usuwanie z organizmu toksyn. Zasługuje to na szczególne podkreślenie w kontekście nałogowych palaczy. Nadmiernym entuzjazmem byłoby zakładanie, że spożywanie liści babki (np. dodawanie ich do sałatek) wystarczy, by na stałe stracić ochotę na "dymka", ale ziołowa kuracja będzie sprzyjać odtruwaniu organizmu. Łatwiej więc będzie zauważyć pożądane efekty rzucania palenia, co z kolei sprzyja motywacji i wytrwaniu w swoim postanowieniu.

Przepisy, które warto mieć w domowej apteczce

Jeśli chcesz uprościć swoją drogę do rzucenia palenia dzięki naturalnym metodom, z babki zwyczajnej możesz przygotować odwar. Jak to zrobić?

  • Liście umyj pod chłodną, bieżącą wodą.
  • Możesz podzielić je na mniejsze kawałki albo użyć suszonych.
  • Do niewielkiego rondelka wsyp pół łyżki liści babki zwyczajnej i zalej szklanką wrzącej wody.
  • Gotuj przez pięć minut, następnie odstaw na kwadrans.
  • Odcedź i popijaj małymi łyczkami.

Dla wzmocnienia oczyszczającego efektu i wsparcia wyjścia z nałogu warto przyrządzić bardziej różnorodną miksturę. Do ziołowego naporu użyj liści babki zwyczajnej, korzenia łopianu, korzenia mniszka i ziela krwawnika w równych proporcjach. Postaraj się uzyskać dwie łyżki stołowe ziół, które zalejesz wrzątkiem (potrzebujesz około pół litra wody). Odstaw na pół godziny, odcedź i spożywaj chłodny napój w ciągu całego dnia w niewielkich porcjach.

Polecamy:

Zioła na balkon: Jak je uprawiać?

Witamina D wiosną. Czy potrzebna jest suplementacja?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy