Reklama

Badanie USG: dlaczego warto regularnie robić

Pozwala wykryć wiele chorób, w tym tych najgroźniejszych, zanim się rozwiną. Do tego nie boli i jest łatwe do zrobienia, a wynik od razu jest gotowy do odbioru. Specjaliści zalecają je profilaktyczni i kontrolnie.

Co 2 lata jest zalecane USG jamy brzusznej. Można dzięki niemu zdiagnozować wcześnie nowotwór (i skutecznie go wyleczyć) . 

Nawet co rok warto wykonywać USG tarczycy. Pozwala ocenić stan delikatnego i często szwankującego u kobiet gruczołu, namierzyć guzki, zwapnienia oraz torbiele mające niekorzystny wpływ na jego pracę. 

Obowiązkowo przy powtarzających się bólach i zawrotach głowy oraz omdleniach trzeba zrobić USG serca (inaczej ECHO). Pomaga wykryć takie dolegliwości i schorzenia jak zaburzenia rytmu mięśnia sercowego czy nadciśnienie. 

Reklama

Przy bólach brzucha i lędźwi oraz krwiomoczu dobrze jest zrobić USG układu moczowego, żeby sprawdzić, czy nie występują np. guzki. Skierowanie na bezpłatne badanie USG (jamy brzusznej, tarczycy, nerek, moczowodów, pęcherza) może wystawić lekarz rodzinny. Na USG serca - kardiolog. Do badania niekiedy należy się przygotować: USG j. brzusznej - trzeba być na czczo, parę godzin wcześniej nie wolno palić papierosów, USG dróg moczowych - godzinę przed pijemy 1 litr wody.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy