Reklama

Ból kolana: Przyczyny i leczenie. Dlaczego nie wolno go lekceważyć?

Ból kolana najczęściej jest spowodowany upadkiem albo jego przeforsowaniem wynikającym z podejmowanego wysiłku fizycznego. Najczęściej na problemy z tą częścią ciała narzekają zawodowi sportowcy: lekkoatleci, piłkarze, siatkarze, itd. Nie są wolni od nich ci, którzy amatorsko biegają lub korzystają z siłowni. Ból kolana często towarzyszy również osobom starszym oraz tym, którzy borykają się z nadwagą. Często go bagatelizujemy i aby go zniwelować stosujemy dostępne środki przeciwbólowe. Jednak okazuje się, że bolące kolano może być pierwszym symptomem wielu schorzeń. Kiedy powinniśmy się zaniepokoić i udać się do specjalisty? Przekonajmy się.

Przyczyny bolącego kolana

Sporadyczny ból kolana nie powinien nikogo niepokoić. Zwłaszcza, jeśli zapewniamy sobie odpowiednią dawkę ruchu. Może być on spowodowany jego przeciążeniem, np. jeśli dłużej staliśmy w autobusie albo przebiegliśmy lub przeszliśmy większy dystans niż zwykle. Bolące kolano może być również wynikiem nadwagi. Dodatkowe kilogramy ciała powodują, że mięśnie i stawy wokół tej części ciała są bardziej nadwyrężone. Jeśli znana jest przyczyna bólu, zwykłe sposoby jego uśmierzenia powinny przynieść ulgę. Jeśli jednak tak się nie dzieje i występują inne, dodatkowe dolegliwości, trzeba udać się do specjalisty.

Reklama

Co może sygnalizować bolące kolano?

Bolące kolano może być wywołane różnymi schorzeniami. Jeśli dobrze odczytamy ten sygnał, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że szybko zostanie postawiona diagnoza i kuracja będzie mniej inwazyjna. Tak może być w przypadku boreliozy – choroby, która atakuje wiele układów w organizmie człowieka. Nieleczona może prowadzić do wielu powikłań, do których zalicza się problemy neurologiczne, kostno-stawowe oraz sercowe. Ból kolana może sygnalizować, że organizm został zainfekowany groźną bakterią roznoszoną przez kleszcze. Warto wtedy obejrzeć dokładnie całe ciało, gdyż schorzeniu może towarzyszyć tzw. rumień wędrujący, czyli owalne zaczerwienienie skóry z jasnym pierścieniem. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Bacznie obserwuj bolące kolano

Na silny ból kolana często stosuje się domowe metody, które polegają na smarowaniu bolącego miejsca maścią albo zażyciu leków przeciwbólowych. Jeśli jednak specyfiki nie pomagają, przyczyna może być poważniejsza. Wystarczy bacznie obserwować nogę i sprawdzać, czy nie pojawiają się inne, niepokojące objawy. Uwagę powinno wzbudzić zaczerwienienie w miejscu bólu oraz obrzęk. Niekiedy takim zmianom, może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała oraz dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. Może być to sygnał silnego stanu zapalnego kolana. Dzieje się tak, np. w wyniku skaleczenia albo po nieodpowiednim podaniu leków, które mają za zadanie zregenerować stawy. W takim wypadku domowe metody nie pomogą, a jedynie wizyta u specjalisty może ulżyć w cierpieniu. Specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia, która przede wszystkim opiera się na podaniu antybiotyków.

Zapalenia stawów

Przyjmuje się, że choroby reumatyczne objawiają się początkowym bólem i tzw. łamaniem stawów zlokalizowanych w rękach i dłoniach. Czasami towarzyszy im delikatny obrzęk, zaczerwienienie bądź zasinienie albo narastające uczucie ciepła. Okazuje się, że reumatoidalne zapalnie stawów lub zapalenie stawów kręgosłupa może początkowo objawić się bolącym kolanem. Rozwój choroby może, prócz bólu, być rozpoznany po porannym sztywnieniu kończyny, które utrzymuje się około godziny. Zaniepokoić powinna również obecność objawów podobnych do grypy: brak apetytu, obniżone samopoczucie oraz stan podgorączkowy.

Zwyrodnienia

Wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia sprawności organizmu. Może być to wynikiem zmian zwyrodnieniowych, które objawiają się bólem. Jeśli kolana były narażone na różne aktywności, takie jak praca fizyczna, uprawiany sport, z czasem stają się mniej sprawne. Do powstania stanów zwyrodnieniowych przyczynia się nadwaga, z którą często borykają się osoby starsze. Bolące kolano może być również konsekwencją zmian w obrębie bioder czy kręgosłupa. Oczywiście, nie zawsze musi się to wiązać z rezygnacją z ćwiczeń fizycznych albo codziennego funkcjonowania. Aby ból minął, czasem wystarczy zwolnić tempo i poczekać na regenerację chorego stawu. Jeśli to nie pomoże, trzeba zasięgnąć porady ortopedy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy