Ból brzucha. Lokalizacja mówi wiele o stanie zdrowia!
Najczęstszą dolegliwością, na którą się skarżymy, jest ból brzucha. Zdarza się, że od razu rozpoznajemy przyczynę, jednak bywa i tak, że nie mamy pojęcia, co oznacza ból. Przede wszystkim istotne jest miejsce, w którym odczuwamy dyskomfort.
Ból brzucha może być zarówno niegroźną dolegliwością wywołaną, chociażby stresem, jak i poważnym problemem zdrowotnym. Można wyróżnić wiele przyczyn bólu brzucha. By dokładnie wiedzieć, co nam dolega, warto najpierw zlokalizować źródło bólu.
Tępy ból w górnej części brzucha może oznaczać nadmiar gazów w żołądku. Za przyczynę można uznać spożywanie gazowanych napojów lub fasoli, a także produktów mlecznych. Do tej nieprzyjemnej dolegliwości przyczynia się również jedzenie w pośpiechu.
Palący ból w dolnej części klatki piersiowej i górnej części brzucha to najczęściej objaw zgagi. Wyróżnia się wiele przyczyn tego nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. Jest to m.in. spożywanie alkoholu, gazowanych napojów oraz pikantnych, tłustych lub kwaśnych potraw.
Ból umiejscowiony w górnej części brzucha może sygnalizować wrzody żołądka, czyli ubytki w błonie śluzowej. Do przyczyn zalicza się m.in. zbyt dużą ilość kwasu solnego w sokach żołądkowych, a także przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz palenie papierosów.
Silny, skurczowy ból najczęściej w lewym podbrzuszu może być objawem zespołu jelita drażliwego. Mogą temu towarzyszyć m.in. wymioty, odbijanie, wzdęcia oraz pieczenie w nadbrzuszu. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są wystarczająco wyjaśnione. Do tej pory nie do końca jest znany czynnik wyzwalający objawy.
Jeśli ból występuje w okolicy pępka, może to wiązać się m.in. z wczesną fazą zapalenia wyrostka robaczkowego, niedrożnością jelit lub zapaleniem trzustki. Natomiast ból w prawym górnym kwadrancie jamy brzusznej może oznaczać np. zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, ostre zapalenie wątroby, trzustki lub przełyku.
Czytaj więcej:
Paznokcie Terry'ego - to znak, że wątroba choruje
Jakie produkty trawią się najdłużej i godzinami zalegają w żołądku?
Zobacz także: